Lengyel közmédia: Magyarország ma Kína és Oroszország trójai falova
A lengyel közmédia egy 12 perces riportban foglalkozott Magyarországgal, melyben élesen bírálta a Fidesz-kormányt, vette észre a Telex. A műsorban oligarchákról, korrupcióról, az orosz és kínai befolyásról, valamint a magyar kormány uniós politikájáról is szó esett.
A riportban elhangzott, hogy a magyar kormány az EU-tagság alatt több kampányt is indított Brüsszel ellen. Felidézték az óriásplakátokat, amelyeken az szerepelt, hogy „nem táncolunk úgy, ahogy ők fütyülnek”, valamint a brüsszelezős szankcióbombás üzeneteket és az emojikampányt is. A lengyel köztévé szerint ezeket közpénzből, illetve EU-s támogatásokból finanszírozták. A riport hivatkozott a Magyar Hang egy korábbi cikkére is, amely szerint a magyar állam három hónap alatt 30 milliárd forintot költött kommunikációra, ennek kétharmada propagandára ment el.
A műsorban azt is bemutatták, hogy Magyarország az EU-tagság alatt jelentős uniós támogatásokat kapott.
A műsorban azt állították, hogy „szerencsére az EU »megengedő szülő« stílusának végleg vége”, utalva arra, hogy az Európai Parlament jogi szakbizottsága megszavazta, hogy az uniós testület is beszálljon a magyar kormány elleni perbe a szuverenitásvédelmi törvény miatt. A lengyel közmédia szerint ezt Lengyelország is támogatja, mert a törvény független újságírókat és civil szervezeteket is érinthet.
A riport kitért Orbán Viktorhoz köthető oligarchákra, Rogán Antalra, a kormánypárti médiára és a Pegasus-ügyre is. A műsorban megmutatták Mészáros Lőrinc egyik ismert interjújának részletét is, amelyben elhangzott a „Mi a korrupció? Ön a korrupt” mondat. A riportban szó volt az Oroszországtól kapott hitelekről is. Paks II.-ről azt mondták, hogy „amint a Fidesz kormánya megkapta a hitelt, milliók vándoroltak át oligarchák zsebébe, hogy előkészítsék az üzemet. De a modernizáció sosem valósult meg.”
A riport szerint a magyar kormány hitelt adott Észak-Macedónia egyik nacionalista pártjának, és bemutatták a Magyarországnak adott kínai hiteleket is. A műsor szerint Orbán „kinyitotta az ajtót a kínai adósságcsapda előtt”, miközben „Kína és az EU közötti átjáró lett”. Szó esett arról is, hogy egy magyar tulajdonú cég gázt szállíthat az oroszbarát szeparatisták moldovai régiójába. A riporter úgy fogalmazott:
A riportban megemlítették, hogy a magyar kormány az uniós elnökség idején azt mutatta, hogy eredményes politikát folytat, de a műsor szerint „egyetlen valódi befolyása az volt, hogy vétóval fenyegette” például Svédország NATO-csatlakozását és az Ukrajnának szánt segélyeket. A riporter szerint Magyarország paradox módon jó amerikai kapcsolatokra hivatkozik, miközben az új amerikai adminisztráció még nem találkozott Orbán Viktorral vagy Szijjártó Péterrel, szemben az olasz és lengyel vezetőkkel.
A lengyel közmédia szerint sem Kína, sem Oroszország nem tekinti fontos partnernek Orbánt. Ezt azzal is indokolták, hogy „pár nappal Orbán önjelölt békemissziója után Oroszország lebombázott egy gyerekkórházat Ukrajnában, ötvenen meghaltak.”
A riport végén a műsorvezető úgy fogalmazott:
A műsor emlékeztetett arra is, hogy a lengyel–magyar kapcsolatok az utóbbi években fokozatosan romlottak. Felidézték Donald Tusk korábbi kijelentéseit, amelyekben azt mondta, hogy Orbán „megdolgozott azért, hogy egész Európában a leginkább Putyin-párti kép alakuljon ki róla”.
A riport szerint a feszültség tovább nőtt Marcin Romanowski volt lengyel miniszterhelyettes ügyével, aki korrupciós vádak elől Magyarországra menekült, majd Budapesten menedékjogot kapott. A lengyel kormány emiatt bekérette a magyar nagykövetet. Donald Tusk akkor úgy fogalmazott: „Akik loptak és korruptak voltak, azok a hozzájuk hasonlók szárnyai alatt keresnek menedéket. Ez a korrupt Putyin-párti politikusok és politikai körök szolidaritása.”
A teljes riportot itt lehet megnézni: