Euronews: Magyarország mégsem vétózott, beleegyezett az oroszok elleni uniós szankciók meghosszabbításába
Magyarország végül beleegyezett az Európai Unió szankciós listájának meghosszabbításába, amely több mint 2400, főként orosz személyt és szervezetet érint.
Ez a döntés az utolsó pillanatig feszültséget okozott az uniós diplomáciai körökben. A szankciók szombat éjfélkor jártak volna le, így egyre nagyobb volt a nyomás a tagállamokon.
A Szabad Európa információi szerint köztük van Vjacseszlav Mose Kantor orosz üzletember, Mihail Degtyarjov orosz sportminiszter, Vlagyimir Rasevszki üzletember, valamint Gulbahor Iszmajlova, Aliser Uszmanov orosz-üzbég oligarcha testvére. Rasevszkit azért vették le a listáról, mert az ellene felhozott jogi érvek „nem voltak kellően megalapozottak”.
A magyar kormány eredetileg nyolc ember nevét akarta töröltetni, köztük olyan orosz üzletemberekét is, mint Dmitrij Mazepin, Mihail Fridman, Pjotr Aven és Musza Bazsaev. A végső megállapodás szerint azonban csak néhány nevet vettek le, miután a 27 uniós ország kompromisszumra jutott.
A megegyezés részeként három olyan személy nevét is törölték a listáról, akik időközben elhunytak.
Az Európai Unió szankciós listáján olyan nevek is szerepelnek, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök és Szergej Lavrov külügyminiszter, valamint több oligarcha és üzletember, akiket azzal vádolnak, hogy finanszírozzák vagy hasznot húznak a Kreml háborús politikájából. A listán nemcsak magánszemélyek, hanem számos orosz vállalat is szerepel, amelyek a hadiiparban, a banki szektorban, a közlekedésben, az energiapiacon, a gyémántiparban, a repülésben, az IT- és telekommunikációs ágazatban, valamint a médiában tevékenykednek.
Korábban, januárban Magyarország az orosz gazdaságot érintő átfogóbb ágazati szankciókat támadta. Ezek az intézkedések kiterjednek az olaj-, szén-, technológiai, pénzügyi, luxuscikk-, közlekedési és műsorszolgáltatási tilalmakra, valamint az Orosz Központi Bank 210 milliárd eurós (kb. 80 ezer milliárd forintos) vagyonának befagyasztására. Akkor Magyarország végül engedett.
Ezúttal a szankciós listáról volt szó, amelyen több katonai parancsnok, kormányzati tisztviselő, oligarcha, propagandista és Wagner-zsoldos is szerepel. Minden érintett vagyonbefagyasztás és beutazási tilalom alá esik.
A magyar kormány álláspontját részben az is befolyásolta, hogy Donald Trump újraválasztása és az általa szorgalmazott orosz-ukrán békemegállapodás miatt Budapest szerint az EU-nak is át kellene gondolnia szankciós politikáját.
Az európai vezetők többsége ezzel nem ért egyet,
Az Európai Bizottság már dolgozik az Oroszország elleni 17. szankciós csomagon. A döntés hivatalos bejelentése pénteken várható.
Forrás: 24.hu, Szabad Európa, Euronews