Mit tehetünk az idős családtagokért a koronavírus-járvány idején?
Mivel elővigyázatosságból egyre több országban állnak le az iskolák, az orvos nem tartja elképzelhetetlennek, hogy Magyarországon is bezárnak a közoktatási intézmények. A potenciális veszélyt egyébként az jelenti, hogy minél magasabb átlagéletkorú emberek vannak összezárva minél kisebb légtérben, annál nagyobb a járvány terjedésének esélye.
„Az óvodákban, iskolák esetében tehát nem csak a gyerekektől kell tartani, hiszen ezekben dolgoznak dadusok, gondozónők, óvónők stb. Az óvodákban, bölcsődékben, ráadásul tudjuk, milyenek az öltözők, ahol egymás hegyén hátán ülnek a családok, amikor ráadják a ruhát, cipőt a gyerekre, és egyébként szeretem ezt a kicsit zsúfolt hangulatot, de ez ebben a helyzetben nem olyan jó. Ezért aki teheti, most ne a nagyszülőket küldje a gyerekekért, hanem minél fiatalabb családtagot.”
Dr. Eörsi Dániel azt is elmondta, hogy érdemes lenne a szülői csoportoknak összefogniuk, és megszervezniük azt, hogy felváltva egyvalaki menjen a gyerekeikért. Más kultúrákban az teljesen elfogadott, hogy valamelyik szülő összegyűjti a gyerekeket, és négytől-hatig vigyáz rájuk, amíg a többi szülő haza nem ér.
A gyógyszerek kiváltása is kardinális kérdés lehet az idősek számára. „Jobb, ha egy fiatalabb, egészséges családtag megy a gyógyszertárba. Az idősek lehetőleg kerüljék el a patikákat, vagy minél kevesebb alkalommal menjenek, mert sok beteg ember fordulhat ott meg egy nap” – mondja Dr. Eörsi Dániel.
„Itt hívnám fel arra is a figyelmet, akinek légúti tünete van, az az idősek és az egészségügyben dolgozók érdekében is legyen kedves felvenni a szájmaszkot, akár az orvosi rendelőbe, akár a gyógyszertárba megy.
Ha ugyanis az orvos vagy gyógyszerész megbetegszik, kiesik, annál kevesebb ember tud helyt állni a járvány idején. Másrészt, és ez még nagyobb probléma, ha mi, orvosok, egészségügyi dolgozók megfertőződünk, még mielőtt megbetegednénk, és tüneteink lennének, nagyon sok emberrel kerülünk kontaktusba, és tőlünk fogják elkapni a koronavírust…
Nem az a lényeg, hogy rajtunk milyen maszk van, hanem hogy a potenciális betegeken van-e maszk vagy legalább egy, a szájuk elé gumizott papír zsebkendő, amivel megpróbálják megakadályozni a betegség terjedését. Olaszországban több tünetmentes orvos is gyakorlatilag gócponttá vált azzal, hogy anélkül, hogy a fertőzésről tudott volna, továbbadta azt a betegeknek”