A demonstrálók szerint a milliárdosok már mindent irányítanak. A tüntetők a jogfosztás, a megszorítások és a kormányzati leépítések ellen vonultak utcára.
Szombaton több millió ember vett részt Donald Trump amerikai elnök és Elon Musk elleni tüntetéseken mind az 50 szövetségi államban és a világ számos országában. A megmozdulást egy demokráciapárti mozgalom szervezte válaszul arra, amit szerintük „ellenséges hatalomátvételnek” és az amerikai jogok és szabadságjogok elleni támadásnak tartanak - írta a CNN.
Egyesült Államok-szerte több mint 1400 „Ne nyúlj hozzá!” néven ismert tömegtüntetést tartottak állami parlamenteknél, szövetségi épületeknél, kongresszusi irodáknál, a Társadalombiztosítási Hivatal székházánál, parkokban és városházák előtt – bárhol, „ahol biztosítani tudjuk, hogy meghallják a hangunkat” – mondták a szervezők. A mozgalom célja, hogy „véget vessen a milliárdosok hatalomátvételének”.
A szórólapokon ez állt:
„Akár a demokráciánk elleni támadások, akár a munkahelyek megszüntetése, a magánélet megsértése vagy az alapvető szolgáltatások leépítése miatt csatlakozol – ez a pillanat érted van. Országos szintű, látványos elutasítást akarunk kifejezni a válsággal szemben.”
Az Indivisible nevű szervezet szerint közel 600 ezren regisztráltak az eseményekre, amelyek egyes részei olyan nagyvárosokban zajlottak, mint London és Párizs. A mozgalomban civil jogi szervezetek, veteránok, nőjogi csoportok, szakszervezetek és LGBTQ+ szervezetek is részt vettek.
A szervezők három fő követelést fogalmaztak meg:
legyen vége a Trump-adminisztráció milliárdosainak hatalomátvételének és korrupciójának; legyen vége a Medicaid, a társadalombiztosítás és más létfontosságú programok forrásmegvonásának; vessenek véget a bevándorlók, transznemű emberek és más közösségek elleni támadásoknak.
A washingtoni tüntetésen több politikus is beszédet mondott a Trump-adminisztrációval kapcsolatban. Jamie Raskin marylandi demokrata képviselő például úgy fogalmazott, hogy „nincs jövő egy olyan elnökkel, aki Mussolini politikáját és Herbert Hoover gazdaságát követi”.
„Alkotmányunk nem azzal kezdődik, hogy »Mi, a diktátorok«, hanem azzal, hogy »Mi, a nép«” – mondta Raskin a Washington-emlékműnél összegyűlt több ezres tömeg előtt. – „Egy erkölcsös ember nem akar olyan diktátort, aki mindennek tudja az árát, de semminek sem az értékét.”
Az ország minden részéről érkeztek tüntetők a fővárosba. A National Mall területén azt skandálták: „Hé-hó, Trump menjen már!” A tábláikon pedig ilyen feliratok szerepeltek: „Védjük meg az alkotmányt” és „Ne nyúljatok a jogainkhoz!”
Ilhan Omar minnesotai demokrata képviselő így fogalmazott:
„Ha egy olyan országban akarsz élni, ahol még számít a jog, harcolnunk kell érte. Ha olyan országot akarsz, ahol gondoskodunk a szomszédainkról, segítjük a szegényeket és a gyermekeink jövőjébe fektetünk, harcolnunk kell érte.”
Maxwell Frost, floridai képviselő pedig arra buzdította az embereket, hogy tiltakozzanak, támogassanak szolidaritási kezdeményezéseket, vegyenek részt közvetlen akciókban és koncentráljanak a törvényhozási eszközökre.
„A történelem során az önkényurak soha nem elégedtek meg a meglévő hatalmukkal – mindig próbára teszik a határokat, átlépik a szabályokat, majd figyelik, hogy az emberek csendben maradnak-e vagy hangosan tiltakoznak”
– mondta Frost.
Los Angelesben a tüntetők végigvonultak egy körülbelül másfél kilométeres körön a városháza felé, miközben azt skandálták: „A hatalom a népé!”, és olyan táblákat tartottak, mint „Ne nyúlj az oktatáshoz!” és „Állj ellen!”
Trump hivatalba lépése óta kormánya folyamatosan a szövetségi kiadások csökkentését hangoztatja. Ennek részeként több ezer szövetségi alkalmazottat bocsátottak el vagy értesítettek azonnali elbocsátásról. Elon Musk, aki a kormányzati hatékonyságért felelős hivatal vezetője, szintén a kiadások csökkentésére törekedett, miközben többször is félrevezető nyilatkozatokat tett az állami költekezésről.
Musk korábban azzal dicsekedett, hogy az USAID – az egyik legnagyobb humanitárius segélyszervezet – „a darálóba került”.
