HÍREK
A Rovatból

Megúszta a leminősítést Magyarország a Fitchnél, Varga Mihály szerint ez kedvező

Jóllehet a Fitch Ratings nem számol azzal, hogy az Oroszországból érkező földgázszállítások teljesen leállnak, ha azonban energiahordozó-adagolást kellene bevezetni, az Magyarországon valószínűleg recessziót és a jelenleginél is sokkal magasabb inflációt okozna.


Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadóság-kötelezettségeinek "BBB" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát a Fitch Ratings.

A nemzetközi hitelminősítő egyebek mellett azzal a véleményével indokolta a péntek éjjel Londonban bejelentett döntést, hogy a magyar gazdaság szerkezeti mérőszámai erőteljesek a hasonló besorolású többi ország strukturális mutatóival összevetve.

A Fitch kiemelte azt is, hogy az elmúlt időszakot stabil gazdasági növekedés jellemezte, és ennek fő hajtóerejét a beruházások adták.

A cég hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

a mérleg másik oldalán a magas közadósság, az "unortodox" költségvetési és monetáris politikai lépések sora, valamint a kormányzati jelzőszámok gyengülése áll.

A magyar államadós-besorolás stabil kilátása az elemzés szerint mindazonáltal azt tükrözi, hogy a Fitch tartós gazdasági növekedéssel, a külső egyensúlyi helyzet fokozatos javulásával, valamint költségvetési konszolidációval számol, és azt várja, hogy mindezek eredményeként a közadósság-ráta is javul a következő három évben.

A hitelminősítő közölte azt is, hogy

várakozása szerint Magyarország szeptember végéig egyezségre jut az Európai Bizottsággal a magyar helyreállítási tervről, és így hozzájuthat a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett helyreállítási alap finanszírozásaihoz.

A Fitch Ratings megítélése szerint az erről folyó tárgyalások az utóbbi hetekben konstruktívabbá váltak, és a hitelminősítő azzal számol, hogy a magyar kormány további engedményekre lesz hajlandó a közbeszerzések és a korrupcióellenes eljárások területén.

A cég a fő kockázatok között említi a függést az orosz energiahordozó-szállításoktól, kiemelve, hogy Magyarország nyersolaj-szükségletének 80 százalékát, földgázigényének 95 százalékát Oroszországból importálja.

Jóllehet a Fitch Ratings nem számol azzal, hogy az Oroszországból érkező földgázszállítások teljesen leállnak, ha azonban az Európai Unióban kiterjedt energiahordozó-adagolást kellene bevezetni, az Magyarországon valószínűleg recessziót és a jelenleginél is sokkal magasabb inflációt okozna - áll a hitelminősítő londoni elemzésében.

A Fitch az idei évre a magyar hazai össztermék (GDP) 5,1 százalékos növekedésével számol, mindenekelőtt a korábbi dinamika erőteljes továbblendítő hatása és az idei év első felére jellemző robusztus hazai kereslet alapján. A cég kiemeli, hogy a "BBB" szuverén besorolású társgazdaságok jelenlegi éves GDP-növekedési mediánja 4,4 százalék.

Az április-májusi reálgazdasági mérőszámok arra vallanak, hogy a magyar gazdaság az idei második negyedévben is gyors ütemben növekedett - áll a Fitch Ratings elemzésében.

A hitelminősítő ugyanakkor 2023-ban 2,4 százalékra lassuló növekedésre számít a magyar gazdaságban. Ezt az előrejelzést a cég elsősorban azzal a várakozásával indokolja, hogy gyengül a magánszektor fogyasztása, csökken a beruházási érték és a külső környezet is kedvezőtlenebbé válik.

A Fitch hangsúlyozza, hogy jövő évi növekedési prognózisát is kockázatok terhelik, és e kockázatok elsősorban az orosz földgázszállítások esetleges leállásához kötődnek.

A hitelminősítő előrejelzése szerint az infláció idei egész évi átlagos üteme 11,3 százalék lesz. A Fitch Ratings közölte ugyanakkor, hogy számításai szerint a közműszolgáltatásokra, üzemanyagokra és egyes élelmiszerekre érvénybe léptetett felső hatósági árkorlátok 2022-ben 4,3 százalékponttal, 2023-ban 0,7 százalékponttal csökkentik az inflációs ütemet.

A cég azzal számol, hogy az üzemanyagokra és az élelmiszerekre elrendelt hatósági árkorlátokat a kormány fokozatosan felszámolja.

A Fitch Ratings előrejelzése szerint a jövő évi átlagos infláció Magyarországon 7,6 százalékra lassul. A hitelminősítő várakozása szerint ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a következő hónapokban folytatja kamatemelési ciklusát, és irányadó kamata az év végére eléri a 12,25 százalékot.

A cég közölte: véleménye szerint a tervezett államháztartási konszolidáció lehetővé teszi a kormány 4,9 százalékos GDP-arányos idei hiánycéljának teljesítését, de ennek feltétele az, hogy Magyarország megkapja az uniós finanszírozásokat.

A Fitch jövőre 3,9 százalékos államháztartási hiányt valószínűsít.

A hitelminősítő szerint az államadósság-ráta az idén a hazai össztermék 77 százaléka körüli szinten stagnál, de 2024-re 70 százalék környékére csökken.

A GDP-hez mért magas bruttó adósságállomány a magyar szuverén minősítés egyik fő gyengesége; a "BBB" besorolású mezőny mediánja jelenleg 55 százalék - hangsúlyozza elemzésében a Fitch Ratings.

Kedvező, hogy a Fitch Ratings a háborús válság és az európai recessziós félelmek ellenére is megerősítette hazánk besorolását, és stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot

- írta Varga Mihály pénzügyminiszter szombat reggel Facebook-oldalán.

A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy az elmúlt hónapokban Csehország és Szlovákia kilátásait is rontották a hitelminősítők.

"A Fitch Ratings szerint Magyarország növekedési képességei a hasonló besorolású országokhoz képest is erősek, az év egészében 5 százalék feletti növekedést várnak a magyar gazdaságban" - tette hozzá Varga Mihály.

Mint hangsúlyozta, az elmúlt évtized munkájának köszönhető, hogy a világjárvány után és a háború idején is mindhárom nagy hitelminősítő befektetésre ajánlja Magyarországot.

"A célunk az, hogy a magyar gazdaság növekedését a háborús válságban is megőrizzük" - mutatott rá Varga Mihály.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szájról olvasó leplezte le, mit mondott Melania Trump Donald Trumpnak Ferenc pápa temetésén
Az amerikai elnök először habozott, de végül kezet fogott más vezetőkkel, miután felesége erre biztatta a pápa temetésén.


Donald Trump és felesége, Melania Trump is részt vett Ferenc pápa temetésén a vatikáni Szent Péter téren. A búcsúztatásra több százezer ember érkezett, köztük világvezetők is, például Emmanuel Macron francia elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Vilmos herceg.

A kétórás szertartás során a résztvevők a béke jeleként kezet fogtak egymással.

Egy szájról olvasó szakértő, Nicola Hickling szerint Melania Trump ekkor a férjéhez fordult, és azt mondta neki: „Menj, tedd meg!” - írja az unilad.com. A szakértő szerint Melania kétszer is megismételte ezt, mire Donald Trump így válaszolt: „Jó, rendben.” Ezt követően Trump kezet fogott Alexander Stubb finn elnökkel és Emmanuel Macronnal is.

A temetés előtt Trump az újságíróknak nyilatkozva így emlékezett Ferenc pápára: „Szerette a világot, és igazán jó ember volt. Úgy gondolom, fantasztikus fickó volt.” Azt is elmondta, hogy a szertartás jó lehetőség lesz arra, hogy „sok másik világvezetővel találkozzon”.

