Megszólalt a miniszter a száj- és körömfájás-járványról: „Az a tét, hogy a magyar állatállományt meg tudjuk-e védeni”
A ragadós száj- és körömfájás elleni küzdelem aktuális helyzetéről beszélt Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Két telepen már megtörtént a mentesítés, ott jelenleg fertőtlenítést végeznek. Egy másik két helyszínen, ahol a napokban jelent meg a vírus, megkezdték a mentesítést, és beadták az oltást is, hogy csökkentsék a vírus terjedését.
A miniszter elmondta, hogy Magyarország szinte minden telepét ellenőrzik. Átcsoportosításokról döntöttek, és céljuk az, hogy minden telepnek saját állatorvosa legyen, így elkerülhető, hogy az állatorvosok egyik telepről a másikra járjanak.
A vírus a széllel is terjedhet, ezért a meteorológiai szolgálat bevonásával modellezik, hogy mely telepekre kell különösen odafigyelni. Emellett szoros együttműködés zajlik a szlovák hatóságokkal is.
Felállt az állategészségügyi operatív törzs, amelyben a rendészeti és rendvédelmi szervezetek is részt vesznek. Nagy István ezzel kapcsolatban elmondta: „rendőrök segítségével kell védeni a telepeket a katasztrófaturizmus és a tolvajok ellen”, mert volt olyan eset, amikor éjszaka bementek egy fertőzött telepre, és ellopták a fertőtlenítőszivattyút.
A miniszter úgy fogalmazott:
A húsvéti bárányexport a járvánnyal érintett Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye három járásának kivételével megindulhat. Ehhez szükséges, hogy Ausztria átengedje a kamionokat Szlovénia és Olaszország felé – tette hozzá a miniszter. Győr-Moson-Sopron vármegyén keresztül azonban nem lehet állatokat szállítani, és onnan csak a legközelebbi vágóhídra lehet az állatokat elszállítani közvetlen vágás céljából.
Az érintett gazdáknak pénzügyi segítséget is biztosítanak.
A minisztérium külön közleményben tudatta, hogy a hitelmoratórium azoknak az állattartó gazdaságoknak szól, amelyeket 2025-ben hatósági járványügyi intézkedések – például állatok felszámolása, zárlat vagy korlátozás – érintettek.
A moratórium nem automatikus. Az érintetteknek az erről szóló határozatot el kell juttatniuk a hitelezőhöz. A moratórium a már folyósított kölcsönökre és pénzügyi lízingre érvényes, és 2026. április 30-ig tart.
A moratórium ideje alatt nem lehet megnövelni a tőketartozást a felhalmozódott kamatokkal. Ezeket a kamatokat a futamidő alatt, évente egyenlő részletekben kell kifizetni. A futamidőt úgy hosszabbítják meg, hogy a törlesztőrészletek összege ne legyen magasabb, mint az eredeti megállapodásban szereplő összeg. A kamatszabályokat a díjakra is alkalmazni kell.
(via 444)