Megszólaltak a kereskedők az árrésstopról: Ez így több mint izgalmas
Ahogy arról korábban írtunk, tovább fokozódott a brutális mértékű élelmiszerár-infláció februárban, majd nem sokkal később Orbán Viktor bejelentette: árrésstopot vezet be 30 alapvető élelmiszerre. Ezek listáját ebben a cikkünkben közöltük:
Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint az éves inflációs adat magas, de a havi összehasonlításban már látható némi javulás. Februárban az infláció 1,2 százalék volt januárhoz képest, miközben az év első hónapjában még 1,9 százalékos emelkedést mértek.
Az Árfigyelő adatai alapján egyes termékeknél már elindult az árcsökkenés. „Ha az Árfigyelő adatait nézzük, akkor néhány terméknél már csökkentést is láthatunk, így például a tojásnál. Pedig ott huszadika környékén volt egy nagy szállítói áremelés, de azóta az utolsó napokban megkezdődött a csökkenés. A tejnél és a cukornál ugyanez figyelhető meg. Az étolaj kapcsán sajnos nem beszélhetünk erről, de az egy speciális dolog, mert csak egy beszállító van és ugye sok minden a beszállító árazásától függ” – mondta a főtitkár az Economxnak.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter korábban arra figyelmeztetett, hogy ha a kereskedelmi láncok nem kezdenek jelentős árcsökkentésbe, akkor a kormány újra bevezetheti az árstopot. Kozák Tamás ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a vállalatok folyamatosan vizsgálják az árcsökkentés lehetőségét, és több alapterméknél már el is indították az árak mérséklését.
A szakember szerint egy újabb hatósági beavatkozás komoly problémát jelentene a kiskereskedelemben
– tette hozzá.
Kozák Tamás Orbán Viktor árrésstopról szóló bejelentésére reagálva azt mondta: „Amennyiben a hatályba lépés valóban a bejelentett március közepi időszakban kezdődik, a kereskedőknek nem marad elég idejük a felkészülésre. Egyelőre semmi hivatalosat nem látok ezzel kapcsolatban a Magyar Közlönyben. A hó közepéig 4 nap van, addig mindent újra kell kalkulálni, át kell címkézni az összes érintett terméket.”
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a kormány célja a családok anyagi helyzetének javítása. A tárca szerint februárban az élelmiszerek ára több mint 7 százalékkal emelkedett, ami komoly terhet ró a magyar lakosságra.
Az NGM tájékoztatása szerint a kormány egy háromlépcsős akciótervet dolgozott ki az élelmiszerárak emelkedésének megfékezésére. Az első lépés az önkéntes árcsökkentés, a második a haszonkulcsok hatósági korlátozása, míg a harmadik esetben hatósági árak bevezetése is szóba jöhet.