Az MSNBC-nek adott interjújában hozzátette: „Nagyon érdekes lesz. Sok külföldi vezetővel találkozunk majd, ők is találkozni akarnak. A kereskedelmi megállapodások jól haladnak. Oroszország és Ukrajna, úgy gondolom, jó úton haladnak, reméljük, bár még nagyon törékeny a helyzet. Iránnal is jól haladunk. Meglátjuk, mi lesz. Dolgozunk sok mindenen.”

Ahogy már beszámoltunk róla,

többen bírálták Trumpot, mert kék öltönyt viselt a temetésen, noha a gyásznak hagyományosan a fekete a színe.

Egy kommentelő így reagált: „Te jó ég. Mondja valaki, hogy Donald Trump nem fog kereskedelmi megállapodásokat kötni Ferenc pápa temetésén.” Mások rövidebben fogalmaztak: „Tiszteletlen.” Volt olyan hozzászóló is, aki azt írta: „Ki kellene közösíteni” - írja a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Tudod mi a különbség Ferenc pápa és Orbán Viktor között?
A miniszterelnök egy interjúban a barátjának nevezte a húsvéthétfőn elhunyt katolikus egyházfőt, a Tisza Párt elnöke szerint Ferenc pápa sosem tett ilyet fordítva.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Magyar Péter a Facebookon reagált arra, amit Orbán Viktor Ferenc pápa temetése után a TV2-nek nyilatkozott. A kormányfő azt mondta:

„A szentatya a személyes ismerősöm is volt, mondhatom hogy fölbujtóm, bátorítóm, biztatóm minden békekezdeményezésben. Tehát nagyon sokat köszönhetek neki, egy barátot vesztettem el, és Magyarország is elvesztette egy barátját, mert a szentatya szeretett bennünket, ezért a gyász kétszeres volt a mai napon a vállunkon”

– majd hozzátette: „Miután most háború van, ezért az egyházfő szellemi-lelki örökségének a békére vonatkozó része az ami körülölel bennünket”.

A miniszterelnök azt is elmondta, mi volt szerinte a nap üzenete:

„Legyetek bátrak és kössetek békét, legyetek bátrak és szeressétek egymást, legyetek bátrak és ne gyűlöljétek egymást, és végre kössetek békét. Ez volt a mai nap üzenete.”

Szombat este erre reagált Magyar Péter a közösségi oldalán:

„Orbán ma már Ferenc pápához hasonlította magát. Tudod mi a különbség Ferenc pàpa és Orbán Viktor között?”

- kezdte a bejegyzést a Tisza Párt vezetője, majd felsorolással adott választ a saját kérdésére:

„Ferenc pápa valóban tett a népek közötti megbékélésért, Orbán Viktor csak papol a béke fontosságáról. Ferenc pápa egész életében a szegények megsegítéséért dolgozott és a teljes megtakarítását jótékony célra ajánlotta fel, Orbán Viktor a honfitársai pénzén uradalmi birtokot épített. Ferenc pápa mindenkiben az embert látta és kiállt az emberi méltóság fontossága mellett. Orbán Viktor eltaposandó rovarnak és balsorsnak nevezi a honfitársait. Ferenc pápa jézusi értelemben vett keresztény volt. Orbán Viktor pedig egy szimpla farizeus. Orbán Viktor a barátjának nevezte a pápát, a Szentatya sosem tett ilyet fordítva” - írta a politikus, aki a végén hozzátette, hogy „a sor tetszőlegesen folytatható”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza
A döntések Gulyás Gergely javaslatára születtek meg, az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg állampolgárságukat.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyben több köztársasági elnöki határozat is helyet kapott. Ezek alapján Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza, vette észre az mfor.hu.

A határozatok mindegyike Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatára született meg. Az április 15-ével ellenjegyzett döntések rövid indoklása szerint

az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg a magyar állampolgárságot.

Az érintettek között van Román László, aki korábban Román Vaszily Jurijovics néven szerepelt, és 1974. január 20-án született Dolhában, a Szovjetunióban. Szintén visszavonták Román Natália született Lóga Natália állampolgárságát, aki korábban Román Natália Iványivna néven volt ismert, és 1974. június 12-én született ugyancsak Dolhában.

Kálin János, korábbi nevén Kálin Iván Ivánovics, 1970. december 23-án született Herincsemonostoron, a Szovjetunióban. Az ő magyar állampolgárságát is visszavonták. Ugyanez történt Timkó Natália született Picskár Natáliával is, aki Timkó Natália Ivanivna néven, 1982. szeptember 30-án született Újdávidházán.

Az ötödik érintett Bogdán Mihály, korábbi nevén Bogdan Mihalj, aki 1970. február 11-én született Gomboson, Jugoszláviában.

A Magyar Közlöny szerint mind az öt esetben a magyar állampolgárság megszerzése jogszabályok megsértésével történt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Donald Trump: Putyin talán nem akarja leállítani a háborút, csak hiteget engem
Az amerikai elnök bírálta Putyint a civil célpontok elleni támadások miatt. A háború felelősségét Bidenre és Obamára hárítja.


Donald Trump közösségi oldalán bírálta Vlagyimir Putyint, amiért az elmúlt napokban rakétatámadások érték civil területeket Ukrajnában, vette észre az Index. Azt írta:

„Semmi oka nem volt Putyinnak, hogy az elmúlt napokban rakétákat lőjön civil területekre, városokra és falvakra. Ez arra késztet, hogy azt gondoljam, talán nem akarja leállítani a háborút, csak hiteget engem.”

Hozzátette, emiatt úgy érzi, lehet, hogy másképp kellene kezelnie az orosz elnököt, például „banki” vagy „másodlagos szankciókkal”.

Bejegyzésében Trump a The New York Timest és Peter Baker újságírót is élesen bírálta. Úgy fogalmazott, hogy a „Hanyatló New York Times” akkor is negatívan írna bármilyen békemegállapodásról, ha az jó lenne. Peter Bakert „kicsi” riporternek nevezte, aki szerinte szerkesztői utasításokat követve írt arról, hogy Ukrajnának vissza kellene szereznie az elvesztett területeit, vélhetően beleértve a Krímet is. Trump ezeket „nevetséges követeléseknek” minősítette.

Az amerikai elnök emlékeztetett, hogy Obama idején Oroszország „egyetlen lövés nélkül” vette át a Krím-félszigetet Ukrajnától. Azt is megemlítette, hogy Peter Baker korábban egy „hízelgő, de rosszul megírt” életrajzot jelentetett meg Obamáról, amelyet Trump „viccnek” nevezett.

Trump kijelentette: „SEMMI KÖZE NINCS EHHEZ A 'BUTA HÁBORÚHOZ'”, leszámítva azt, hogy korábban Javelin rakétákat adott Ukrajnának, míg Obama csak takarókat küldött. Úgy véli, a konfliktus „Sleepy Joe Biden háborúja”, amely szerinte kezdettől fogva vesztes ügy volt, és nem is történt volna meg, ha ő lett volna akkor az elnök.

Trump a posztot azután tette közzé, hogy találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Ferenc pápa temetése előtt a Szent Péter-bazilikában. A Reuters beszámolója szerint „nagyon eredményes” megbeszélést folytattak, amelyről Zelenszkij az X-en azt írta: szó esett az emberéletek védelméről, a feltétel nélküli tűzszünetről és a tartós békéről is.

A két vezető korábban a Fehér Házban is tárgyalt, akkor feszült légkörben. Trump akkor azt mondta Zelenszkijnek: „te a harmadik világháborúval játszol”, és „vagy alkut kötsz, vagy kiszállunk”. A találkozón J. D. Vance alelnökjelölt is bírálta az ukrán elnököt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: