Most akkor a Megalája vagy az Antropocén korban élünk?
A korszakot Megalájának nevezték el, és az elmúlt 4200-re vonatkozik, tehát jelenkorunkra is. Ez a 11.700 éve tartó Holocén korszak utolsó fázisa. A földtörténet időskála egységeit meghatározó Nemzetközi Rétegtani Bizottság szakértői szerint egy hosszú, közel 200 évig tartó aszályos időszakkal kezdődött, amely civilizációk összeomlását és migrációkat hozott Egyiptomban, a görög szigeteken, Szíriában, Palesztinában, Mezopotámiában, továbbá az Indus és Jangce folyók völgyében. Az is valószínűnek látszik, hogy ezt a szárazságot az óceánokban és a légkörben beállt változások váltották ki – írta az Independent.
„A Megalája-kor az egyetlen volt a geológiai korszakok skálájának szünetei közül, amelynek kezdete egybeesik egy globális klimatikus változás által elindított ugyancsak globális kulturális eseménnyel”
– mondta Stanley Finney, geológus-professzor, a Geológiai Tudományok Nemzetközi Szövetségének főtitkára.
Új korszakunkat a holocén középső korszaka, a Northgrippian előzte meg, amely 8300 évvel ezelőtt kezdődött egy hirtelen lehüléssel, míg előtte a Grönlandi volt, amely a jégkorszak végét jelentette.

A név onnan származik, hogy a szakértők az északkelet-indiai Megalája barlangjainak sztalagmit-rétegeiben talált oxigén-izotópok rétegeiben módosulásokat észleltek. A megelőző két korszak mintáit Grönland jégrétegeiben találták meg és a sztalagmitokkal együtt védett archívumokban helyezték őket el további tanulmányozásra.
Ez az új osztályozás máris vitát váltott ki tudományos körökben, már csak azért is, mert még nem zárult le az a vita sem, amely két évvel ezelőtt robbant ki a fokvárosi nemzetközi geológiai kongresszuson. Itt korunkat Antropocénnek nevezték, vagyis a földtörténet korszakolását összefüggésbe hozták az ember megjelenésével.
Ezzel kapcsolatban fejtette ki a BBC-nek Mark Maslin, a londoni University College professzora, hogy most hirtelen több új definíciót dobtak be, amelyek nemcsak az Antropocén munkacsoport eredményeinek mondhatnak ellent, hanem szembemennek azzal is, amit a tudósok többsége a Föld legnagyobb változásának tekint az elmúlt 10 ezer évben.

Mike Walker, az új elképzelést előterjesztő tudóscsoport koordinátora szerint a két megközelítés között nincsen ellentmondás. Ők fizikai, klimatikus és környezeti bizonyítékokra alapozták meghatározásokat, míg az Antropocén hívei az emberi jelenlétnek a bolygóra tett hatására.
Az Antropocén-koncepció különösen népszerűvé vált környezetvédő körökben, mint a Földnek okozott emberi károk szimbóluma.
Sok tudós azonban azzal érvel, hogy ez az elnevezés félrevezető, mert nem támasztják alá geológiai bizonyítékok.