„Mindenki csak egymást nézi, hogy vajon ki maradhat, meg ki fog még menni” – borzalmas a hangulat az iváncsai akkugyárban
Ha valaki nem akar felmondani, ne írjon alá erről papírt. Ezt mondta Gulyás Gergely az iváncsai elbocsájtásokról az RTL Híradó kérdésére a kormányinfón.
A Híradó nemrég számolt be arról, hogy az akkumulátorgyárban sorra hívták be a dolgozókat a HR osztályra, ahol olyan papírt írattak velük alá, hogy az ő kezdeményezésükre, közös megegyezéssel szűnik meg a munkájuk. Így 2 hónap plusz fizetést kaphattak.
Egy műszakvezető elmondta: "Nem számítottunk rá, nem tudtuk, hogy milyen időközönként, mennyi ideig tart, nem tudtuk mennyi embert érint".
Egy nyugdíjas arról beszélt az elbocsátás kapcsán: "ugye, hogy mi kértük, de mi nem kértük, mi még maradtunk volna".
A Híradónak a dolgozók azt mondtáák, hogy nem akartak felmondani, de végül aláírták a papírt. Úgy érezték, ha nem írják alá, akkor a munkájukat sem tudják megvédeni, de még a pénzt sem kapnak. "Az volt az érzésem, hogy teljesen mindegy, hogy fogom csűrni-csavarni, úgyis az lesz a vége, hogy kirúgnak" - mondta egyikük.
Gulyás Gergelyt a Híradó arról kérdezte a Kormányinfón, hogy vizsgálják-e a felmondások önkéntességét.
Szerinte a kormányhoz még nem jutott el olyan információ, hogy ez bevett szokás lenne.
A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig azt írta a Híradónak: márciusban és áprilisban célzott ellenőrzéseket tartanak a kormányhivatalok több gyárnál, így az SK akkumulátorgyáraiban is. A munkaügyi szabályok betartását vizsgálják "különös tekintettel a jogviszony megszűnésével kapcsolatos jogszabályi előírások betartására".
A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke korábban azt mondta, hogy ha a dolgozó kérésére, közös megegyezéssel szűnik meg a munkahely, akkor az nem számít csoportos létszámleépítésnek. Ugyanakkor úgy tudja, hogy ha a munkavállók száma egy szint alá csökken, akkor vissza kell fizetniük az állami támogatást.
A minisztérium szerint, a tavalyi beszámolók alapján, eddig eleget tettek ennek a kötelezettségüknek.
A gyárban még ott dolgozók közül többen is azt mondták, hogy nagyon rossz most a hangulat az iváncsai gyárban, és van olyan munkavállaló is, aki a felmondását fontolgatja. "Mindenki ezt a bizonytalanságot érzi, hogy nem biztos a munkahelyében. Meg az emberek között is feszültségek keletkeztek. Mert mindenki csak egymást nézi, hogy na most akkor vajon ki maradhat meg ki fog még menni" - mondta egy dolgozó.
A szakszervezet úgy véli, hogy elfogadhatatlan, ahogy a dolgozókkal bánnak, ezért erről pénteken tárgyalnak a koreai céggel.