Megszólalt Orbán Viktor poloskás beszédéről Sulyok Tamás: szerinte nem a nemzet megosztásáról szólt
Az egy éve hivatalba lépett Sulyok Tamás nem tartozik azon rendszerváltás utáni köztársasági elnökök közé, akik gyakran szólalnának meg mindennapi politikai ügyekben – esetében helyesebb lenne inkább a "soha" szót használni. A Telex ugyanakkor most megkérdezte az ország első számú közjogi méltóságát, mit szól ahhoz, hogy Orbán Viktor a nemzeti ünnepen elmondott beszédében az ország jó néhány állampolgárát kártékony rovarhoz hasonlította. A miniszterelnök beszédrészlete egész pontosan úgy szólt: „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében, pénzért a birodalom szekerét tolják. Túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl. Túl sok helyről kaptak pénzt. Túl sokszor váltottak már köpönyeget. 1848-ban császármadarak ültek a nyakunkra, most meg Weber-fiókák kárognak a fejünk fölött. Éppen elég volt belőlük. Tavaszi szél vizet áraszt, hadd vigye őket…”
A portál megkeresésére a Sándor-palota az alábbi, nem túl hosszú közleményt adta ki:
Hozzátették: „Amennyiben figyelmesen meghallgatja a miniszterelnöki beszédet, akkor egyértelműen kiderül, hogy a jelzett részben nincs hasonlat, de még metafora sem.”
A Telex emlékeztet arra, hogy hivatalba lépése után Sulyok a Mandinernek azt nyilatkozta: „A köztársasági elnök alkotmányos feladata, hogy az adott politikai helyzetben és környezetben kifejezze a nemzet egységét. (…) A társadalmi béke megteremtésén fogok dolgozni”.
A Palota indoklásának egyik része helyes lehet: a hasonlat feltétele a definíció szerint nem csak az, hogy a hasonlított között valamilyen hasonlóság, közös vonás legyen, de formailag szükséges a mondatba egy kötőszót (például: "mint") tenni. Ugyanakkor a metafora definíciója: „költői kép, összevont, egybecsúsztatott hasonlat, két fogalom, tulajdonság tartalmi-hangulati hasonlóságán alapuló szókép” – amibe inkább illik bele a miniszterelnök megjegyzése a poloskákról, majd kifejtése az így azonosított szereplők számonkéréséről.
A beszéden egyébként sokan megütköztek: hétfőn Magyar Péter is kifejtette, hogy azzal szerinte Orbán Viktor egyértelműen nem rá, hanem „magyar nemzet többségére” gondolt.
Nem az ellenzéki politikus ugyanakkor az egyetlen, aki tiltakozott a beszéd ellen: kedden (cikkünk megjelenéséig) már több mint 1800 pszichiáter, pszichológus és segítő szakember írta alá azt a petíciót, amiben elítélik a miniszterelnök szavait.