HÍREK
A Rovatból

MOK: „Recseg-ropog a közellátás teljes rendszere, csendesen szűnnek meg, zárnak be osztályok, részlegek, műtők”

Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára szerint, ha erre a „széttagolt és munkaerőhiányos, fáradt és fásult egészségügyi rendszerünkre” ősszel egy újabb vírushullám érkezik, igen nagy gondban leszünk.


"Az egészségügyben korábban megindult, kedvezőtlen folyamatok nem álltak és nem állnak meg. Sőt. (...) A kecskeméti, majd a szegedi urológiai ellátás ellehetetlenülése mellett recseg-ropog a közellátás teljes rendszere. Csendesen szűnnek meg, zárnak be meghatározatlan időre osztályok, részlegek, műtők" - írja Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára egy, a MOK oldalán közzétett cikkében.

Szerinte az emberekre most rengeteg információ zúdul a háborúról, a gazdasági válságról, az inflációról, emellett pedig alis esik már szó az egészségügyről, a koronavírus-járványról, "pedig kellene". Mint írja, a kórházi osztályok, részlegek, műtők bezárása miatt a betegek "fásultan várakoznak, kétségbeesetten keresgélnek alternatívák után, messzebbre utaznak, vagy ha pénztárcájuk és betegségük formája megengedi, a magánellátást választják - avagy legújabban a közellátás fizetős formáit". A bezárások, szünetelt működések indokai változatosak, Svéd szerint azonban jelentős része fedősztori.

"Egy budapesti gyermek kórházi osztályt egész nyáron festenek, de már most szóltak, hogy várhatóan csak novemberre készülnek el. A helyettük dolgozó szomszédos kórházak maliciózus dolgozói szerint minden bizonnyal freskók készülnek sima meszelés helyett, valószínűleg a plafon mellett a falakra is. Amikor pedig a feladatot átvevő kórházak vezetői megkísérelték az így felszabadult személyzetet ezen időre kölcsönkérni, nemleges választ kaptak"

- írja.

A MOK titkára szerint "a valódi okok kevésbé változatosak: leggyakrabban egyszerű dolgozói létszám hiányról van szó.

Ennek okai szerinte a következők:

• túl széttagolt a betegellátás;

• egyre erősödik a magánegészségügy, a közellátásban dolgozóknál már vonzóbb opció a külföldi munkavállalásnál is;

• a koronavírus-járvány során sokan megbetegedtek, akár tartósan kiestek a munkából vagy meghaltak;

• a szolgálti jogviszony bevezetése miatt sokan otthagyták a közellátást;

• néhányan pedig az egészségügyi dolgozók számára kötelezővé tett koronavírus-oltás miatt léptek ki, nagyobb részben kihasználva a lehetőséget a felmondási tilalom idején;

• a hálapénz betiltása után elmaradt a megígért újraszabályozás, így sok szakorvos elment, főleg a nőgyógyászatokról, de az urológiai ellátási problémákhoz is ez vezethetett;

• a kataszabályok hirtelen megváltoztatása sok olyan szakdolgozót érint, akik másod-harmadállásaikban ilyen formában adóztak ("Az eddig így dolgozók most erősen megfontolják, megéri-e akár sok utazással járó eddigi munkamódjuk fenntartása kevesebb náluk maradó pénz mellett. Ezen területeken a hírek szerint már az augusztusi beosztás elkészítése is komoly gondot okozhat" - írja Svéd Tamás);

• az üzemanyagárstop módosításával "az eddig is rettentően alacsony forrásból dolgozó" otthonápoló szolgálatok, Hospice gondozók, illetve a járművet használó egészségügyi szolgáltatók működési költségei növekednek;

• a koronavírus most is sok egészségügyi dolgozót érint, kénytelenek otthon maradni akkor is, ha a tesztjük nem pozitív, de a fertőzésre jellemző tüneteik vannak.

A szakember szerint

"Többnyire mindenhonnan csak néhány, innen kevesebb, onnan több ember hiányzik", "tartalékok már nincsenek".

Úgy véli, a helyzet rövid távon átvezénylésekkel, szervezéssel, a megmaradt csapattagok egy helyre terelésével lenne kezelhető, hosszabb távon pedig az ellátóhelyek összevonásával, számuk racionális csökkentésével. Előbbihez szerinte egyrészről a szűkösség, baj elismerése, másrészről naprakész és átlátható, közös nyilvántartás és ezt kezelni képes szervező hatóság kellene. Utóbbihoz pedig egyértelmű szándék és erős akarat a régóta esedékes racionalizálás, centralizálás végigvitelére.

Svéd Tamás azonban megállapítja azt is, hogy "a tabu él: Magyarországon kórházat, osztályt nem lehet bezárni", legalábbis végleg. Ha viszont az átvezénylés, racionalizálás nem valósul meg, az ellátás hatékonysága folyamatosan csökken.

Arra is kitér, hogy "a magánellátás pedig az ország és elitje méretei miatt a jövőben sem fog lefedni minden területet, legalább bizonyos ellátási formákban elengedhetetlen és kikerülhetetlen lesz a közellátás és annak megfelelő színvonala". "A közellátás megtartásához pedig akarat és forrás kell" - szögezi le. A probléma szerinte egyebek mellett az, hogy megkezdődött a magán- és közellátás nehezen szétszálazható összefonódása, ami "morálisan minimum megkérdőjelezhető helyzeteket is teremthet".

"Az egészségügyi közellátás színvonala és hatékonysága, a betegbiztonság - amellett, hogy továbbra is rendkívül egyenetlen - a fent leírt folyamatok miatt romlik. Ez a romlás gyors közbeavatkozás nélkül csak gyorsulni fog. Minél később tesszük meg a szükséges lépéseket, annál rosszabb helyzetből indulunk. Végül: ha a jelenlegi, széttagolt és munkaerőhiányos, fáradt és fásult egészségügyi rendszerünkre ősszel újabb, immár súlyosabb megbetegedésekkel is járó Covid vagy egyéb vírushullám érkezik, igen nagy gondban leszünk"

- zárta cikkét a MOK titkára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kinevették Nagy István agrárminisztert Bábolnán, amikor megköszönte a tüntető helyiek türelmét
A miniszter megpróbálta megnyugtatni a helyieket, de kifütyülték, és azt követelték, ne ott temessék el a száj- és körömfájás miatt leölt állatok tetemét.


Szerda reggel több tucat ember gyűlt össze Bábolnán a polgármesteri hivatal előtt, ahol Nagy István agrárminiszter egyeztet a város polgármesterével, a független Horváth Klárával és a térség országgyűlési képviselőjével, a fideszes Czunyiné Bertalan Judittal a ragadós száj- és körömfájás ügyében.

A tömeg azért demonstrált, mert a város határában jelölték ki az egyik dögkutat, ahova a száj- és körömfájás miatt leölt állatok tetemeit szállították több telephelyről is, többezres nagyságrendben.

A megbeszélései előtt Nagy István a hivatal lépcsőjéről szólt néhány szót a körülbelül 100-150 fős tömeghez. Megköszönte a helyiek türelmét, mire kinevették.

„Gondolják végig...el kell valahol temetni az állatokat?”

– kérdezte a miniszter.

A válasz a demonstrálóktól jött:

„De nem itt!”

A miniszter szerint a kijelölt dögkutak régóta ilyen célra szolgáló állami tulajdonú területek, és

„senkit nem fenyeget a legkisebb veszély sem”.

A tömeg erre felhördült és kifütyülte a minisztert, aki hozzátette, hogy ez a „pillanatnyi harag” az ára annak, hogy megmentsék a magyar állatállományt.

A tüntetők még akkor is a hivatal előtt álltak, amikor a miniszter távozott. Nagy István végül átvágott az élőláncon, és anélkül távozott, hogy bármit egyéb érdemit mondott volna. Többen azt kiabálták: „Menekül!”

Bábolnára egyébként rövid időn belül másodszor érkeztek a vírus miatt leölt állattetemek.

(via hvg.hu, Magyar Hang)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Még mindig nem szolgáltattak igazságot a ralibaleset áldozatainak - egy anya és 12 éves lánya is meghalt
Aradi Gergely a 12 éves lányát és feleségét veszítette el. Úgy érzi, a felelősök hallgatnak, a kérdéseire máig nem kapott választ és senki sem kért tőle bocsánatot.


Aradi Gergely több mint egy évvel a tragédia után is válaszokat keres. A felesége és 12 éves kislánya 2024 márciusában vesztették életüket az Esztergom–Nyerges ralin, ahol egy versenyautó kisodródása következtében összesen öten haltak meg. Az Aradi család azért ment ki a versenyre, mert a kislány programja megváltozott, így még meg tudták nézni az apát, akinek előfutó résztvevőként az volt a feladata, hogy a hivatalos mezőny előtt haladjon végig a pályán, ellenőrizve a pálya állapotát és a futam előkészítését.

A férfi később elmondta: a családja eredetileg egy hosszú, egyenes szakaszon tartózkodott, nem pedig azon a ponton, ahol a baleset történt. Ide csak később sétáltak fel. Aradi épp a szervizből indult volna az újabb futamra, amikor értesítették, hogy baleset történt. „És akkor a semmiből hívott a Bendi sírva” – mondta a 444.hu-nak az apa, a fiára célozva, aki túlélte a tragédiát.

A Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) közlése szerint a tragédia nézőktől elzárt területen történt, az elzárás pedig a szokásoknak megfelelően jelölve volt. A rendőrségi nyomozás jelenleg is tart, két gyanúsított van, több részlet viszont még nem tisztázott.

Az apa úgy gondolja, az Esztergom–Nyerges rali mindig is problémás helyszín volt, ezért több rendező kellett volna a helyszínre. Az is felmerült benne, hogy a balesetet okozó A licenccel rendelkező pilóta hogyan kaphatott versenyengedélyt anélkül, hogy korábban megfelelő eredményeket ért volna el. Szerinte ehhez több év versenyzés kell.

Aradi hangsúlyozta, hogy az MNASZ akkori raliszakág-vezetője kétszer is végigment a kérdéses szakaszon a tragédia előtt, így látnia kellett a veszélyes helyen álló tömeget. Úgy fogalmazott, a szervezőkre vonatkozó egyik kötelességre utalva:

„Ha a tömeget nem tudod kezelni, akkor leállítod a versenyt.”

Az interjúból kiderült, hogy a versenyzőpáros nem kereste fel az áldozatok hozzátartozóit, a navigátor pedig két héttel a tragédia után ismét rajthoz állt egy másik versenyen. A szövetség anno 200 ezer forintos hozzájárulást ajánlott fel a temetésre, amit Aradi méltatlan körülmények között kapott csak meg. Szeptemberben viszont volt egy jótékonysági gála, ahol az öt áldozat családja között osztották szét a bevételt.

A rendezvényen részt vett Szujó Zoltán, a szövetség elnöke is, aki öt példányt ajánlott fel saját könyvéből. Arra a kérdésre, hogy lesz-e kártérítés, akkor azt válaszolta: megvárják a rendőrségi vizsgálat eredményét. Aradit viszont azóta sem kereste senki a szövetségtől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Három földrengés rázta meg Isztambult, a legerősebb 6,2-es erősségű volt
Rövid időn belül egy 3,9-es, egy 6,2-es és egy 4,4-es földrengés is megrázta a 16 milliós lakosságú várost és környékét. Áldozatokról egyelőre nincs információ.


Egy erős, 6,2-es erősségű földrengés rázta meg szerdán Isztambult – közölte a török katasztrófavédelmi ügynökség, az AFAD, írja a Reuters.

Ez az egyik legerősebb földmozgás az utóbbi években a 16 milliós lakosságú városban.

A BBC arról ír, hogy nem is egy, hanem három földrengés is történt Isztambul környékén egy órán belül. Az első földrengés helyi idő szerint 12.13 perckor pattant ki Silivri környékén. Ez 3,9-es erősségű volt. A második, 6,2-es erősségű rengést, 12.49-kor észlelték ugyanazon a területen. A harmadik, 4,4-es erősségű földrengés Isztambul Buyukcekmece kerületében 12.51-kor pattant ki.

Bár az első jelentések nem számoltak be károkról és egyelőre sérültekről, áldozatokról sincs hír.

A BBC helyi tudósítója szerint ugyanakkor a rengés érezhető volt, az emberek pedig az utcára menekültek.

„Hat éve élek Isztambulban, de ilyet még nem tapasztaltam. Az épület megremegett. Néhány másodpercre fedezékbe húzódtam bent, majd kirohantam az épületből, amikor a rengés folytatódott. Egy szomszéd azt mondja, hogy a lakásában lámpák csapódtak a padlóra”

– írja Orla Guerin.

Az X-re egy ijesztő videó is felkerült. A felvételen a CNN török adása látható. A műsorvezető éppen interjút készít egy online bekapcsolódó közgazdásszal, amikor egyszer csak elkezd remegni a stúdió. A műsorvezető pedig kétségbeesetten félbeszakítja az interjúalanyt.

A rengésekről már több videó is felkerült a közösségi oldalakra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elhalasztják az orosz-ukrán békét előkészítő tárgyalásokat Londonban – az ukránok már ott vannak, Marco Rubio nem is megy
Nem sokkal azután mondták le a mai találkozót, hogy kiderült: az amerikai külügyminiszter nem lesz jelen. Közben kiszivárgott, hogy Moszkva kész engedni.


Zelenszkij emberei már Londonban vannak, viszont a jelek szerint mégsem kerül sor arra a miniszteri szintű találkozóra, amit erre a napra egyeztettek le. Úgy volt, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter is megy, ám ő nem sokkal korábban lemondta a találkozót, logisztikai okokra hivatkozva. Valószínűbb viszont, hogy azért marad távol, mert az USA béketervében szerepelt a Krím átengedése az oroszoknak, amit Ukrajna nem hajlandó elfogadni.

A brit külügyminisztérium közleményben tudatta, hogy a mára tervezett miniszteri szintű tárgyalásokat elhalasztották, és a megbeszéléseket hivatalnoki szinten folytatják a háttérben.

Volodimir Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak közben Londonba érkezett, és vele együtt utazott az ukrán védelmi miniszter, Rusztem Umerov, valamint Andrij Szibiga külügyminiszter is. Jermak a közösségi médiában azt írta: „Ma arról beszélünk majd, hogyan lehet elérni a teljes és feltétel nélküli tűzszünetet, mint az első lépést a teljes rendezési folyamat és az igazságos, fenntartható béke felé vezető úton.” Hozzátette: „Minden ellenére a békéért fogunk dolgozni.”

A tárgyalásokat a brit fél kiemelten fontosnak tartotta, és francia, valamint német delegációk is részt vettek volna a találkozón.

A megbeszélések elhalasztásának idején egyébként kiszivárogtak olyan információk, hogy Oroszország kész lehet lemondani három ukrán régióról, amelyet csak részben tart megszállás alatt, ha az Egyesült Államok elismeri a Krím-félsziget annektálását.

(The Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET: