HÍREK
A Rovatból

Mi történt Kim Dzsongunnal? 5 lehetséges magyarázat a diktátor eltűnésére

Továbbra is azt találgatják világszerte, hová tűnt Észak-Korea legfőbb vezetője.


Kim Dzsongun hiánya két héttel ezelőtt, április 15-én tűnt fel, amikor nem jelent meg A Napfény Napján, amely nagyapja, Kim Ir Szen, a kommunista állam alapítójának ünnepe, és az ország politikai naptárának legfontosabb dátuma. Ezt az eseményt általában arra használta fel, hogy jelezze erejét hazájában és külföldön egyaránt. Ennek immár két hete, és azóta is rejtély a 36 éves diktátor holléte, amelyet folyamatosan táplálnak a világhálón terjedő híresztelések, műholdas felvételek és azonosíthatatlan forrásokból származó jelentések.

Az Independent csokorba szedett néhány feltételezést, amelyeknek lehet valóságalapja.

1. Lábadozik a szívműtétje után, de jól van

A szöuli Daily NK, amely Észak-Koreából származó információkra épít, április 20-án arról számolt be, hogy Kim Dzsongunon előző héten szívműtétet hajtottak végre, és felépülőben van. Később dél-koreai illetékesek azt közölték, hogy Kim valószínűleg valahol vidéken van, legközelebbi munkatársaival végzi szokásos tevékenységét.

Mun Csong-In, Mun Dzsein dél-koreai elnök főtanácsadója viszont azt közölte, hogy Kim él, jól van és április 13 óta Vonszan tengerparti üdülőkörzetben tartózkodik, ami nem vág össze a Daily NK hírével.

2. Súlyos az állapota

Néhány órával az NK cikkének megjelenése után a CNN hírszerzési forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy Kim életveszélyes állapotban van a műtét után. A Bloomberg News a CNN-től függetlenül szintén az észak-koreai diktátor válságos állapotáról adott hírt.

Bár Donald Trump amerikai elnök szerint a CNN jelentése pontatlan volt és régi dokumentumokon alapult, a Kim hanyatló egészségi állapotáról szóló híreket hamar felkapta a közösségi média.

Zavart okozott az is, hogy a Reuters a Kínai Kommunista Párt nemzetközi osztályának bejelentésére hivatkozva közölte, hogy orvosküldöttség utazott Észak-Koreába Kim Dzsongunt megvizsgálni. A kínai külügyminisztérium viszont hétfőn csupán annyit közölt, hogy reagenseket küldtek Észak-Koreába koronavírus-teszteléshez.

3. Tart a koronavírustól, ő is önkéntes karanténban van

Bár az ország nem tett közzé adatokat betegekről, több ezer karanténba zárt emberről érkeztek jelentések. A szöuli JoongAng Daily szerint

maga a legfőbb vezető is önkéntes karanténban van. A lap, egy névtelen kínai forrásra hivatkozva azt állította, hogy Kim egyik testőre kapta el a fertőzést, és ezért is utaztak a kínai orvosok Észak-Koreába.

A szintén dél-koreai Hankook Ilbo című lap szerint a Koreai Munkapárt már napokkal Kim eltűnése előtt távolságtartási parancsot adott ki, felszólítva tagjait, hogy ne gyűljenek össze háromnál többen és valószínűleg Kim azért nem vett részt az ünnepségeken, hogy elkerülje a fertőzést.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A fideszesek megakadályozták: nem hallgatja meg a parlament az MNB-ügyben érintett állami és alapítványi vezetőket
Hétfőn ülésezett a parlament gazdasági bizottsága, ahol az MNB-ügy érintettjeinek meghallgatását javasolták. A fideszes képviselők leszavazták az indítványt.


A parlament gazdasági bizottsága hétfői ülésén több előterjesztést is megvitatott. Az ellenzéki képviselők, köztük Csárdi Antal, Z. Kárpát Dániel, Orosz Anna és Tordai Bence azt kezdeményezték, hogy hallgassák meg az MNB-ügy érintett állami és alapítványi vezetőit.

A javaslat szerint a bizottság elé hívták volna Windisch Lászlót, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét, Matolcsy György volt jegybankelnököt, Varga Mihály jelenlegi jegybankelnököt, volt pénzügyminisztert, Papcsák Ferencet, az MNB Felügyelőbizottságának elnökét, Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, valamint Csizmadia Norbertet és Lezsák Sándort, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagjait – számol be a Telex.

A vita során Szatmáry Kristóf fideszes képviselő úgy fogalmazott, hogy „nem szeretne egy értelmetlen vitában részt venni”. Hozzátette: „roppant érdekes, hogy korábban, amikor Matolcsy György bírálta a kormányt, az ellenzéki képviselők feldicsőítették őt, most viszont „a fejét is vennék”. Szerinte ennél több mérsékletre lenne szükség.

Riz Gábor kormánypárti képviselő azt mondta, amíg a nyomozás tart, addig nem látja értelmét az érintettek meghallgatásának.

A szavazásnál a hiányzó fideszesek helyett a jelen lévő párttársaik szavaztak. A 6 fideszes képviselő összesen 7 nem és 4 tartózkodó szavazatot adott le az 5 ellenzéki igennel szemben, így a javaslatot leszavazták.

Az ülésről több fideszes képviselő is távol maradt, köztük Bánki Erik, a gazdasági bizottság elnöke. Bánki szerepe az MNB-ügy kapcsán azért is figyelemre méltó, mert 2016-ban ő terjesztette be azt a törvényjavaslatot, amely az alapítványok költéseinek elrejtését célozta.

A Magyar Nemzeti Bank új vezetése büntetőfeljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen az MNB alapítványaihoz köthető ügyek miatt. A feljelentés több bűncselekmény gyanúját is felveti, köztük csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, számvitel rendjének megsértése és tartozás fedezetének elvonása.

A feljelentés hátterében az Állami Számvevőszék vizsgálata áll, amely szerint az MNB alapítványaihoz köthető befektetések során jelentős összegű közpénz tűnt el, és a vagyon egy része már jelentősen le is csökkent.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Országos áramszünet van Spanyolországban és Portugáliában – leállt a közlekedés, akadozik az internetszolgáltatás
A két országnak csak a kontinensen kívüli területein van áram. Egyelőre semmit nem tudni az okokról, a kibertámadást sem zárták ki.


Déltől kezdve hatalmas áramszünet érinti Spanyolországot és Portugáliát, a kontinensen kívüli szigetek kivételével. Lakosok milliói maradtak áram nélkül, a közlekedésben és a kommunikációban is fennakadások alakultak ki.

A spanyol országos közlekedési vállalat (Renfe) közlése szerint 12:30 óta nincs mozgás és indulás az állomásokról, mivel a vasúti hálózaton feszültségesés történt. A madridi Barajas és a barcelonai El Prat repülőtéren több járat is fennakadásba ütközött. A közlekedési lámpák és a bevásárlóközpontok működésében is problémák léptek fel.

Portugáliában is hasonló a helyzet. A lisszaboni repülőtéren több ezer utas tapasztalt fennakadásokat, miután az áramszolgáltatás leállt. A Red Eléctrica Nacional megerősítette, hogy az egész országot érinti a hiba. A portugál kormány eddig nem adott ki hivatalos magyarázatot.

A spanyol egészségügyi rendszer továbbra is működik, mert a kórházak generátorokkal biztosítják az alapvető ellátást. A madridi Gregorio Marañón kórházban vészhelyzeti bizottságot aktiváltak. Van olyan hely is, ahol a sürgős műtéteket megtartották, a nem sürgős beavatkozásokat azonban átmenetileg felfüggesztették. A barcelonai Mar Kórházban a működés zavartalan.

A spanyol Kibervédelmi Intézet (INCIBE) a kibertámadás lehetőségét is vizsgálja. A spanyol és a portugál kormány műszaki csoportjai szintén vizsgálódnak.

A spanyol villamosenergia-ellátásért felelős cég közlése szerint „a helyreállítás folyamata az átviteli hálózat fokozatos energizálását jelenti, ahogy a termelő egységek újra bekapcsolódnak”. A cég hozzátette: „Tovább dolgozunk az áramellátás helyreállításán.”

Az ipari termelés is leállt több helyen. A Ford almussafesi üzemében sötétség volt, az Iveco madridi és valladolidi gyáraiban szintén leálltak a gépek.

A spanyol tőzsde működése zavartalan, ugyanakkor az áramszünet miatt fel kellett függeszteni a Madrid Open tenisztorna mérkőzéseit.

A Kanári- és a Baleár-szigeteket nem érintette az áramszünet. A Kanári-szigeteken minden sziget külön rendszert működtet, a Baleár-szigetek Mallorca–Menorca és Ibiza–Formentera rendszere pedig víz alatti kábellel kapcsolódik a szárazföldhöz.

A spanyol közlekedési hatóság azt kérte a lakosságtól, hogy csak végszükség esetén induljanak útnak, mert „a közlekedési lámpák és jelzőtáblák nem működnek”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ezért borult sötétbe Spanyolország és Portugália – egy rendkívül ritka légköri jelenség okozhatta a válságot
A bajt a Spanyolország belsejében tapasztalható nagy hőingás okozta, ami egy ritka „indukált légköri vibráció” nevű jelenséget idézett elő. Egyelőre nincs kibertámadásra utaló jel.


Hétfőn hatalmas áramszünet bénította meg az Ibériai-félsziget nagy részét. Portugália és Spanyolország mellett egy ideig Dél-Franciaország és Andorra egyes részei is áram nélkül maradtak. Az áramszünet nem sokkal dél után kezdődött, és milliókat érintett mindkét országban. Olyan nagyvárosok is sötétbe borultak, mint Madrid, Lisszabon, Sevilla, Barcelona, Valencia, Málaga, Bilbao és Cádiz.

A portugál áramszolgáltató, a REN közölte, hogy a hálózat teljes helyreállítása akár egy hétig is eltarthat, mert újra kell egyensúlyozni a nemzetközi elektromosságáramlást. A REN szerint a bajt a Spanyolország belsejében tapasztalható nagy hőingás okozta, ami egy ritka „indukált légköri vibráció” nevű jelenséget idézett elő.

Az ilyen oszcillációk szinkronizálási hibát eredményezhetnek a különböző áramhálózatok között, ami dominóhatáshoz vezethet.

A spanyol hálózatot üzemeltető Red Eléctrica gyorsan megerősítette az áramszünet tényét, és közölte, hogy az energiaszolgáltatókkal közösen dolgoznak a helyreállításon. A cég vezérigazgatója, Eduardo Prieto később újságíróknak azt mondta: „hat és tíz óra közötti időt vesz igénybe” a probléma megoldása, írta a BBC.

A spanyol szolgáltató egyelőre nem reagált a portugálok felvetésére. Korábban a spanyol hatóságok azt mondták, hogy 10 órán belül helyreállhat az áramszolgáltatás, de a portugálok nem voltak ennyire optimisták, írta a BBC.

António Costa, az Európai Tanács elnöke arról beszélt, hogy az érintett kormányokkal történt konzultáció után nincs kibertámadásra utaló jel, ami megerősíti a portugálok álláspontját. Luís Montenegro portugál kormányfő is azt mondta délután, hogy „nincs jele”, hogy kibertámadás történt volna, de azt is hozzátette, hogy az áramszünet eredete biztosan nem Portugáliában keresendő.

A spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez hivatala közleményében azt írta: „A kormány azon dolgozik, hogy azonosítsa az incidens eredetét, és minden lehetséges erőforrást mozgósítanak a probléma mielőbbi megoldása érdekében.”

A teljes áramkimaradás pontos oka még három órával a kezdete után sem volt egyértelmű. Az első jelentések azt valószínűsítették, hogy az egész félszigeten rendszerszintű meghibásodás történt, de a vizsgálatok még folynak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Majdnem 50 milliárdért rendelt autókat a kormány, de nem tudni, kik kapják őket
A KEF három cég között osztotta szét a megbízásokat. A hirdetményből nem derült ki, hogy pontosan milyen típusokból mennyit szereznek be.


A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) nettó 38,2 milliárd, bruttó 48,6 milliárd forint értékben kötött keretszerződést új autók beszerzésére. A Magyar Hang a Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmény alapján számolt be az ügyről.

A szerződéseket április 11-én írták alá, de csak most hozták nyilvánosságra. A megállapodások nyolc évre szólnak, de autókat és szervizcsomagokat csak két évig lehet majd rendelni. A megvásárolt járművekre hat év garanciát vállalnak.

A hirdetményből nem derült ki, hogy pontosan milyen típusokból mennyit szereznek be, és az sem, hogy kik kapják meg az autókat. Annyi biztos, hogy az alsó-középkategóriás modellekre 1,1 milliárd forintot, míg a felső-középkategóriás, államtitkárok és miniszterek által is használt járművekre 11 milliárd forintot szánnak.

A KEF három cég között osztotta szét a megbízásokat: a Porsche Hungária és a Porsche Lízing 34 milliárd forint értékben szállíthat autókat, a Magyar Suzuki 10,6 milliárd forintért, míg a Pappas Autó 3,6 milliárd forintért biztosíthat járműveket.


Link másolása
KÖVESS MINKET: