HÍREK
A Rovatból

Megalázásról és munkahelyi bántalmazásról számoltak be az Amnesty International Magyarország volt munkatársai

A jogvédő szervezet belső és külső vizsgálatot is indított a panaszok miatt, de nem találtak bizonyítékot ezekre.


Rendszerszintű munkahelyi bántalmazást és diszkriminációt tapasztalt az Amnesty International Magyarország több volt munkatársa is, akik most egy nyílt levélben hívták fel a figyelmet a problémákra.

A Blikk cikke szerint Mérő Vera, Nagyné Gere Zsófia, Zorigt Burtejin és dr. Szalóki Ágnes az Open Democracy oldalán megjelent cikkben arról számoltak be, hogy

éveken át tapasztaltak súlyos igazságtalanságokat, lelki bántalmazást és diszkriminációt.

Szemtanúi voltak például annak, hogy egy várandós kollégájuk szerződését a terhessége miatt nem akarta a vezetőség meghosszabbítani. Az egyik korábbi munkatárs munkaidejét és bérét pedig azért akarta csökkenteni a volt főnöke tízévnyi teljes állású munkaviszonyát követően, hogy édesanyaként meg tudjon felelni magánéleti szerepeinek.

Elmondása szerint a két évig tartó közös munka során a férfi számos módon verbálisan bántalmazta, megalázta, alaptalanul meghazudtolta, megfélemlítette.

Amikor a nő kezdeményezte a munkaviszonya megszüntetését, két szenior jogász férfi zárt ajtók mögött nyomást gyakorolt rá, hogy írjon alá egy titoktartási nyilatkozatot, amelyben kijelenti, hogy munkaviszonya során nem érte hátrányos megkülönböztetés, és jogait bírósági úton nem érvényesítheti a továbbiakban, azok gyakorlásáról és érvényesítéséről lemond.

Egy másik munkatárs rendszeres lelki terrort, alaptalan számonkérést, megalázó és szexista megjegyzéseket és gázláng-effektust (olyan érzelmi manupuláció, amely során a célszemély egy idő után megkérdőjelezi saját magát) tapasztalt, amelyek állítása szerint sok esetben a kollégák előtt zajlottak, normalizálva ezt a bánásmódot a jogvédő szervezetben.

A közleményt jegyző volt munkatársak azt írták, azért fordultak a nyilvánossághoz, mert minden belső fórumot és lehetőséget kimerítettek, sikertelenül. Fontosnak tartják, hogy felszólaljanak a jogsértésekkel szemben. Azt szeretnék elérni, hogy a szervezet tagsága számonkérje a vezetőséget és az elnökséget, és elinduljon egy párbeszéd, ami a munkahelyi egyenlőtlenség csökkenéséhez vezethet mindenhol.

„A munkahelyi visszaélés általános jelenség Magyarországon, ám az különösen aggasztó és problémás, ha ez a világ legnagyobb jogvédő szervezetének falain belül történik, amelynek egyik kiemelt témája a nők munkahelyi egyenlősége”

- írják.

Szerintük mindenkinek joga van biztonságban, méltányos és igazságos körülmények között, bármiféle hátrányos megkülönböztetéstől mentesen dolgozni. Mivel a hatalommal való visszaélés általános probléma a munkahelyeken, fontosnak tartják, hogy személyes példáikon keresztül bemutassák annak rendszerszintű jellegét.

Ezeket a lépéseket tették meg eddig

Nyílt levelük szerint 2019 eleje és 2021 márciusa között öt női munkavállaló távozott azonos okokból a szervezetből. Aggályaikat többször is jelezték az Amnesty International munkatársainak, a közvetlen feletteseknek, az elnökség tagjainak, és az elnöknek is, ám panaszaikkal érdemben nem foglalkozott az elnökség, és a panaszosok által kért független szakértői vizsgálatot nem folytatták le.

A volt munkavállalók ezért az Amnesty International Nemzetközi Elnökségéhez és Titkárságához fordultak, akik eredménytelenül próbáltak a magyar elnökségre hatni. Az Amnesty International addig együttműködőnek bizonyuló Nemzetközi Titkársága 2022 december elején a magyar panaszban is eljáró konfliktuskezelő csoport (CMAG) munkáját felfüggesztette, a több évtizede működő csoportot azonnali hatállyal feloszlatta, miközben a jogvédő szervezetről évente derülnek ki újabb botrányok. A panaszosok nem kaptak hivatalos tájékoztatást arról, hogy a csoport munkájának felfüggesztését követően mi lesz a panaszuk, valamint az úgynevezett helyreállító igazságszolgáltatási eljárásuk további sorsa.

Mint írják, mindezek után nem maradt más eszközük, mint a nyilvánosság. Szívügyüknek tekintik az emberi jogok védelmét, és szeretnék, ha az Amnesty International egy igazságos, egyenlő munkahely és hiteles jogvédő szervezet lenne. Szerintük az a szervezet, amelyben nincsen átláthatóság, egyenlőség és biztonság, alkalmatlan ellátni jogvédő munkáját és aláássa a hiteles jogvédők munkáját.

Így reagált az Amnesty International Magyarország

A jogvédő szervezet a Telex megkeresésére azt közölte: „A nemek közötti egyenlőség biztosítása és előmozdítása nemcsak az Amnesty International Magyarország egyik fő stratégiai célja, hanem a szervezet egyik legfontosabb alapértéke is. A diszkrimináció, a zaklatás és a bántalmazás semmilyen formáját nem toleráljuk, minden panaszt, visszajelzést nagyon komolyan veszünk és azokat a lehető legalaposabban kivizsgáljuk.”

A volt munkatársak esetéről válaszukban azt írták: amikor 2021 májusában négy korábbi munkavállaló panasszal élt, az elnökség először egy belső, majd egy független külső vizsgálatot indított. Ekkor „a volt munkatársak a rendszeres túlmunkát, a munka és magánélet elválasztását nem tiszteletben tartó kommunikációs csatornák használatát, az időnkénti nem tiszteletteljes kommunikációt és a szerintük nem átlátható és igazságos bérezési, jutalmazási rendszert kifogásolták.” A belső vizsgálatban az elnökség három, a felügyelőbizottság egy tagja és az egyesület elnöke vett részt, a külső vizsgálatot két független szakértő, egy munkajogra és munkahelyi zaklatásokra specializálódott jogász-kutató és egy pszichiáter szakorvos, EMDR terapeuta és HR szakértő végezte. Tájékoztatásuk szerint a panaszosok nem vettek részt a vizsgálatban, mert megkérdőjelezték a szakértők egyikének függetlenségét.

A szervezet azt közölte, egyik vizsgálat sem talált semmilyen bizonyítékot arra, hogy a panaszban foglaltak megalapozottak lettek volna. Ettől függetlenül a külsős szakértők megfogalmaztak néhány szervezetfejlesztési javaslatot, amelyeket azóta megvalósítottak vagy folyamatban van azok bevezetése. Emellett az egyesület összes munkavállalója egy, az elnökségnek küldött levélben állt ki a szervezet és annak operatív vezetője mellett, azt állítva, hogy az Amnesty Magyarország egy egyenlőségen alapuló és biztonságos munkahely.

Az Amnesty válasza szerint együttéreznek a volt munkavállalóikkal és sajnálják, hogy volt olyan helyzet, ami munkaviszonyuk során rosszul érintette őket vagy traumatizáló volt. Hozzátették, hogy mivel a panaszosok számára nem zárult megnyugtató eredménnyel a két vizsgálat, ezért az "Amnesty Nemzetközi Elnökségének tanácsára velük közösen egy helyreállító szemléletű folyamatba kezdtünk, amely jelenleg is zajlik. Őszintén bízunk benne, hogy ez megnyugtató módon lezárja a folyamatot."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktor úgy van vele, hogy ha nem lehet az övé és az oligarcháké az uniós pénz, akkor inkább senkié ne legyen
Szerinte minden magyarnak az az érdeke, hogy a Tisza Párt nyerje a következő választást, és hazahozza a hazánknak járó uniós pénzeket.


Az uniós pénzekről posztolt Magyar Péter. A Tisza elnöke nem sokkal azután tette ki bejegyzését, hogy a kormánypárti médiumok többszöri kérdésére Gulyás Gergely a kormányinfón elmondta: szerinte a párt EP-képviselője, Kollár Kinga nem a magyarok érdekeit nézi, és korábbi kijelentései miatt távoznia kellene a posztjáról.

Magyar szerint „az Orbán-kormány ipari méretű korrupciója miatt nem érkezik meg a 8 ezer milliárd forint uniós forrás hazánkba. A TISZA még nem is létezett, amikor felfüggesztették a magyar embereknek járó uniós források kifizetését”.

„Orbán Viktor úgy van vele, hogy ha nem lehet az övé és az oligarcháké az uniós pénz, akkor inkább senkié ne legyen”

– tette hozzá a politikus.

Szerinte „ha Orbánék csatlakoznának az uniós ügyészséghez, akkor a magyar emberek azonnal megkaphatnák a fejenként 800 ezer forint uniós támogatást, amit egészségügyre, oktatásra, nyugdíjasokra, a magyar gazdákra és hazánk gazdaságának helyreállítására lehetne fordítani”.

Magyar Péter úgy fogalmazott:

„Minden magyar embernek az az érdeke, hogy Orbán Viktor és a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere mielőbb elbukja a választást és így a TISZA hazahozhassa Brüsszelből a magyar embereknek járó uniós forrásokat.”

Hozzátette: „Nem maradt más számukra mint a gyűlöletkeltés, a megosztás és a hazugságcunami. Ebbe illeszkedik Orbán Viktor poloskázó gyűlöletbeszéde és a TISZA önkéntesei, nők és idős emberek ellen elkövetett fideszes fizikai erőszak is.”

Magyar Péter teljes bejegyzése:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán fogorvosával került korrupciógyanús ügyekbe korábban a Tisza rendezvényigazgatója
Zelcsényi Miklós korábban sportversenyeket szervezett, ma már a Tisza rendezvényein tűnik fel. Egy régi triatlonos ügy miatt azonban még mindig nyomoz a rendőrség.


Zelcsényi Miklós ma már a Tisza Párt rendezvényigazgatójaként ad interjúkat, de korábban sportszervezőként dolgozott, ő volt az Ultrabalaton nevű verseny főszervezője is.

Korábban Zelcsényi bejelentette, hogy átadja a Balatonman nevű cégét és az Ultrabalaton verseny szervezését a fiának és üzlettársának. Ezt követően teljes lendülettel kezdett el dolgozni a Tisza programjain.

2017-ben nagyon sokan részt vettek a Budapestman Triatlon Országos Bajnokságon, amit a Budapestman Kft. szervezett, ennek a cégnek Zelcsényi Miklós résztulajdonosa és ügyvezetője volt. A verseny a nevével ellentétben magánrendezvénynek számított – írja a 444.

A szervezéshez az állami forrást a Magyar Triatlon Szövetség biztosította. A szövetség akkori elnöke Bátorfi Béla volt, akit „Orbán fogorvosaként” is emlegetnek.

A 444-hez eljutott dokumentumok szerint a támogatás egy része megbízásokon keresztül Bátorfi köreihez került vissza.

A verseny körüli pénzmozgások miatt valaki feljelentést tett. A rendőrségi nyomozás azóta is tart. Bátorfi Béla 2014 és 2021 között vezette a triatlonszövetséget. A feljelentés épp egy Zelcsényi-cég által szervezett esemény kapcsán született. A portál szerint

több mint 32 millió forint került olyan gazdasági társaságokhoz, amelyek összeköthetők Bátorfival, de van olyan szerződés is, amit egyenesen a Dr. Bátorfi Agria Kerékpár és Triatlon Klubbal kötöttek.

Zelcsényi Miklós a 444 kérdéseire azt felelte, nem kötött fiktív szerződést a Balatonman triatlonverseny kapcsán 2017-ben, és azt is hozzátette: nincs takargatnivalója.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rosszul lett munka közben, mert a főnöke nem engedte pihenni – a mentők viszont munkát ajánlottak neki
A 40 év körüli nő összeesett a munkahelyén Budapesten, miután főnöke nem engedte szünetre. A mentők nemcsak megmentették, de új lehetőséget is kínáltak neki.


Egy 40 év körüli nő lett rosszul a munkahelyén Budapesten, miközben dolgozott. Szédülésre és fejfájásra panaszkodott, de a főnöke nem engedte el szünetre. Rövid időn belül összeesett, ezért a kollégái mentőt hívtak hozzá, írták az OMSZ Facebook-oldalán.

Az Országos Mentőszolgálat munkatársai gyorsan a helyszínre érkeztek, és ellátták a beteget. Magas, 200 feletti vérnyomást mértek nála, ezért kórházba akarták szállítani.

A nő azonban elmondta, hogy próbaidőn van, és fél, hogy elveszíti az állását, ha kórházba megy.

A mentőtiszt ezután felhívta a mentőszolgálat humánerőforrás-osztályát, és arról érdeklődött, van-e szabad adminisztratív munkakör. Kiderült, hogy éppen keresnek új munkatársat, így a nőt állásinterjúra várják, ha már jobban lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Csaknem 6 millió forintból portalanítottak egy földutat Zabaron - egy házaspár miatt
Az önkormányzat szerint a beruházás a népességmegtartást szolgálta. A Magyar Falu Program biztosította a támogatást.


A Nógrád megyei Zabar településen csaknem 5,8 millió forintból portalanítottak egy külterületi földutat – szúrta ki a Borsod24.hu egy keddi posztban.

A nagyjából négyszáz fős falu az országos hidegrekordjairól ismert, most azonban a Magyar Falu Program – Széchenyi 2020 – Széchenyi Terv Plusz keretében megvalósult beruházás miatt került a figyelem középpontjába.

A település északi részén fekvő Malompusztára vezető földút felújítása során a portalanítást végezték el, amelyet az önkormányzat szerint a közlekedési nehézségek indokoltak. Mint írták, „száraz időben is nehéz volt a közlekedés rajta, esős, sáros időben pedig szinte lehetetlen volt”.

A fejlesztést azzal is indokolták, hogy a külterületi részre fiatal házaspár költözött, akik hosszú távon is ott szeretnének maradni. Az önkormányzat szerint „a falu népességmegtartó erejéhez elengedhetetlenül szükséges volt ezen útszakasz portalanítása”.

A beruházás összesen 5 763 656 forintba került, amelyhez a forrást állami támogatásból biztosították.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET: