Magyarországot már csak egy döntés választja el a bóvli kategóriától az S&P hitelminősítőnél
Stabilról negatívra rontotta Magyarország hitelminősítésének kilátását a Standard & Poor's (S&P) nemzetközi hitelminősítő, miközben megerősítette az ország BBB- besorolását, ami a befektetésre ajánlott kategória legalja.
- írja a hvg.hu.
A döntés hátterében több gazdasági kockázat áll a hitelminősítő szerint. Az S&P úgy látja, hogy a költségvetési hiány tartósan a kormány eredeti célja felett alakulhat, várhatóan növekedni fog az államadósság, és továbbra is bizonytalan az uniós forrásokhoz való hozzáférés. Ráadásul a hitelminősítő szerint a 2026-os választások előtti költekezés is veszélyeztetheti a fiskális egyensúlyt, emellett a forint árfolyamának ingadozása és a magas kamatköltségek is kihívást jelentenek.
– írta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A hitelminősítő arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövőben leminősítéshez vezethet, ha a költségvetési teljesítmény gyengébben alakul a vártnál, vagy ha a külső nyomások fokozódnak. Ezek között említették a kereskedelmi háborúk eszkalációját, jelentős EU-s támogatások visszavonását, illetve nem megfelelő monetáris politikát, ami hatással lehet a forint árfolyamára és az inflációra is.
A kilátást akkor módosíthatják stabilra, ha a költségvetési konszolidáció gyorsabban halad, és ez csökkenti az államadósság GDP-arányos szintjét. Akkor is újra stabil lehet a kilátás, ha az ország előrelépést ér el az uniós források, különösen az RRF-támogatások megszerzésében, mert ezek javíthatják a költségvetési helyzetet és a beruházásokat.
Az S&P februári jelentésében mér figyelmeztetett: a választások előtti ígéretek veszélyeztetik a gazdasági egyensúlyt, és nehezítik a hiány csökkentését, valamint a forint stabilizálását. Akkor az is szerepelt a jelentésben, hogy a legalább két gyereket nevelő nők adómentessége a becslések szerint 2,4 milliárd dollárba, azaz 916 milliárd forintba kerülne. A hitelminősítő szerint emiatt 2026-ra tetőzhet a GDP-arányos államadósság, és a költségvetési hiányt is nehéz lesz 3 százalék alá vinni.
Tavaly ősszel az S&P még stabil kilátással hagyta meg Magyarország BBB-/A-3 besorolását. Akkor még úgy látták, hogy 2025-től konszolidálódhat a költségvetés a növekvő keresletnek, az alacsonyabb kamatkörnyezetnek és a 3 százalékosra gyorsuló növekedésnek köszönhetően. Már akkor is kockázatként említették, hogy a 2026-os választások előtt a kormány költekezésbe kezdhet.
A hitelminősítő legutóbb 2023 januárjában rontott Magyarország besorolásán. Akkor egy fokozattal minősítette le az országot, így került egy szinttel a bóvli fölé.