Újabb botrány a Fehér Házban: Mike Waltz titkos katonai ügyeket is gmailes privát fiókjáról intézett
Donald Trump korábbi elnöksége alatt Mike Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója és több munkatársa személyes Gmail-fiókokat használt kormányzati ügyek intézésére – számolt be róla a The Washington Post, amely dokumentumokra és három amerikai tisztviselő beszámolójára hivatkozott. Az e-mailek fejlécéből kiderült, hogy míg ő a magánfiókját használta, a címzettek kormányzati fiókokkal dolgoztak.
A források szerint Waltz magán Gmail-címére is érkeztek munkával kapcsolatos anyagok, például a napirendje vagy más, kevésbé érzékeny dokumentumok. Ezekből időnként részleteket másolt át a titkosított Signal alkalmazásba, hogy megbeszéléseket egyeztessen.
A Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) szóvivője, Brian Hughes szerint „nem látott bizonyítékot arra, hogy Waltz a leírtak szerint használta volna a személyes e-mailjét”. Azt is hozzátette: ha „régi kapcsolatok” küldtek munkával kapcsolatos információkat, Waltz „cc”-zte a hivatalos fiókját, hogy megfeleljen a szövetségi előírásoknak.
– mondta Hughes.
A szóvivő szerint az NSC munkatársai egyértelmű útmutatást kapnak arról, hogy kizárólag biztonságos platformokon kezeljék a minősített információkat.
A tisztviselők beszámolója alapján Waltz korábban több Signal-csoportos beszélgetést is indított és vezetett más kormányzati tagokkal, például a szomáliai helyzetről vagy az orosz–ukrán háborúról. Ezeket a csoportokat elsőként a Wall Street Journal említette meg.
Nem ez az első eset, hogy az amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők adatkezelési gyakorlata vitát vált ki. Korábban egy másik Signal-csoport is a figyelem középpontjába került, ahol a jemeni katonai műveletek tervezése zajlott – és ahová tévedésből felvettek egy újságírót is, Jeffrey Goldberget, az Atlantic főszerkesztőjét.
A beszámolók szerint Pete Hegseth védelmi miniszter ebben a csoportban részletesen tárgyalta a jemeni huszik elleni márciusi támadás időzítését, sorrendjét és a bevetendő fegyvereket.
A Gmail használata – ami kevésbé biztonságos, mint például a Signal – a nemzetbiztonsági tisztviselők adatkezelésével kapcsolatos újabb kérdéseket vet fel. A szakértők szerint még a nem titkosított adatok is komoly kockázatot jelenthetnek, ha azok külföldi hírszerző szolgálatok kezébe kerülnek.
(hvg.hu)