Macron szerint heteken belül jöhet a tűzszünet Ukrajnában, Trump meghívta Zelenszkijt a Fehér Házba
Emmanuel Macron francia elnök Washingtonban tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel Oroszország Ukrajna elleni háborújának lezárásának lehetőségéről. Mint a BBC és a Guardian is írja, Trump szerint a harcok heteken belül véget érhetnek és Macron is úgy látja, hetek kérdése lehet a tűzszüneti megállapodás.
Macron a két elnök közös sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem adhatja meg magát, a megállapodásnak pedig biztonsági garanciákat kell tartalmaznia:
Macron szerint reális cél, hogy hamarosan megkezdődjenek a fegyverszünetről szóló tárgyalások. Eddig 30 európai vezetővel egyeztetett, akik készek lennének biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának.
Keir Starmer brit miniszterelnökkel egy olyan terven dolgoznak, amely európai katonai jelenléttel járna Ukrajnában. Erről Macron azt mondta:
Trump szerint Vlagyimir Putyin „meg akar egyezni” egy olyan megoldásról, amely európai békefenntartók bevetését is magában foglalhatja. Úgy fogalmazott:
Trump a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a béke költségeit Európának kell viselnie. Macron erre reagálva azt mondta, hogy Európa megérti a költségek igazságosabb megosztását. Az amerikai elnök azt állította, hogy az elmúlt hónapban több előrelépés történt, mint az előző három évben.
– fogalmazott Trump. Kitért a készülő megállapodásra Ukrajna ásványi kincseiről is, melyeket a segítségért cserébe vár el az Egyesült Államok elnöke. Trump szerint Volodimir Zelenszkij hamarosan ellátogathat Washingtonba, hogy véglegesítsék a megállapodást. Erről azt mondta:
Zelenszkij azonban korábban visszautasította az amerikai követelést, hogy Ukrajna 500 milliárd dollár értékű ásványi anyagot biztosítson cserébe a kapott katonai támogatásért. Szerinte az Egyesült Államok eddig messze nem biztosított ekkora összeget, és nem ajánlott konkrét biztonsági garanciákat.
Az ENSZ Közgyűlés hétfőn megszavazta Ukrajna és több európai ország által támogatott határozatot, amely elítéli Oroszország háborúját Ukrajna ellen. A döntés 93 támogató szavazatot kapott, de az Egyesült Államok a javaslat ellen voksolt, Franciaország pedig tartózkodott.