HÍREK
A Rovatból

Meghalt Nagy Ervin, a Jobbik alapítója

A párt alelnöke majd választmányi elnöke is volt, de 2008-ban kilépett. A filozófus, újságíró 48 éves volt.


Meghalt Nagy Ervin filozófus, újságíró - a gyászhírt a Mandiner közölte, melynek munkatársa volt.

Nagy Ervin szombaton, életének 48. évében hunyt el.

Tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte, 2003-tól kezdett aktívan politizálni. 2005–2006-ban főszerkesztő-helyettese volt a Kárpát-medencei Magyarok Lapjának.

A Jobbik alapítója, alelnöke, majd választmányi elnöke volt. 2006-ban a Harmadik út – MIÉP–Jobbik szövetség képviselőjelöltjeként indult a XII. kerületi választókörzetben. Végül

2008-ban több alapítótársával együtt kilépett a pártból, mert nem értett egyet az irányvonalával.

Számos feladatkört töltött be: a XXI. Század Politikai Intézet kutatója, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem filozófia tanszékének előadója volt. Szerzője volt A liberalizmus illúziói könyvnek, valamint az Omladozó téveszmék című esszégyűjteménynek. Társszerzőként közreműködött a Tiszta szívvel 1956-ban című kötet kiadásában.

2010 óta rendszeresen publikált a Magyar Hírlapban, a Pesti Srácokban, valamint a Mandinerben. 2018 óta a Hír TV vitaműsorainak szereplője, majd 2024-től a Mandiner újságírója volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Mráz Ágoston Sámuel szerint az Orbán poloskázós kijelentése miatti tiltakozás csak műbalhé
Orbán Viktor és Magyar Péter is nagy tömeget vonzott március 15-én, de a kormányfő szófordulatai uralták a közbeszédet. Az ATV által megkérdezett elemzők szerint Magyar nem tudott elég erőset mondani a versenyben.
F. O. - szmo.hu
2025. március 16.



Orbán Viktor és Magyar Péter is nagy tömeget vonzott március 15-én, de a közéleti viták középpontjába a miniszterelnök „poloskázós” kijelentése került. Az ünnepi beszédeket Mráz Ágoston Sámuel és Nagy Attila Tibor elemezték, eltérő szempontokat hangsúlyozva, írta az atv.hu.

A Nézőpont Intézet vezetője,

Mráz Ágoston Sámuel szerint Orbán Viktor beszéde több fontos politikai üzenetet is megfogalmazott, és a tematizációs versenyben sikerült előnyét megtartania.

A miniszterelnök a szuverenitásvédelem és a családbarát adózás összekapcsolásával, valamint az Ukrajna EU-tagságáról szóló kampány elindításával is megerősítette pozícióját. Ezzel szemben Magyar Péter elsősorban az Orbán-ellenes szavazókhoz szólt, de nem tudott olyan hatásos üzenetet megfogalmazni, amely versenyre kelhetett volna a kormányfő kijelentéseivel. Az aláírásgyűjtési akcióját is kritizálta az elemző, mondván, hogy „inkább adatbázis-építésnek tűnik, mintsem egy új téma napirendre vételének”.

Nagy Attila Tibor az Ultrahang műsorában azt mondta, hogy Orbán Viktor beszéde „nem kicsit volt jobb” Magyar Péterénél, és külön kiemelte a „poloskázás” szófordulatot, amely szerinte jobban megragadta a figyelmet. Úgy véli, hogy

Magyar Péter beszéde túl hosszú volt, és kevésbé volt lényegretörő,

mint a miniszterelnöké. Szerinte az ellenzéki politikus által bejelentett „Nemzet hangja” kérdőív nem hozott érdemi újdonságot.

A „poloskázás” kijelentés nagy visszhangot váltott ki a közösségi médiában is. Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője a Facebookon azt írta, hogy Orbán Viktor beszéde „fertelmes” volt, és „minden morális szempont félresöprése” történt. Mráz Ágoston Sámuel szerint azonban a felháborodás „műbalhé”, és hozzátette, hogy „a magyar politika nyelvezete kemény”. Kiemelte, hogy

„a poloska szó akkor jelent meg a magyar közbeszédben, amikor Magyar Péterről kiderült, hogy titokban és illegálisan felvételt készített”.

A március 15-i beszédek után az is kérdés, hogy a Fidesz vagy a Tisza Párt tudja jobban mozgósítani támogatóit. A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása szerint a Tisza népszerűsége az év eleje óta csökken, és Mráz Ágoston Sámuel szerint Magyar Péter nem tudott új lendületet venni. A kormányzat témái – például a „húsvéti nagytakarítás” és a külföldi befolyás elleni intézkedések – várhatóan továbbra is napirenden maradnak.

Nagy Attila Tibor úgy látja, hogy bár a Tisza Párt továbbra is veszélyes ellenfél, a mostani beszédek nem változtatták meg jelentősen a politikai verseny állását. Hozzátette, hogy „a gyűlölködés, az egymásra fenekedés nem jó”, és március 15. sem hozta közelebb a politikai oldalak közötti közös pontokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Reagáltak a bírók a poloskázásra: Orbán Viktornak sem megengedhető, hogy kártevőkhöz hasonlítsa a bírókat
A bírók nem korruptak és nem kártevők – üzeni a miniszterelnöknek a Magyar Bírói Egyesület, visszautasítva Orbán Viktor március 15-i beszédének állításait és tiszteletet követelve.