A kormányzat felszámolta több külföldi segélyprogramját, amelyek instabil demokráciákat támogattak, valamint fizetés nélküli szabadságra küldött több olyan munkavállalót, akik az amerikai választások biztonságáért feleltek.
A Társadalombiztosítási Hivatal működése is megingott, miután átszervezések miatt több ezer dolgozót elbocsátottak.
A Trump-kormányzat emellett rendkívüli intézkedéseket hozott a bevándorlás visszaszorítására: növelték az ICE-ra nehezedő nyomást, tömeges kitoloncolásokat terveztek, miközben több hibát is elkövettek – például véletlenül kitoloncoltak egy salvadori férfit.
Frost képviselő erre reagálva ezt mondta: „Azt mondják, a bevándorlók elviszik a munkánkat, miközben ők külföldre telepítik a munkahelyeket, és céges ügyvédekkel szétverik a szakszervezeteket.”
„Azt mondják, a transznemű emberek veszélyt jelentenek a gyerekekre, miközben ők bontják le a közoktatást. Ők azok, akik tagadják a klímaválságot, mérgezik a bolygót, és semmit sem tesznek a fegyveres erőszak okozta közegészségügyi válság ellen.”
Trump kormánya gyakran kétségbe vonja a klímatudományt, és visszavonásra készül több fontos környezetvédelmi szabályozást, például a járművekre és erőművekre vonatkozó szennyezéscsökkentési előírásokat. Emellett utasította a szövetségi kormányt, hogy vizsgálja felül a fegyvertartás korlátozását célzó pereket és politikákat.
Frost úgy fogalmazott:
„Az autoriter hatalomgyakorlás alattomos terjedése zajlik, korrupt milliárdosokkal és óriáscégekkel, akik úgy gondolják, joguk van beleszólni mindenbe, beleértve a szólásszabadságot is.”
Felháborodást váltott ki Mahmoud Khalil palesztin menekült esete is, akinek zöldkártyáját visszavonták a Columbia Egyetemen folytatott tiltakozásai miatt – sokan emiatt megkérdőjelezik, valóban érvényesül-e még az Alkotmány biztosította véleménynyilvánítás szabadsága.
„Közösségeink fizetik meg az árát, miközben Trumpék és Muskék kasszíroznak” – írták a szervezők. – „Ez nemcsak a pénzről szól, hanem a hatalomról. Ez a kormányzat mindenkit célba vesz, aki nem tartozik az elit 1%-ba – veteránokat, gyerekeket, időseket, gazdákat, bevándorlókat, transznemű embereket és politikai ellenfeleket.”
Bár a tüntetések túlnyomórészt békések voltak, az indianai Lafayette városában egy férfi fegyvert vett elő autójából és elindult a tömeg felé. A rendőrség szerint a férfit megakadályozták abban, hogy szabályosan kanyarodjon, emiatt összetűzés alakult ki, amely során egy tüntető fejjel lefejelte. Ezután a férfi visszament a járművéhez, kivett belőle egy fegyvert, majd később visszatette azt. A rendőrök őrizetbe vették, de miután megállapították, hogy nem szegezte senkire a fegyvert, elengedték.
Két szövetségi dolgozókat képviselő szakszervezet vezetője is beszédet mondott Washingtonban. Randy Erwin, a Szövetségi Alkalmazottak Nemzeti Szövetségének elnöke így fogalmazott: „A Trump-kormányzat tönkreteszi a közszolgáltatásokat ebben az országban. Azt állítják, hogy hatékonyabbá teszik az államot – ez egy kegyetlen vicc.”
A NFFE és az Amerikai Kormányzati Dolgozók Szövetsége pert indított San Franciscóban a kollektív alkujogok megszüntetése ellen.
„Azt hitték, könnyű célpontok vagyunk. De engedjétek meg, hogy mondjak valamit: mi, szakszervezeti tagok és veteránok, nem hagyjuk magunkat. Én magam is veterán vagyok. Nem hallgatunk el. Nem hajolunk meg. Azt mondjuk: le a kezekkel a szakszervezetünkről. Le a kezekkel a szerződésünkről” – mondta Everett Kelley, az AFGE elnöke.
Erwin „az eddigi legsúlyosabb támadásnak” nevezte a kollektív alkufolyamat ellen, amit az ország valaha látott.
Kelley hozzátette:
„Ott vagyunk a bíróságon, a médiában, a Kongresszusban és veletek együtt az utcán is. És nemcsak ott vagyunk, de nyerésre is állunk.”
Trump hivatalba lépése után megszüntette a kormányzati távmunka lehetőségét, és útmutatót adott az ügynökségeknek, hogyan írhatják felül a szakszervezeti megállapodásokat a távmunka terén.