Megszólaltak az orvosok: túl van az életveszélyen a pápa, de még válságos az állapota
Ferenc pápa kezelőorvosai péntek este sajtótájékoztatót tartottak a római Gemelli kórház előcsarnokában. Az orvosok megerősítették, hogy
Az Ansa olasz hírügynökség szerint Ferenc pápát vírusos és bakteriális tüdőgyulladással kezelik. Sergio Alfieri professzor elmondta, hogy a kórház kápolnájában ő maga is imádkozott érte. Hozzátette, hogy a pápa tisztában van betegsége súlyosságával, légszomjjal küzd, és még legalább egy hétig a kórházban kell maradnia.
"Ferenc pápa mindig azt kéri, hogy az orvosi közlemények az igazságot tükrözzék az állapotáról" – hangsúlyozta Alfieri professzor.
Luigi Carbone kezelőorvos szerint a legfontosabb most az, hogy sikerüljön leküzdeni a válságos állapotot. "Látjuk a Szentatya szívósságát, ő nem olyan ember, aki feladja" – mondta. Hozzátette, hogy a pápa önállóan lélegzik, jól reagál a kezelésre, a szíve erős, és a közérzete is megfelelő. Az orvosok szerint Ferenc pápa példás beteg, követi az utasításokat.
A pápát múlt pénteken szállították kórházba súlyos légúti fertőzéssel, amelyről később kiderült, hogy kétoldali tüdőgyulladása van. A római Gemelli kórház speciális osztályán kezelik, és minden nyilvános szereplését lemondták erre a hétre.
A betegség különösen veszélyes számára, mert fiatalon eltávolították jobb tüdejének egy részét, és az utóbbi években egyre törékenyebbé vált az egészségi állapota. A Szentszék sajtóirodája naponta friss információkat közöl a pápa állapotáról. Legutóbb péntek délelőtt arról számoltak be, hogy jól aludt, felkelt, megreggelizett, és továbbra is részesül az Eucharisztiában. Gyógyszeres kezelése folytatódik.
A pénteki sajtótájékoztató volt az első alkalom, hogy a Gemelli kórház orvosai hivatalosan nyilatkoztak Ferenc pápa állapotáról. Elmondták, hogy maga a pápa kérte, hogy nyíltan tájékoztassák a sajtót.
A Politico értesülései szerint a pápához közel álló személyek azt mondták, hogy erős fájdalmaktól szenved, és egyik bizalmasának állítólag azt mondta, hogy nem biztos benne, hogy felépül. A források szerint először nem akart kórházba menni, de az orvosok egyértelművé tették, hogy ha a Vatikánban marad, nem éli túl a betegséget.
Gianfranco Ravasi bíboros a minap megerősítette, hogy
Már 2013-ban, megválasztása évében aláírta lemondó nyilatkozatát arra az esetre, ha egészségi állapota miatt képtelenné válna pápai feladatai ellátására. A dokumentumot Tarcisio Bertone bíboros kapta meg.
Bár a Vatikán folyamatosan tájékoztat a pápa állapotáról, és gyakran reményt keltő híreket közöl, a háttérben már készülnek a legrosszabbra.
Ha a pápa elhunyna, halálát szigorú protokoll szerint állapítanák meg. A camerlengo háromszor szólítaná a nevén, majd megsemmisítené a pápai pecsétgyűrűt és lezárná a pápai lakosztályokat. Ezt követően értesítenék a bíborosi kollégiumot és a sajtót.
A pápa halála után kilencnapos gyászidőszak következne. A Szent Péter-bazilikában ravataloznák fel, ahol a hívek és a világ vezetői leróhatnák kegyeletüket. Ferenc pápa kívánsága szerint nem díszes ravatala lesz, hanem egyszerű, nyitott koporsóban helyezik majd el.
A temetési szertartást várhatóan a Szent Péter téren tartják. Ferenc pápa eltér a hagyományoktól: nem a Szent Péter-bazilika kriptájában temetik el, hanem a Santa Maria Maggiore-bazilikában.
A pápa azt is eldöntötte, hogy nem a hagyományos háromrétegű (ciprusfa, cink, szilfa) koporsóban nyugszik majd, hanem egy egyszerű, fából és cinkből készült koporsóban.
A pápaválasztó konklávé a halál után két-három héttel kezdődik a Sixtus-kápolnában. A hagyomány szerint csak 80 év alatti bíborosok szavazhatnak. Az új pápa megválasztását a híres füstjelzéssel jelentik be: fekete füst, ha nem sikerült dönteni, és fehér füst, ha igen.
Az új pápa megválasztása után a Szent Péter-bazilika erkélyére lép, és a "Habemus papam" bejelentéssel közlik a hírt a világgal.
Forrás: Index