A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) határozottan visszautasította Orbán Viktor március 15-i beszédének azon kijelentéseit, amelyekben a miniszterelnök a bírókat korruptnak nevezte és kártevőkhöz hasonlította, vette észre a 24.hu. Az egyesület a Facebookon közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy

senki – még a kormányfő sem – teheti meg, hogy ilyen jelzőkkel illesse a bírákat.

A MABIE szerint „minden tényszerű alapot nélkülöz” az a kijelentés, hogy külföldi pénzekkel vásárolnák meg a bírákat, és határozottan elutasítják, hogy őket kártevő rovarokhoz vagy állatokhoz hasonlítsák.

Az egyesület kiemelte, hogy az igazságszolgáltatás a három hatalmi ág egyike, és tiszteletben tartja a másik kettőt – a törvényhozást és a végrehajtó hatalmat –, ezért ugyanezt a tiszteletet várják el a politikai szereplőktől is.

A MABIE emlékeztette Orbánt az Alaptörvény emberi méltóságra vonatkozó rendelkezéseire, valamint arra, hogy a bírók esküjük szerint minden ügyet részrehajlás nélkül, kizárólag a törvények alapján döntenek el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Donald Trump már csak viccnek tekinti a megválasztása előtti 24 órás békeígéretét
Az amerikai elnök elismerte, hogy csak szarkasztikus volt, amikor arról beszélt, hogy egy nap alatt véget vet az orosz-ukrán háborúnak. Ennek ellenére továbbra is biztos benne, hogy sikerrel járhat.


Donald Trump pénteken egy interjúban arról beszélt, hogy „kicsit szarkasztikus volt”, amikor korábban azt mondta, hogy 24 órán belül véget vet az orosz-ukrán háborúnak. Az amerikai elnök a Full Measure című tévéműsornak adott interjút, amelyben szóba került, hogy korábbi ígérete ellenére közel két hónappal hivatalba lépése után sem sikerült még békét teremtenie.

Trump az interjúban így reagált:

„Nos, egy kicsit szarkasztikus voltam, amikor ezt mondtam.”

Ugyanakkor hozzátette, hogy komolyan gondolja a konfliktus lezárását, és bízik benne, hogy sikerrel jár.

Az AP hírügynökség felidézte, hogy Trump korábban többször is kijelentette, hogy 24 órán belül rendezni tudja a háborút. Az interjúban arról is kérdezték Trumpot, mi történik, ha Vlagyimir Putyin nem járul hozzá a tűzszünethez. Trump erre azt válaszolta: „Rossz hír a világnak, mert nagyon sok ember hal meg.” Ugyanakkor hozzátette: „De azt hiszem, bele fog egyezni. Tényleg. Azt hiszem, elég jól ismerem őt, és úgy gondolom, hogy bele fog egyezni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Itt van a szavazólap, amivel a kormány Ukrajna EU-tagságáról kérdezi az embereket
A miniszterelnök eddig egyik szavazásnál sem mondott nemet Ukrajna EU-tagságára. A most indított konzultáció belpolitikai célokat is szolgálhat, a közbeszéd irányítása a tét.


A kormány vasárnap bemutatta a véleménynyilvánító szavazás szavazólapját, amelyben arról kérdezik a választókat, hogy mit gondolnak Ukrajna EU-tagságáról. Az eljárás azonban több szempontból is vitát váltott ki.

A magyar jogrendben nem létezik a „véleménynyilvánító szavazás” fogalma,

így ez egy új formába öntött nemzeti konzultációnak tekinthető.

A kormány vasárnapi posztjából kiderül, hogy a szavazólapot biztonsági papírra nyomtatják, ami megakadályozza, hogy visszaélés történhessen. A bejegyzés szerint a szavazólapokat nem lehet fénymásolni, sokszorosítani, és egy szigorú ellenőrzési folyamat keretében, közjegyző jelenlétében fogják összesíteni. A szavazólapon egyetlen kérdés szerepel, amire igennel vagy nemmel lehet felelni: „Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?”

Az eddigi konzultációk során a kormány rendszeresen úgy kommunikálta az eredményeket, mintha azok a választók többségének akaratát tükröznék, miközben még a legsikeresebb esetekben is csupán a választók 28-29 százaléka küldte vissza a kérdőíveket, a többség nem vett részt bennük.

Ukrajna EU-csatlakozása valóban napirenden van, de a kérdés elsősorban a magyar kormány kommunikációjában kap kiemelt szerepet.

Orbán Viktor azt a képet erősíti, hogy a nyugati politikai elit a magyar emberek megkérdezése nélkül dönthet a csatlakozásról, ugyanakkor a magyar kormány eddig egyetlen lépést sem akadályozott meg a folyamat során, hívja fel rá a figyelmet a Telex cikke.

Amikor az uniós tagállamok vezetői arról döntöttek, hogy megkezdődhetnek-e a tárgyalások Ukrajna EU-tagságáról, Orbán Viktor távozott a teremből. Ha ellenezte volna a döntést, lehetősége lett volna megvétózni azt, azonban ehelyett nem akadályozta meg a szavazást. 2024 júniusában pedig a csatlakozási folyamat feltételeiről szóló megállapodás is megszületett, amelyet a magyar kormány nem vétózott meg.

A szakemberek szerint

a most meghirdetett „véleménynyilvánító szavazás” elsősorban belpolitikai jelentőséggel bírhat.

A kormány ezzel próbálhatja visszaszerezni a közbeszéd irányítását Magyar Pétertől, aki egy saját konzultációt is elindított. Az ő kezdeményezése több kérdést érint, nemcsak Ukrajna EU-tagságát.


Link másolása
KÖVESS MINKET: