Drámai jelenetek: elfogták volna Dodikot, de a szerb rendőrök közbeléptek Kelet-Szarajevóban
Szerda késő este a bosznia-hercegovinai szövetségi nyomozó és védelmi hivatal (SIPA) munkatársai megpróbálták előállítani Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét Kelet-Szarajevóban. A nyomozók a szövetségi bíróság határozata alapján jártak el, azonban a boszniai szerb rendőrség megakadályozta az akció végrehajtását. A boszniai szerb közszolgálati televízió, az RTRS közlése szerint a nyomozók nem tudták elfogni Dodikot, és nem történt összetűzés sem - írta az MTI.
Dodik egy megbeszélésre érkezett a boszniai Szerb Köztársaság kelet-szarajevói közigazgatási központjába.
A boszniai szövetségi ügyészség márciusban adott ki elfogatóparancsot Milorad Dodik ellen, arra hivatkozva, hogy veszélyeztette az ország alkotmányos rendjét, és nem jelent meg a kihallgatásán. A parancs Radovan Viskovic miniszterelnökre és Nenad Stevandic házelnökre is vonatkozik.
A hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot is kértek az Interpoltól, de a szervezet ezt elutasította.
Március közepén Dodik benyújtotta a boszniai Szerb Köztársaság új alkotmányának tervezetét, valamint egy törvényjavaslatot, amely a köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szól. Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság első fokon egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hat évre eltiltotta hivatali tevékenységtől, mert figyelmen kívül hagyta Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseit.
Az ítéletet követően a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását célzó törvényt, amelyet azonban később az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezett. A törvény aláírása miatt Milorad Dodikot az alkotmányos rend veszélyeztetésével gyanúsították meg.
(via 24.hu)
Az Orbán-kormány nagy támogatója Dodik szeparatista törekvéseinek, a Dodik által kitüntetett Orbán Viktor védelmébe vette a szerb politikust. Amikor Dodikot elítélték, a Terrorelhárító Központ 70 embere tartózkodott a boszniai Szerb Köztársaságban, a Vsquare oknyomozó portál azt írta, hogy ha Dodikot le akarták volna tartóztatni, az ő feladatuk lett volna kimenekíteni az országból a politikust, amire végül nem került sor.