Meghalt az „aranykarú ember”, világ egyik legtermékenyebb véradója, aki 2 millió csecsemő életét mentette meg
88 éves korában elhunyt James Harrison, az ausztrál férfi, aki véradásaival 2 millió csecsemő életét mentette meg - írja a BBC.
A családja közlése szerint
Harrison Ausztráliában „az aranykarú emberként” vált ismertté, mivel vérében egy ritka ellenanyag, az Anti-D volt megtalálható. Ezt olyan gyógyszerek előállításához használják, amelyek segítenek megakadályozni, hogy bizonyos várandós anyák szervezete megtámadja a magzat vérét.
Az Ausztrál Vöröskereszt Vérszolgálata szerint Harrison 14 évesen, egy nagy mellkasi műtét után kapott vérátömlesztést, és ekkor döntötte el, hogy amint lehetősége lesz rá, ő is véradó lesz.
Ígéretét betartotta:
2005-ben világrekorder lett a legtöbb adományozott vérplazmával, ezt a címét 2022-ig tartotta, amikor egy amerikai donor megelőzte.
Lánya, Tracey Mellowship szerint Harrison „nagyon büszke volt arra, hogy ilyen sok ember életét menthette meg”. „Mindig azt mondta: nem fáj, és lehet, hogy éppen a saját életedet mented meg vele” – idézte fel a szavait.
Az Anti-D injekciók megakadályozzák, hogy a magzatok egy súlyos, akár halálos kimenetelű vérbetegséget, a hemolitikus betegséget (HDFN) kapják el. Ez akkor fordul elő, ha a várandós anya és a magzat vörösvérsejtjei nem kompatibilisek. Ilyenkor az anya immunrendszere fenyegetésként érzékeli a baba vérsejtjeit, és ellenanyagot kezd termelni, amely megtámadja azokat. Ez súlyos vérszegénységet, szívelégtelenséget vagy akár halált is okozhat az újszülöttnél.
Az 1960-as évek előtt az ilyen betegségben szenvedő babák fele ezt nem élte túl.
Harrison különleges vére lehetett az egyik kulcs az Anti-D fejlesztéséhez, bár nem teljesen világos, miért volt benne ennyi ellenanyag. Egyes feltételezések szerint köze lehetett ahhoz a nagy mennyiségű vérátömlesztéshez, amelyet 14 évesen kapott.
Az Ausztrál Vöröskereszt Vérszolgálata szerint jelenleg kevesebb mint 200 Anti-D donor van az országban, de évente így is körülbelül 45 ezer anyának és újszülöttjének segítenek. A szervezet az ausztrál Walter és Eliza Hall Orvosi Kutatóintézettel együtt dolgozik azon, hogy laboratóriumi körülmények között Anti-D ellenanyagokat állítsanak elő Harrison és más donorok vér- és immunsejtjeinek másolásával.
A kutatók remélik, hogy a jövőben világszerte elérhetővé válhat egy mesterségesen előállított Anti-D. „Egy új terápia létrehozása régóta egyfajta szent cél” – mondta David Irving, a Lifeblood kutatási igazgatója. Hozzátette, hogy nagyon kevés olyan rendszeres véradó van, aki elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű ellenanyagot tud termelni.
(via Telex)