HÍREK
A Rovatból

Mi történik, ha nem sikerül vakcinát kifejleszteni a koronavírus ellen?

A szakértők szerint nagyban megváltozna az életünk és már semmi sem lenne olyan, mint korábban.


Az országok élete teljesen átalakult, milliók vesztették el az állasukat, így mindenki arra vár, hogy elkészüljön a COVID-19 oltása. Azonban van egy olyan lehetőség (a legrosszabban), aminek végkimeneteleként nem sikerül elkészíteni a vakcinát.

Ebben az esetben a vírus eltörlése helyett meg kell tanulnunk együtt élni vele.

A városok majd lassan újra megtöltődnek élettel, nagyobb szabadsági fokot kapnak majd az emberek, de a póráz továbbra se lesz hosszúra eresztve. Be kell tartani a szakértők mindennapokra vonatkozó ajánlásait. A tesztelés és a vírus nyomon követése életünk részévé válhat. Bármelyik országban elrendelhetnek személyenként házi karantént. Kordában lehet tartani a vírust, de számítani kell rá, hogy akár évente kitörhet a járvány.

Ez egy olyan lehetőség, amely a politikusok körében nem túl népszerű, ők optimista módon beszélnek az oltásról és a már embereken történő kísérletekről. Sok szakértő azonban komolyan veszi ezt a lehetőséget, ugyanis korábban is történ ilyen. Többször.

"Vannak olyan vírusok, amelyek ellen még mindig nincs vakcina"

– mondta Dr. David Nabarro, a Londoni Tudományegyetem globális egészségügyének professzora, aki a koronavírus különleges megbízottja a WHO által.

"Nem adhatunk biztos információkat arról, hogy az oltás valaha elkészül, vagy ha mégis, akkor átmegy az összes hatékonysági és biztonsági teszten"

- fogalmazott.

A CNN-nek adott interjújában Nabarro elmondta, hogy alapvető fontosságú, hogy minden társadalom megfeleljen annak a berendezkedési formának, ami lehetővé teszi a vírussal való együttélést társadalmilag és gazdaságilag is.

A legtöbb szakértő továbbra is reménykedik abban, hogy az oltást végül sikerül kidolgozni részben azért, mert korábbi vírusokhoz képest, mint a malária és a HIV a koronavírus lassabban mutálódik.

Sokan, köztük a Nemzetközi Allergia és Fertőző Betegségek Intézetének igazgatója, Dr. Anthony Fauci is azt sugallja, hogy 18 hónapon belül kiderülhet a vakcina létjogosultsága. Mások szerint viszont erre egy év túl kevés idő.

De még ha egy oltást kifejlesztenek is, akkor az ilyen időkeretek bármelyikében való megvalósítás eredményessége kérdéses, ezért szükség van egy A és egy B tervre is.

Ha nem lehet vakcinát előállítani, az élet nem lesz ismét olyan, mint korábban. A normál mindennapokhoz való visszatérés is egy sokkal lassabb folyamat lehet.

"A lezárás sem gazdasági, sem politikai szempontból nem fenntartható. Tehát más megoldásra van szükség a vírus ellenőrzésére"

– nyilatkozott Keith Neal, a Notthingami Egyetem professzora.

Ez azt jelenti, hogy amint az országok újra életre kelnek, a szakértők arra fogják ösztönözni a kormányokat, hogy vezessenek be egy új, kissé kínos életmódot, ami időt nyer az emberiség számára oltás nélkül is.

Nabarro szerint mindenkinek személyes felelősségvállalásra lesz szüksége, hogy önkéntes karanténba vonuljon, amennyiben tüneteket észlel magán, avagy érintkezett fertőzöttel. Azaz többet nem lehet „kis megfázással” munkába járni. A home office dolgozók száma megnövekedhet, és az irodáktól elvárják majd, hogy ne legyenek feleslegesen telítettek.

Rövid távon Nabarro szerint hatalmas tesztelési programot kell bevezetni, hogy az élet a koronavírussal szimbiózisban folyhasson.

Ez a rendszer lehetővé tenné bizonyos társadalmi események visszatérését. Sportrendezvények, összejövetelek indulhatnának újra, de valószínűleg ezeket a közegészségügy és a kormány folyamatos felügyelete mellett lenne megvalósítható. Azaz hetente tesztelnék a sportolókat és a stadionokba érkező közönséget is.

Szakértők szerint a szigorú korlátozások valószínűleg ismét télen lesznek aktuálisak, ugyanis a koronavírus csúcs minden télen bekövetkezhet, amíg ki nem fejlesztik az oltást.

Ezek között a feszítő kérdések között egyre fontosabbá válik a tömegimmunitás kérdése, ami akkor érhető el, ha a populáció többsége, mintegy 70-90% immunissá válik egy fertőző betegségre. Bár ez egy bizonyos fokig korlátozza a vírus terjedését, de a lakossági megfertőződés nem a legjobb megoldás erre, továbbra is az oltás a legbiztosabb módszer. Ugyanis a koronavírus pusztítása még akkor is borzalmas lenne, ha a többség immunis rá.

Ezek mind az általános hiedelmet erősítik, hogy márpedig oltásra szükség van. Rengeteg pénzt és energiát fektetnek abba, hogy ez létre is jöjjön, de sajnos a vakcina fejlesztés teljes mértékben kiszámíthatatlan. Ennek ellenére bizakodnak abban a 18 hónapban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megjelent a kormány rendelete a szombati nemzeti gyásznapról
A rendelet szerint a Parlament előtti nemzeti zászlót ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadás mellett felvonják, majd félárbócra eresztik. A szabályozás a rendezvények korlátozását nem említi.


Korábban mi is hírt adtunk róla, hogy a települések jegyzői még nem kaptak információt arról, hogy szombaton Ferenc pápa temetése miatt lesz-e nemzeti gyásznap, és annak mik lesznek a szabályai.

Csütörtök estére jelent meg a Magyar Közlöny, melyből kiderül, hogy április 26-ra:

"A Kormány Őszentsége Ferenc pápa búcsúztatásának napjára a méltó megemlékezés érdekében nemzeti gyásznapot rendel el".

Azt nem említi, hogy a gyásznap miatt a rendezvényeket korlátozni kellene.

A rendelet szerint a Parlament előtti nemzeti zászlót ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadás mellett felvonják, majd félárbócra eresztik. A középületekre kiteszik a gyászlobogót, a magyar és az európai zászlókat félárbócra eresztik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Még nem tudni, hogy lehet-e lagzit tartani szombaton – A kormány még nem hirdetette meg Ferenc pápa temetése miatt a nemzeti gyásznapot
A kormány szóban már említette a gyásznapot Ferenc pápa temetésére, de a hivatalos rendelet még mindig nem jelent meg. A jegyzők tanácstalanok, mi alapján kellene dönteniük.


A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke, Tóth János a HVG-nek beszélt arról, hogy a nemzeti gyásznap elrendelésének szabályai egyértelművé teszik: a köztársaság zászlaját, illetve az intézményeken elhelyezett fekete lobogókat félárbócra kell ereszteni. Ugyanakkor van egy további rendelkezés is, amely lehetőséget ad a rendezvények korlátozására. Amíg azonban nem jelenik meg a rendelet, nem lehet tudni, pontosan milyen eseményeket érinthet ez – például méretük alapján.

A labdarúgóklubok már jelezték, hogy mindenképpen megtartják a szombati meccseket, de Tóth János szerint ez jogi szempontból még nem tekinthető teljesen egyértelműnek. Nem tisztázott az sem, hogy egy étteremben tervezett családi eseményt, például egy lakodalmat milyen feltételek mellett lehet megtartani Ferenc pápa temetésének napján.

A jegyzőknek a helyi lakosságot is tájékoztatniuk kellene, de mivel egyelőre nem jelent meg hivatalos jogszabály, nem tudják, pontosan mi alapján tegyék ezt meg. Csütörtök délben még mindig nem került ki a Magyar Közlönybe az erről szóló rendelet, noha a települési jegyzők folyamatosan frissítették a hivatalos jogszabályi felületet.

Tóth János arra is emlékeztetett, hogy hasonló helyzet alakult ki a koronavírus-járvány idején is. Akkor a kormány döntése alapján el kellett engedni a parkolási díjakat, azonban erről eredetileg a képviselő-testületek voltak jogosultak határozni. Ezt később azzal oldották meg, hogy a polgármestereket átmenetileg felhatalmazták arra, hogy saját hatáskörben rendeleteket hozzanak a járványhelyzet idején.

Mivel a döntések hétről hétre születtek, a polgármestereknek minden szombaton be kellett menniük a hivatalba, hogy az aktuális rendeletet aláírják és kihirdessék – a település hirdetőtábláján és az önkormányzat honlapján is.

A jegyző szerint most is hasonló a helyzet: másfél nappal a nemzeti gyásznap előtt még mindig nem jelent meg a szabályozás.

Frissítés:

Forrás: hvg.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
24.hu: Bede Zsolt tényleg rövidnadrágban ment a bazilikába, ahol Magyar Pétert zaklatta
A szemtanúk szerint többen próbálták megfékezni a kiabáló aktivistát a templomban. Bede végül bocsánatkérő posztban magyarázkodott a viselkedése miatt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Egészen szokatlan jelenet zajlott le a Ferenc pápa lelki üdvéért tartott gyászmisén a Szent István Bazilikában. A már szabadlábon lévő Bede Zsolt, akit fideszes és orosz propagandistaként is emlegetnek, rövidnadrágban jelent meg a szertartáson. A 24.hu fotósai a helyszínen le is képeket is készítettek arról, ahogy valóban lenge öltözékben jelent meg, és az is látszik a képeken, hogy beszélt Magyar Péterrel.

Egy rövid videó is készült az esetről. Ezen az látszik, hogy Magyar Péter éppen interjút ad, miközben Bede követi őt, és a telefonjával veszi. A beszélgetésből annyi hallható, hogy Bede azt kérdezi: „Miért kiabálsz?”

Bede Zsolt az incidens után nem tett közzé videót az esetről, csupán egy szelfit posztolt, amelyhez bocsánatkérő sorokat írt: „Bocsásd meg, Uram! De a Házadból ki kell verni a kufárokat… Az emberek gratuláltak… (szóljon mentségemre …)” – állt a bejegyzésében.

Ennek némileg ellentmond, hogy Magyar Péter korábbi posztjában azt írta:

„Egészen megdöbbentő jelenet volt az ünnepi gyászmise végén, amikor a már ismét szabadlábon lévő fideszes/orosz propagandista, Bede Zsolt rövidnadrágban berontott a Szent István Bazilikába és egészen minősíthetetlen, trágár dolgokat üvöltve próbált zaklatni. Köszönöm azon apácáknak és vendégeknek, akik megpróbálták leállítani és felhívták a fideszes politikusok kitartottjának a figyelmét arra, hogy ilyet egy ember nem tesz egy templomban, főleg nem egy gyászmisén.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Az USA alelnöke húsvétkor a Sixtus-kápolnában is járt, az itt készült fotó nagy vihart kavart
JD Vance a húsvéti hétvégén látogatott a Vatikánba, ahol szigorúan tiltott dolgot tett a fiával közösen, miközben Michelangelo híres mennyezeti freskóját nézte.


JD Vance, az Egyesült Államok alelnöke húsvétkor a Vatikánba látogatott, ahol több fontos személlyel is találkozott. Köztük volt Ferenc pápa is, akivel alig néhány órával a 88 éves egyházfő április 21-i, húsvéthétfői halála előtt beszélt.

Vance – aki felnőttként lett katolikus – tisztelettel emlékezett meg a pápáról. Közben viszont

egy róla készült fotó is elterjedt a neten, amelyet a Sixtus-kápolnában készítettek, miközben fiával Michelangelo híres mennyezeti freskóját nézte.

Sokan dicsérték a képet a közösségi oldalakon. Egy hozzászóló például így fogalmazott: „epikus pillanat”, majd hozzátette: „Micsoda különleges módja ez a húsvéti hétvége eltöltésének.”

Többen viszont élesen kritizálták. Valaki azt írta: „Ez a fotó olyan, mintha bemutatnál Istennek.” Egy másik komment szerint Vance-nek „nincs tisztelete”.

A Vatikán hivatalos szabályzata szerint a Sixtus-kápolnában tilos bármilyen formában fotót vagy videót készíteni. A weboldalukon ez szerepel: „A Sixtus-kápolnában tilos bármilyen elektronikus eszközzel fényképezni vagy filmezni. A biztonsági személyzet jogosult arra, hogy jelenlétükben azonnal töröltessék a szabályszegő módon készült felvételeket.”

A múzeumok más részein a mobiltelefon használata megengedett, ha le van némítva, de a kápolnában még ez is tilos. A látogatóknak teljes csendben kell maradniuk, „a hely szentsége iránti tiszteletből”.

A szigorú szabályok célja Michelangelo lenyűgöző festményének megóvása. A freskót a művész 1512-ben, 36 évesen fejezte be. A több mint 300 alakot ábrázoló mű bibliai történeteket jelenít meg a Teremtés könyvéből – például Ádám teremtését, az özönvíz utáni bukást és az Utolsó ítéletet. A mennyezeten próféták és szibillák is láthatók, akik a Messiás eljövetelét hirdetik.

A Sixtus-kápolna emellett a konklávé színhelye is, ahol a bíborosok titkos ülésen választják meg az új pápát.

A képet valószínűleg egy hivatalos Fehér Házi fotós készítette, ami arra utal, hogy előzetesen engedélyezték. Hasonló fotók már más amerikai vezetőkről is készültek, például Michelle Obamáról 2009-ben, amikor a kápolnát látogatta.

Russell Crowe és Jason Momoa is osztott meg képet a Sixtus-kápolnából.

Forrás: Unilad


Link másolása
KÖVESS MINKET: