Haraszti Miklós: A Tisza Párt kétharmados felhatalmazással viszonylag könnyen le tudná bontani a fideszes maffiaállamot
Haraszti Miklós szerint Magyar Péter olyan témákat tudott a közélet középpontjába állítani, amelyekkel korábban a parlamenti ellenzék nem tudott áttörést elérni. Példaként a korrupciót említette, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott: „hiába hozott ezer példát Hadházy Ákos, a pártok azt mondogatták, hogy erre nem ugranak az emberek”.
A volt parlamenti képviselő a Népszavának azt mondta: úgy látja, az ellenzéki szavazók nem Magyar Péter személyiségét csodálják, hanem felismerik benne azt a szereplőt, akinek reálisan van esélye megbuktatni a jelenlegi kormányt. Haraszti szerint nem kizárt, hogy elszántságban hasonlítanak egymásra Orbán Viktorral, és ezért idézi sokakban a korai Orbánt. A párhuzamokat azonban szerinte leginkább politikai ellenfelek fogalmazzák meg, ezek a nézőpontok nem rendszerszemléletűek. Úgy véli, ezek az elképzelések abból indulnak ki, hogy ha Magyar győz a választáson, akkor beilleszkedne az orbánizmusba. A vádakhoz hozzátartozik az is, hogy Magyar óvatos taktikája a fideszes gondolkodásmódot idézi.
Úgy gondolja, legfeljebb „a nyughatatlan tehetségükben” van hasonlóság a két politikus között.
Azt is hangsúlyozta, hogy Magyar Péter tanult a 2022-es választások tapasztalataiból, és tisztában van a kormánypárti propaganda működésével. Haraszti szerint tudja, hogy a hagyományos médiafelületek a Fidesz irányítása alatt állnak, így a Tisza Párt ezekben csupán torzított módon jelenhet meg. Éppen ezért Magyar kénytelen egyszerre óvatosnak és kezdeményezőnek lenni, ha el akarja érni azokat a szavazókat is, akik nem tartoznak az ellenzéki táborhoz.
Haraszti beszélt arról is, hogy Magyar Péter nem törekszik idő előtti megmérettetésre azokkal a szereplőkkel, akik csatlakoznak a Tisza Párthoz, és igyekszik elkerülni az ideológiai vitákat is, mert azt tartja fontosnak, ami egységet teremthet a mozgalomban. A politikus szerint
Ezért kerüli azokat a külpolitikai kérdéseket is, amelyeket a Fidesz már tematizált, például a migrációt vagy az ukrajnai háborút.
Az egyeduralom lehetőségével kapcsolatban Haraszti úgy nyilatkozott, nem tart a kétpártrendszertől. Szerinte Magyar Péter nem keresi az együttműködést a korábbi ellenzéki pártokkal, de ez nem jelenti azt, hogy újabb hatalmi központosításra törekedne. Haraszti úgy fogalmazott: „Éppen a heterogén támogatói tömege a garancia, ha az ideológiai vitát ugyan kerülő, de határozott jogállami jelzéseit nem számítjuk.” Kiemelte Magyar időzítését is, amely szerinte kedvező: míg Márki-Zay Péternek rögtön alkalmazkodnia kellett a pártokhoz, addig Magyar Péternek majdnem két év áll rendelkezésére arra, hogy parlamenten kívüli mozgalmat építsen.
Haraszti úgy fogalmazott, hogy
A Tisza Párt viszont új logika mentén működik.
Az esélyekről szólva azt mondta,
Ugyanakkor szerinte ez komoly kihívást jelentene a demokratikus konszolidáció szempontjából. Ha a választást a kormánypárt „törvényekkel, hazugsággal, elnyomással vagy választásnapi kézimunkával” elcsalná, Haraszti szerint „békés forradalom jöhet”. Ha viszont az ellenzék csak egyszerű többséget szerezne, akkor az állami intézményrendszer ellenállásával kellene szembenéznie, és szerinte az igazi politikai küzdelem csak ekkor kezdődne el.
A cikk végén Haraszti úgy fogalmazott: „az orbáni világ már nem jöhet vissza, hiszen ha a lelkekben nem volna már erkölcsi halott, a Tisza fel sem emelkedhetett volna.”