Megnéztük a Petőfi-film grandiózus díszletvárosát, ahol a madárszar és a sár is látványelem
Szeptemberben fejezik a be a Most vagy soha! című, grandiózusnak ígérkező Petőfi-film forgatását a Fóton felépített díszletvárosban. A művet 4,7 milliárd forintos állami támogatásból forgatják, így ez minden idők eddigi legdrágább magyar filmje lesz. A jelenetek egy részét Sopronban, illetve Budapesten, a Nemzeti Múzeum előtt vették fel, de
Ide engedtek csütörtökön bepillantást az alkotók: Szente Vajk és Rákay Philip kreatív producerek, illetve a rendező, Lóth Balázs kalauzolt minket végig a díszleteken.

Rákay szerint ez a mű valóban grandiózus lesz, és egyfelől nagyon valóságosan jeleníti meg az eseményeket, másfelől tele van kalandfilmes elemekkel. A díszletek, jelmezek között „minden nagyon valódi próbál lenni”, és a kreatív producer szerint ezek „tűpontosággal idézik meg a korszakot”.
A sár is a díszlet része
Az alkotók a bejáráson hosszasan beszéltek arról, mennyire pontosan próbálták visszaadni a korabeli Pest és Buda látványát, a Landerer-nyomda homlokzatát vagy a Pilvax kávézó berendezését például korabeli metszetek alapján építették fel.

Mivel 1848. március 15-én borongós, esős idő volt, ezért az is szempont volt, hogy a film jelenetei is ehhez az időjáráshoz igazodjanak. A fóti díszletvárosban ezért például óriási darukkal emelték fel a 15 méter hosszú árnyékolókat, hogy a vásznon kellően borúsnak tűnjenek a képek, az esőről pedig egy kiépített rendszer gondoskodott.
Lóth Balázs rendező azzal illusztrálta a díszletváros hitelességét, hogy
Ahogy az utcák között lévő ragacsos sár is.

Szente Vajk szerint a forradalmi események kapcsán mindenkinek él egy kép a fejében a városról, azonban ez inkább a századvégi viszonyokat tükrözi. Pest és Buda ekkoriban ugyanis még egy, a két korszak határán megrekedt város volt, ahol csak kevés tér, utca volt lekövezve és nem voltak kétszintesnél magasabb lakóépületek sem.
Elmondása alapján a sárnak ráadásul nem csak a korabeli városkép megídézése miatt lesz fontos szerepe, hanem az elmaradottság egyfajta szimbóluma is lesz.
Beépített ügynök a márciusi ifjak között
A látottak alapján úgy tűnik, az alkotók valóban nem spóroltak azon, hogy látványos és korhű díszleteket építsenek a filmhez.

Egy film legfontosabb része azonban szerintem mégiscsak a történet, amiről az alkotók igyekeztek a spoilermentesen beszélni. Persze nehéz is lenne talán elspoilerezni a magyar történelem egyik legismertebb eseményéről szóló filmet, azt ugyanis mindenki tudja, hogy mi lett a végkimenetele és a következménye a 1848. március 15-i eseményeknek.
A film főszereplői a márciusi ifjak, illetve Petőfi lesz, akit Berettyán Nándor alakít majd, a történet pedig az 1848. március 14. estétől másnap estéig tartó 24 óra eseményeit dolgozza fel.

A Most vagy soha! azonban vállaltan egy kalandfilm lesz, egy „igazi hullámvasút” a nézők számára, ezért
- bár az alkotók azt hangsúlyozták, hogy a történelmi tényeken nem változtattak. A márciusi ifjak közé így például a filmben bekeveredik egy Farkas nevű figura is - Rákay megfogalmazása szerint „az antagonista” - aki a bécsi udvar egyfajta beépített embereként próbál majd keresztbe tenni Petőfiék akciózásának, és még ideje korán elejét venni a forradalomnak.
Biztos nem lesz kész jövő márciusra
Ezekkel a fiktív elemekkel fogják az ígéretek szerint a '48-as történéseket kalandfilmé átgyúrni. Lóth Balázs például azt mondta, hogy

A forgatás idén áprilisban kezdődött és ahogy Lóth Balázs elmondta, még szeptemberben is dolgoznak majd Fóton. Ezután egy évet vesznek majd igénybe az utómunkálatok, így a rendező szerint
A Nemzeti Filmintézet korábban azt írta, hogy a film várható premierje 2024 tavaszán lesz, és a rendező szavai alapján is ez tűnik reálisnak. Azonban jövőre Petőfi Emlékév lesz, a költő születésének 200. évfordulója kapcsán, így talán szerencsésebb lett volna még abban az évben bemutatni egy róla szóló filmet.