Mélyrepülésben a magyar ipar, a Covid óta nem volt ilyen visszaesés
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7 százalékkal, a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján pedig 8 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján a februári kibocsátás 1,3 százalékkal csökkent januárhoz viszonyítva, írja a Telex.
A feldolgozóipar valamennyi alágában visszaesést mértek az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb súlyú területek közül a járműgyártás és a villamos berendezések gyártása mutatott jelentős visszaesést. A számítógép, elektronikai és optikai termékek, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek gyártása kisebb mértékben mérséklődött. Az év első két hónapjában a termelés összesen 6,4 százalékkal maradt el a 2024 azonos időszakában mért szinttől.
A friss adat még a borúlátó várakozásokat is alulmúlta. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint az ipari termelésben Európa-szerte érzékelhető bizonytalanság februárban is éreztette hatását Magyarországon. Mint mondta,
Április elején újabb, a vártnál nagyobb amerikai vámemelések történtek, ami miatt a vámháború lehetősége is felmerült. Ez világszinten megnehezíti a termelő vállalatok tervezését, így Magyarországon is nagyobb bizonytalanságot okoz a következő hónapokra.
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője azt mondta, hogy a mostani adat még a legborúsabb előrejelzésüknél is kedvezőtlenebb lett. Kiemelte, hogy a 2021-es év havi átlagához viszonyítva a kibocsátás volumene immár 7,1 százalékkal alacsonyabb. Hozzátette:
A hazai gyártók közül sokan még mindig munkaerőt tartalékolnak, de a folyamatos gyenge teljesítmény egyre közelebb visz a törésponthoz. Az ipari bizalmi indexben a foglalkoztatottsági kilátásokat mutató komponens három hónapja negatív tartományban van, vagyis egyre többen fontolgathatják az elbocsátásokat.
A korábban kiemelkedő teljesítményt nyújtó akkumulátorgyáraknál is kevesebb a megrendelés. A Samsung SDI és az SK gyártósorai régóta nem üzemelnek teljes kapacitással, és ezek a cégek már dolgozóktól is megváltak.
A februári teljesítmény az október-novemberi szinthez képest is romlott. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a termelés közel 4 százalékkal maradt el az akkori szinttől. Úgy véli,
A jelenlegi adatok alapján az ipari szektor az első negyedévben is visszafoghatja a gazdasági teljesítményt, ami komoly kockázatot jelent az idei növekedésre.
A vámháború kirobbanása előtt sem gyorsult fel a termelés, a cégek nem töltötték fel a készleteiket, és nem próbálták megelőzni a vámhatásokat. Ez azt mutatja, hogy továbbra is gyenge a globális kereslet az ipari termékek iránt. A készletezési ciklus fordulata még nem indult el, és a vámok ezt tovább hátráltathatják. Az exportra termelő ágazatok kilátásai romlottak, és ha elmélyül a vámháború, az negatív hatással lehet a világkereskedelemre.