„Mától kezdve nincs többé Bosznia-Hercegovina” – jelentette ki Orbán Viktor szövetségese, a boszniai szerbek elítélt vezetője
Ahogy arról korábban írtunk, Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke egyéves börtönbüntetést kapott, és hat évre eltiltották a közügyektől. Az ítélet után bejelentette, hogy a Szerb Köztársaság Nemzetgyűlése hamarosan megtiltja a bosznia-hercegovinai bíróság, az ügyészség, az országos hírszerző szolgálat és a Szervezett Bűnözés Elleni Ügynökség működését a szerb területeken.
A politikust 2023-ban vádolták meg, mert nem tartotta be a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. Bosznia-Hercegovina a daytoni békemegállapodás alapján két entitásból áll: a bosnyák és horvát többségű Bosznia-hercegovinai Föderációból, valamint a szerb többségű Szerb Köztársaságból. A nemzetközi közösség főképviselője törvényeket hozhat és hatályon kívül helyezhet. A boszniai szerbek 2021-ben közölték, hogy nem fogadják el Christian Schmidtet főképviselőként, mert kinevezését nem hagyta jóvá az ENSZ Biztonsági Tanácsa, míg elődeinél ez megtörtént.
Dodik az ítélet után közölte, hogy Aleksandar Vučić szerb elnököt is meghívja Banja Lukába, hogy Bosznia-Hercegovina jövőjéről tárgyaljanak.
– mondta.
Vučić már jelezte is támogatását. Dodik elárulta, hogy elsőként Vučić kereste meg őt az ítélet után, ezt követően Orbán Viktor is támogatásáról biztosította.
A magyar miniszterelnök szoros kapcsolatot ápol Dodikkal. Tavaly áprilisban megkapta a boszniai szerbek legmagasabb kitüntetését. A magyar kormány milliárdos fejlesztési projekteket indított Dodik közreműködésével, miközben az Egyesült Államok többször is szankciós listára tette őt korrupció és a daytoni békemegállapodás megszegése miatt. Dodik egyébként gyakori vendég Budapesten is, legutóbb múlt hétfőn találkozott Orbánnal a Karmelitában.
Az ítélet kihirdetése után Dodik nem jelent meg a bíróságon, de kijelentette: „Nincs ok az aggodalomra. Megtanultam kezelni a nehezebb helyzeteket is.”
Aleksandar Vučić szerb elnök rendkívüli nemzetbiztonsági tanácsülést hívott össze, majd Banja Lukába utazott, ahol a döntést „szégyenletesnek, törvénytelennek és antidemokratikusnak” nevezte.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a közösségi médiában így nyilatkozott:
A boszniai ügyészség eredetileg a maximálisan kiszabható öt év börtönbüntetést kérte Dodikra, valamint tíz évre való eltiltását a közhivataloktól.
A bíróság döntése tovább növelte a feszültséget Bosznia-Hercegovinában, ahol a ’90-es évek háborúja óta törékeny a politikai stabilitás. A boszniai Szerb Köztársaság parlamentje várhatóan szavazni fog arról, hogy elutasítja a bírósági eljárásokat, és megtiltja a központi boszniai jogi intézmények működését a szerb ellenőrzésű területeken.
Az Európai Unió boszniai missziója felszólította a politikai szereplőket, hogy tartózkodjanak a provokatív és megosztó retorikától, valamint cselekedetektől.