KULT
A Rovatból

Mit kapunk, ha összegyúrjuk a WALL-E-t, a Ready Player One-t és a Mesterséges értelmet? Az Elektronikus állam sokat lop, de azért van lelke

A Netflix eddigi legdrágább filmjét sok más korábbi mozgóképből tákolták össze, de azért ne selejtezzük le, mert még így is működőképes.


Az Elektronikus állam nemcsak azzal írt filmtörténelmet, hogy a Netflix eddigi legnagyobb költségvetésű filmje lett, hanem azzal is, hogy ez az első mozgókép, amely több mint 300 millió dollárba került, és nem valamilyen franchise része, vagyis nem folytatás/előzmény/reboot/spin-off stb. Az a másik 15 film ugyanis, amire 300 millió dollárnál többet költöttek az alkotói, mind ebbe a kategóriába esnek (A Karib-tenger kalózai: A világ végén, A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken, Bosszúállók: Ultron kora, Star Wars: Az ébredő Erő, Az Igazság Ligája, Star Wars: Az utolsó Jedik, Bosszúállók: Végtelen háború, Jurassic World: Bukott birodalom, Bosszúállók: Végjáték, Star Wars: Skywalker kora, Doctor Strange az őrület multiverzumában, Avatar: A víz útja, A Hangya és a Darázs: Kvantumánia, Halálos iramban 10, Indiana Jones és a sors tárcsája, Marvelek), vagyis elmondható, hogy a Netflix igen bátran szórta esztelenül a pénzt (bár ez rájuk igen jellemző, mármint az esztelen pénzszórás) egy olyan filmre, aminek semmi előzménye a széles közönség számára.

Egy szűkebb rétegnek azért van, mivel ez a sztori 2018-ban megjelent képregény (pontosabban grafikus regény) formájában. A szerző a svéd Simon Stålenhag volt, aki a kötetének megjelenésekor már tudta, hogy a művéből egész estés játékfilm készül.

A Marvel sztárrendezői, a Russo fivérek ugyanis már 2017-ben, vagyis a megjelenése előtt egy évvel megvásárolták a megfilmesítési jogokat, hiszen már az első perctől láttak benne fantáziát egy látványos, szórakoztató, érzelmes és akciódús sci-fihez.

Anthony és Joe Russo akkoriban még az Az első részével nagyot szakító Andy Muschiettit nézték ki a rendezői posztra. 2020-ban a Universal nyerte meg a filmért folyó durva licitháborút, így Muschietti kiesett a projektből, mivel ő akkor már a Flash – A Villámot (2023) készítette elő a Warner számára. 2022-ben pedig végül a Netflix szerezte meg a jogokat, így abban az évben el is indulhatott a forgatás, a rendezést pedig bevállalták maguk a Russók.

Az Elektronikus államról egyik főszereplője, Millie Bobby Brown (Stranger Things, Enola Holmes-filmek, Godzilla-filmek) azt nyilatkozta, hogy olyan, mint egy élőszereplős WALL-E (2008), mi azonban még hozzácsapnánk az A.I.: Mesterséges értelmet (2001) és a Ready Player One-t (2018) is (hoppá, két Spielberg-film).

A sztori egy alternatív 1990-es években játszódik, amelyben az emberek életét segítő (főként mókás kinézetű) robotok fellázadnak a velük való bánásmód miatt, majd háború tör ki a gépek és az emberek között, amely az utóbbiak győzelmével zárul, amelyhez nagyban hozzájárult a techmogul Ethan Skate (Stanley Tucci) által kifejlesztett neurosisak, amellyel az emberek az otthonuk kényelméből tudtak irányítani akár felfegyverzett drónokat is, így az alapvetően nem harcászatra kialakított gépeknek esélyük sem volt.

A háború után megmaradt, még működő robotokat egy sivatagi, elkülönített zónába terelik (az a bizonyos elektronikus állam), a tartásuk pedig szigorúan tilos. És természetesen épp ide kell bemennie egy elárvult, Michelle nevű fiatal lánynak (Millie Bobby Brown), akinél egy nap felbukkan egy kis robot, aki azt állítja, hogy az elhunytnak hitt kisöccse tudata irányítja, azt azonban nem tudja, hogy hol van a saját emberi teste. Michelle így az öcsirobottal, Cosmóval, az exkatona, ma már inkább seftkirály Keatsszel (Chris Pratt) és annak legjobb robothaverjával, Hermannal együtt nekivág a tiltott zónának, hogy megtalálja szeretett öccsét, Christophert (Woody Norman), közben pedig természetesen igen mocskos titkokra bukkannak Skate mindent irányító cége, a Sentre kapcsán…

E történetleírásból tisztán érezhetőek a fent említett filmek/könyvek hatásai (persze a véletlen műve is lehet), az Elektronikus állam legfőbb erényei így sokkal inkább az illusztrációk voltak a főként a robotháború nyomait bemutató kopár vidékek megmutatásával.

Russóék pedig szerettték volna hűen visszaadni az eredeti képregény hangulatát és csodás rajzait, erre pedig a kb. 320 milliós költségvetés meg is adta a lehetőséget. A film valóban bámulatosan néz ki, a rengeteg robotdizájn, az akciók és az alternatív világ bemutatása igazi lakoma a szemeinknek.

Valamivel be kellett vonzani a nézőket, s a vizualitás egy ilyen monumentális projekt kapcsán kulcsfontosságú. Ugyanakkor a színészek terén is próbáltak Russóék beerősíteni. A divatos hús-vér főszereplők (Brown és Pratt), valamint a nekik asszisztáló Stanley Tucci, Giancarlo Esposito, Ke Huy Quan, Holly Hunter, Colman Domingo, Jason Alexander és Woody Norman mellett arra is odafigyeltek, hogy a filmben feltűnő főbb robotok is ismert hangokon szólaljanak meg. Hermant így Anthony Mackie, Cosmót Alan Tudyk, a gépek vezetőjét, Mr. Mogyorót pedig Woody Harrelson szinkronizálta, de az eredeti nyelvű verzióban hallható még Brian Cox, Hank Azaria és Jenny Slate is.

Az pedig már más kérdés, hogy a Russo fivérek a négy parádés Marvel-menetük (Amerika Kapitány: A tél katonája, Amerika Kapitány: Polgárháború, Bosszúállók: Végtelen háború, Bosszúállók: Végjáték), vagyis 2019 óta nem igazán találják a helyüket. A szuperhőskorszak utáni filmjeik legalábbis nem túl emlékezetesek: sem a Cherry: Az elveszett ártatlanság (2021), sem pedig A szürke ember (2022) nem hozta a Marvel-filmjeik színvonalát, s ez sajnos az Elektronikus államra is igaz.

Bár most legalább egy fontos adalék azért a helyén volt: ennek a filmnek legalább van szíve. Könnyen azonosulhatunk az emberi és gépi karakterekkel, a Michelle és Christopher közti testvéri kapcsolat is szívmelengető, a robotok pedig természetesen imádnivalóak.

Chris Pratt azonban kereshetne már más típusú karaktereket is, mert bár kétségtelen, hogy ebben valóban jó, de ha láttuk A galaxis őrzői- és a Jurassic World-filmekben, akkor elmondhatjuk, hogy láttuk az Elektronikus államban is. Most is ugyanolyan zsivány, ugyanolyan vicces(kedő) és ugyanolyan jószívű, szóval most egyfajta Űrlord-light, csak kevésbé emlékezetes (a frizuráját és a bajszát leszámítva).

A nagyobb baj azonban a filmmel, hogy egy innen-onnan összelopkodott sztorin próbál átvezetni minket, és amikor már azon kapjuk magunkat, hogy a cselekményre való összpontosítás és az érzelmi belehelyezkedés helyett azt számolgatjuk, hogy ezt meg azt a jelenetet és pillanatot melyik korábbi filmben láttuk, akkor baj van.

Összességében azért a játékidő két óráját tartalmasan tölti ki, a látvány, a robotok és a cukiságfaktor szórakoztatóvá teszik, így a műfaj rajongói számára kellemes kikapcsolódást nyújt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A Bűnösök dögös, fülledt, bizsergető, véres, brutális, elképesztő – A Creed és a Fekete Párduc rendezőjének új zenés horrorja az év kiemelkedő mozis élménye
Képzeljük el az Alkonyattól pirkadatigot az 1930-as évek amerikai délvidékén fekete blueszenével és ír vámpírokkal! Vérbő 137 perc következik.


Csoda, hogy behozták a magyar mozikba a Bűnösöket. Persze nem azért, mert a főszereplő Michael B. Jordan vagy a rendező Ryan Coogler ne lennének itthon is ismertek. Hiszen egyrészt ők ketten együtt szinte elválaszthatatlanok, mivel közösen forgatták A megállót (2013), a Creed: Apollo fiát (2015) és a Marvel-féle Fekete Párducot (2018), másrészt Jordant még olyan további darabokban is megkedvelhettük, mint az Aranytartalék (2001), a Drót (2002-es epizódok), Az erő krónikája (2012), a Csajkeverők (2014), A Fantasztikus Négyes (2015), A kegyelem ára (2019), a Bűntudat nélkül (2021) és persze a további Creed-filmek (2018, 2023), amelyek közül a harmadikat ő is rendezte.

Szóval velük akár a magyar mozikba is be lehet csalogatni a nézőket.

Sokkal inkább azért volt merész vállalás a hazai forgalmazás, mivel a témára nem igazán tud rezonálni egy átlag hazai moziba járó: 1930-as évek, amerikai délvidék, fekete közösség, blueszene… Soroljuk még? A felszínen, pontosabban a Bűnösök első felében ezt kapjuk, bár már ez sem piskóta.

Egy Chicagóban gengszterkedő ikerpár, Smoke (Michael B. Jordan) és Stack (Michael B. Jordan) térnek haza pénzzel kitömve gyapotültetvényes szülővároskájukba a sztori elején azzal a céllal, hogy a helyi, használaton kívüli malomból egy szórakozóhelyet rittyentsenek a város fekete közössége számára: exkluzív piák és kaják, nem utolsósorban pedig a legjobb zenészek asszisztálásával. A talpalávalóról többek között a helyi veterán muzsikus, Delta Slim (Delroy Lindo) gondoskodik, valamint az ikrek unokaöccse, a már fiatalon is profi gitáros-énekes Sammie. (az énekes-dalszerző Miles Caton filmes debütálása), történetünk kvázi főhőse. A sztori első felében Smoke és Stack ezt a nyitóbulit próbálják összehozni, annak minden részletére kitérve, miközben a városbeli múltjukkal és annak szereplőivel, traumáival is szembe kell nézniük újra.

Majd hirtelen kapunk egy több, mint éles váltást. Valami természetfeletti erő üti fel ugyanis a fejét, pontosabban egy vámpír egy fiatal fehér fickó, Remmick (Jack O’Connell) testében, aki szeretné meghívatni magát az ikrek bulijába egy vérgőzös este reményében…

Igen, ha ez ismerősen hangzik, az nem véletlen, a Bűnösök dramaturgiája ugyanis erősen megidézi az 1996-os Alkonyattól pirkadatigot, ám míg Robert Rodriguez menő filmje a puszta szórakoztatás jegyében fogant, addig a Bűnösökbe Coogler nem kevés tematikát sűrített bele. Természetesen benne van a rasszizmus kérdése, a Jim Crow-féle szegregációs törvények, ugyanakkor a zene és az „ördög” kapcsolata is igen hangsúlyos.

Klasszikus toposzok bukkannak itt fel, miszerint az igazán tehetséges zenészek, előadók azért lettek ennyire kiemelkedők, mert eladták a lelküket a vén patásnak? Egyáltalán a blueszene (és bármilyen új, az előző generáció számára furcsa/értékelhetetlen/meg nem értett muzsika) az ördögtől való? Hogy annak hívására az emberek, kiszakadva a valóságból, áhítatban adják át magukat buja vágyaiknak, mint a tánc, a szex, az alkohol és a drogok?

E világi és túlvilági ösztönök, kultúrák (a vámpírok által megtestesített ír bevándorlók), rasszok, sőt idősíkok összeütközése, van itt minden. Mindezt pedig egészen parádés jelenetek kíséretében kapjuk az arcunkba. Az egyikben például tanúi lehetünk annak, ahogy a bulin a múlt, a jelen (’30-as évek) és a jövő zenei stílusai keverednek, s mindhárom kor képviselői egyszerre és együtt ropják egy nagyszabású, közös, időkön átívelő partin az épphogy nem kakofóniába hajló egyvelegben, hiszen a zene egy univerzális, közös nyelv, amely összeköt embereket, időket, helyszíneket. De említhetjük még azt a szcénát is, amikor a bejutásukra váró, s emiatt kint rostokoló vámpírhorda a saját maga által előadott ütős ír népzenére ropja – ilyet sem látni gyakran mozgóképen. Minderre jön rá pedig az utolsó, hosszabb felvonásban a kemény hentelés, nem árulunk el azzal ugyanis nagy titkot, hogy a vérszívók természetesen beszabadulnak a buliba…

A Bűnösök egy furcsa, a tetten érhető inspirációi ellenére mégis mással össze nem hasonlítható műfaji egyveleg, egy amolyan zenés horror-gengszter-dráma, ami egyszerre nagyon dögös, izzasztóan fülledt, kifejezetten brutális és kegyetlen, ugyanakkor sokatmondó, színes és megható is.

A csúcshatás eléréseben pedig óriási szerepe van az operatőr Autumn Durald Arkapaw (Loki, Fekete Párduc 2, Az utolsó táncosnő) csodálatos képeinek s legfőképp a kétszeres Oscar-díjas zeneszerző, Coogler állandó munkatársa, Ludwig Göransson elképesztő aláfestésének, amely a film teljes, 137 perces játékideje alatt egy lüktető, bizsergető, az alantas öszöntökre és az értelemre egyaránt ható csodás műfajmixszel ajándékozzák meg a nézőket. Az év egyik legkiemelkedőbb mozgóképe lesz, érdemes hát alkut kötni az ördöggel egy mozijegy erejéig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fekete öves taekwondós, az anyjának köszönheti a karrierjét, és a Föld 100 legnagyobb hatású embere közé sorolták – 35 érdekesség a 35 éves Dev Patelről
A Gettómilliomos főszereplőjeként robbant be a filmvilágba 18 évesen, azóta pedig talán a leghíresebb indiai származású színész lett belőle, sőt, van, aki szerint ő a legszexibb élő férfi.


1. 1990. április 23-án született London Harrow nevű kerületében.

2. Az édesanyja, Anita Patel gondozóként dolgozik, az apja, Raj Patel pedig IT tanácsadóként.

3. A szülők egyébként szintén nem Indiában születtek, hanem Kenya fővárosában, Nairobiban, ahol jelentős indiai diaszpóra található. S bár mindketten Kenyából származtak, külön-külön költöztek Nagy-Britanniába, és már Londonban ismerték meg egymást.

4. Saját elmondása szerint gyerekkorában „hihetetlenül energikus” volt, és emiatt gyakran került bajba.

5. A harrow-i Longfield Middle Schoolba és a Whitmore High Schoolba járt gimibe.

6. Van egy Trushna nevű nővére, aki négy évvel idősebb nála.

7. A*-t, vagyis csillagos ötös minősítést kapott GCSE Dramából (egy olyan tantárgy, amely lehetővé teszi a diákok számára, hogy a színház művészetét gyakorlati és írásbeli munka kombinációján keresztül fedezzék fel), miután a könnyekig meghatotta vizsgáztatóját egy a beszláni iskolai túszdrámában részt vevő tanuló alakításával.

8. A legelső színészi szerepét egy iskolai darabban, a Vízkereszt, vagy amit akartokban kapta: ő játszotta Sir Andrew Aguacheeket.

9. 188 centiméter magas.

10. Bár Angliába született, elmondása szerint kifejezetten fontosak számára a gyökerei, épp ezért gyakran utazik Indiába.

11. A közösségi média egyáltalán nem érdekli, nincs profilja sem a Facebookon, sem az X-en (Twitteren), sem az Instagramon.

12. Saját magát „technofóbnak” vallja, idegenkedik minden technikai vívmánytól, kütyütől, ezért sincs róla egyébként túl sok információ az interneten.

13. Jártas a harcművészetekben, például nyolc éven keresztül taekwondózott, amiből meg is szerezte a fekete övet.

14. Állítása szerint egyáltalán nincs hallása a zenéhez, sem ritmusérzéke. „Ha az életemről lenne szó, akkor sem tudnék énekelni. A tánc sem megy, szóval a Grease remake-jét biztosan nem kapom meg!” – nyilatkozta. Ehhez képest azért kaptunk tőle egy pofás táncjelenetet első filmje, a Gettómilliomos fináléjában…

15. 16 évesen szerepelt a Skins című brit tinidrámában, az anyja intézte el neki a meghallgatást. „Neki köszönhetem, hogy a szakmában vagyok. Meglátott egy hirdetést a Skins castingjáról a Metro nevű újságban, kitépte, és elrángatott a londoni National Youth Theatre-be. Lógnom kellett a suliból miatta” – emlékezett vissza Dev.

16. A Gettómilliomos 2007-es forgatása előtt sosem járt Indiában.

17. Óriási Bruce Lee-rajongó. Mindent gyűjt, ami a tragikusan fiatalon elhunyt harcművész-színészhez köthető: filmplakátokat, ereklyéket stb.

18. A Bruce Lee-imádat már kisgyerekkorában elkezdődött, vele együtt pedig odavolt az akció- és a harcművészeti filmekért. Minden bizonnyal emiatt fogant első játékfilmes rendezése, a 2024-es A Majomember is e műfajokban.

19. A 2008-as Hancock című film londoni premierjén órákig várt, hogy lefotózhassa Will Smith-t. „Három órán keresztül szobroztam. Majd sikerült lőnöm egy képet a homlokáról, és emlékszem, arra gondoltam: hű, ez annyira hihetetlen!” – mesélte egy interjúban.

20. A 2012-es Pi életének még a meghallgatására sem engedték el: „A Gettómilliomos után nem lehetett enyém az a szerep, mert a filmesek »túlexponáltnak« tartottak engem. Suraj Sharma, aki megkapta a szerepet, elképesztő munkát végzett, és a film is lenyűgözött, de egy részem azt gondolja, hogy a fenébe is, bárcsak kaptam volna egy esélyt!”

21. Nem küld SMS-eket. „Utálom” – mondta a The Guardiannek. „A barátaim azt mondják: »Haver, írnod kell SMS-t. De ehelyett inkább felhívom a kocsimból az illetőt, és beszélgetünk. Úgy tűnik, ez manapság túl intim az emberek számára.”

22. A Gettómilliomos bemutatása után jött össze a filmbeli partnerével, Freida Pintóval (A majmok bolygója: Lázadás), akivel hat éven át voltak együtt, 2014-ben szakítottak. Hogy miért váltak szét, arról úriember lévén nem volt hajlandó beszélni.

23. A 2016-os Oroszlánban való szerepléséhez új fizikumot kellett kialakítania, így ennek érdekében rengeteg órát töltött az edzőteremben. Szakállt is növesztett, és ausztrál akcentust vett fel. Összesen 8 hónapig készült a szerepre.

24. Állítása szerint egyébként elkezdtek potyogni a könnyei, majd elbőgte magát, amikor először olvasta az Oroszlán forgatókönyvét.

25. 2017 óta az ausztrál színésznő, Tilda Cobham-Hervey (Lány a hullámok hátán, Almaecet) a barátnője, akivel a Hotel Mumbai forgatásán ismerték meg egymást.

26. Meghallgatták egy szerepre a 2015-ös Star Wars: Az ébredő Erőhöz, ami saját elmondása szerint meglehetősen rosszul sült el. Bár nem hozták nyilvánosságra, hogy melyik szerepre jelentkezett, a feltételezések szerint Finn vagy Poe karaktere lehetett, akiket John Boyega, illetve Oscar Isaac alakítottak.

27. 2017-ben a műsorvezető Ellen DeGeneres a „legszexibb élő férfinak” nevezte őt.

28. A sportokhoz annyi kötődése van, hogy imád sakkozni, és szenvedélyes Arsenal-drukker.

29. Szerepelt a Time magazin 2024-es 100-as listáján, vagyis a szerzők szerint ő a világra legnagyobb hatást gyakorló embereinek egyike jelenleg.

30. Eddig egyszer jelölték Oscar-díjra: 2017-ben az Oroszlán mellékszerepéért.

31. A Golden Globe-on azonban már két nominációval is büszkélkedhet, az Oroszlánon kívül 2021-ben jelölték a David Copperfield rendkívüli élete című 2019-es filmért a legjobb férfi színész – musical/vígjáték kategóriában.

32. A 2024-es International Film Festival Australia Awards díjátadón a legjobb játékfilmes rendező díját kapta A Majomember című 2024-es akciófilmjéért.

33. A Brit Filmakadémia díját, a BAFTA-t azonban elnyerte az Oroszlánért 2017-ben, mellette pedig jelölték a Gettómilliomos férfi főszerepéért 2009-ben, valamint legjobb elsőfilmesként A Majomemberért idén.

34. „Olyan karaktereket keresek, akik maradandó hatást gyakorolnak a nézőkre, olyan történeteket, amelyek megmaradnak az emberek fejében. Igyekszem minél sokoldalúbb lenni a felkínált karakterekben” – mesélte egyszer arról, hogy mi szerint próbál szerepet választani.

35. A jótékonysági aktivitása is számottevő: olyan szervezetekkel működik együtt, mint pl. a LionHeart, hogy anyagi segítséget nyújtson több mint 11 millió, utcán élő indiai gyermeknek. Továbbá jelentősen támogatja a Railway Children nevű szervezetet is, amelyet az Egyesült Királyságban, Indiában és Tanzániában az utcán élő, kiszolgáltatott gyermekek védelmére alapítottak, valamint a Greenpeace-t, amely a globális környezetvédelemért kampányol.


Link másolása
KÖVESS MINKET: