HÍREK
A Rovatból

Macron pártja óriásit bukott, a szélsőjobb pedig nagyot tarolt a francia választások első fordulójában

Százával léphetnek vissza a jelöltek, hogy az RN jelöltjeivel csak a legesélyesebb kihívó szálljon szembe. A tét már az, hogy lesz-e abszolút többsége a szélsőjobbnak.


A francia szélsőjobboldali Nemzeti Gyűlés (RN) nagy győzelmet aratott a parlamenti választások első fordulójában, a szavazatok 33,1 százalékát megszerezve. Az Új Népi Front nevű baloldali szövetség 28 százalékos eredményt ért el, az Emmanuel Macron pártja körül szerveződő centrista Ensemble Alliance pedig 20,76 százalékkal a harmadik lett.

„Az a célom, hogy minden francia ember miniszterelnöke legyek”

idézi a BBC azt, amit Jordan Bardella, az RN mindössze 28 éves vezetője mondott. Bardella és Marine Le Pen abszolút többséget akar a Nemzetgyűlésben, amelyhez 289 mandátumra van szükség az 577 fős testületben. Ezt az előrejelzések szerint valószínűleg nem érik el, így is jelentős befolyást szerezhetnek.

„Egyetlen szavazat sem mehet a Nemzeti Gyűlésnek. A tét világos: megakadályozni a Nemzeti Gyűlés abszolút többségét”

– jelentette ki Gabriel Attal miniszterelnök a választás második, most vasárnapra eső fordulójára készülve. A BBC szerint várhatóan százával lépnek majd vissza jelöltek, hogy az RN jelöltjeivel csak a legesélyesebb ellenfél álljon szembe, megakadályozva a szavazatok elaprózódását.

Emmanuel Macron elnök az RN európai választási győzelme után hirdetett választásokat, mondván, a „legfelelősségteljesebb megoldás” így tisztázni az erőviszonyokat. A vasárnapi választási részvétel 66,7 százalékos volt, ami a legmagasabb 1997 óta.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, ki volt az a milliárdos, aki Magyar Pétert támogatta, azt is elárulta, miért állt mellé
Az üzletember szerint az ő értékrendje nem változott, de most az országot fenyegető legnagyobb történelmi tragédia megoldásában hatékony szövetségesnek véli a TISZA Pártot és vezetőjét.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. július 02.



A Media1 információja szerint Bojár Gábor, a Graphisoft és a budapesti Aquincum Institute of Technology magánegyetem alapítója jelentős összeggel támogatta a TISZA Pártot. A portál úgy tudja, Magyar Péter testvére, Magyar Márton lobbizott üzletembereknél pénzügyi támogatásért. Bojár Gábor a megkeresésükre egy hosszú levélben válaszolt. Ebben azt írta:

„Mindenek előtt szeretném politikai preferenciámat világossá tenni. Értékrendem és ebből fakadó politikai preferenciám gyerekkorom óta nem sokat változott. Szüleim polgári liberális eszmék mentén neveltek, ezt azóta is őrzöm, még ha bizonyos körökben a liberális szó ma szitokszónak számít. A liberális mentalitás egyik lényege pedig, hogy tiszteljük a sajátunktól eltérő, de emellett vitathatatlanul demokratikus értékrendeket is. Ezen belül tisztelem a szociáldemokrata (tehát nem a kommunista) értékeket, és természetesen tisztelem az európai értelemben vett konzervatív értékeket is.

A Magyar Péter pártjának nyújtott támogatásomat tehát ennek fényében lehet értelmezni. Mára ugyanis a magát keresztény-konzervatívnak hazudó kormányzatunk elárulta ezeket az értékeket.

Van néhány párt, amely betölteni igyekszik a keletkezett űrt, például a néppártosodni próbáló Jobbik, vagy az egykori vezetője által alapított Második Reformkor és a közülük egyértelműen leghitelesebbnek tekinthető Márki-Zay Péter féle Mindenki Magyarországa.

Úgy láttam azonban (és ebben nem voltam egyedül), hogy most Magyar Péternek nagyobb esélye van a Fidesz hatalmának megrendítésére, mint bárki másnak, beleértve az értékrendjükben hozzám sokkal közelebb álló pártokat is. Ezért vállaltam kérésére az anyagi támogatást, különös tekintettel arra is, hogy eddig még országgyűlési választáson nem indult és így – ellentétben az összes parlamenti párttal – semmiféle állami támogatásban nem részesül.

Hogy mennyivel? Nem lesz titok, mivel az összeg meghaladta a félmillió forintot, így a párt beszámolójában megjelenik majd a szám. A kötelező nyilvánosságra hozatal az ő dolguk,

nem szeretném ebben megelőzni őket. Annyit elárulhatok, hogy messze nem akkora összeggel hogy a kérdésfeltevésben megjelenő feltételezés helytálló legyen, miszerint »kapcsolatba hozható lennék Magyar Péterrel«, sugallva, hogy én állok mögötte anyagilag.

Őszintén remélem, hogy nem az én támogatásom a legnagyobb. Talán azért tűnik csak fel az én támogatásom, mert én névvel is vállalom. Az is az Orbán rendszer bűnei közé tartozik, hogy a vállalkozók többsége ezt nem meri megtenni. Kár, mert a polgári mentalitáshoz hozzá kellene, hogy tartozzon nyíltan felvállalni értékrendünket, akár üzleti hátrányok árán is. A rendszerváltás óta mindig támogattam anyagilag is néhány értékrendjükben hozzám közel álló pártot és civil szervezetet, de arra mindig vigyáztam, hogy ez ne legyen akkora, hogy nekem akarjanak megfelelni. Szeretném, ha saját értékrendjüket képviselnék őszintén és tisztességesen.

A támogatást pedig nem »üzleti befektetésnek«, hanem polgári kötelességnek tartom. Hogy mit gondolok Magyar Péter eddigi tevékenységéről? Nagyon sok olyat mond, ami távol áll tőlem, de ártott a Fidesznek és ez most mindennél fontosabb volt. Természetesen nem tetszik, hogy nehezen viseli a kritikát és ezért a maradék valóban független sajtónak is nekimegy, sommásan egy kalap alá vonva őket néhány tényleg »álellenzéki« fórummal. Egy politikusnak bírni kell a kritikát, még ha méltánytalannak is érzi.

Nem tetszett, hogy szerinte a Momentum »bűnben fogant«, mert egy »nemzeti ügyet«, az olimpia rendezést megfúrta. Szerintem az is hazafias kötelesség (sőt, még inkább az), hogy ne engedjük hazánkat anyagi csőbe vezetni egy presztízs beruházással. Nem szeretem, ha arra vagyunk büszkék, hogy „rajtunk a világ szeme«, magunknak kell először megfelelni.

Nem értek egyet a többi létező ellenzéki párt pocskondiázásával sem. Természetesen én sem vagyok elégedett eredményeikkel, de egy ennyire lejtő pálya mellett nehéz többet elérni. Ezt az sem cáfolja, hogy Magyar Péter két hónap alatt több embert állított maga mellé, mint a többi demokratikus ellenzéki párt 14 év alatt összesen, hiszen az ellenzéki térfél most messiás-várásban van, ezt Magyar Péter jól megérezte.

Végül pedig az EU-ról vallott nézetei sem egyeznek az enyémmel. Rengeteg globális kihívással kell szembenéznünk, beleértve a klímaváltozást, vagy akár a valóban egyre nehezebben kezelhető migrációs válságot is, és erre nemzeti keretek között egyszerűen nincs megoldás. Orbán Viktorral szemben (és ebben a kérdésben Magyar Péterrel szemben is) tehát nem a nemzeti szuverenitás erősítésében (ami ráadásul esetünkben csak Orbán Viktor szuverenitását jelenti), hanem az egyre mélyülő európai integrációban hiszek.

De ez mind mellékes ahhoz képest, hogy a Nyugat vagy a Kelet mellett van a helyünk. És nem hiszem, hogy a Tisza Párt az EPP tagjaként folytathatná a Fidesz oroszbarát politikáját. És ez nekem most elég.

További konkrét kérdéseire néhány konkrét válasz: Fogalmam sincs ki az a Seprenyi Anita és Farkas Dezső. Öregszem és lehet, hogy romlik a memóriám, de nem emlékszem, hogy valaha hallottam volna akár csak a nevüket is. Azt sem világos, hogy kikre céloz hozzám «kapcsolódó érdekeltségek, szervezetek, vagy személyek« alatt mint támogatók. Politikai célú támogatást kizárólag saját nevemben, a feleségemmel együtt vállalunk. Azokat a cégeket, amelyben érdekeltségem van, soha nem használtam és most sem használom ilyenre. A cégeimet nem vonom be politikai preferenciáim érvényesítésére, ez nem lenne korrekt az enyémtől eltérő értékrendeket valló részvényesek felé, de közvetlen munkatársaimat sem politikai preferenciájuk alapján választom ki. Arról sincs fogalmam, hogy kik lehetnek a Tisza Pártnál »felbukkanó hozzám kötődő személyek«. És végül azt sem tudom milyen szálak kötik a Tisza Pártot a Jobbikhoz, ez utóbbi soha nem szerepelt az általam támogatott pártok között. Jelenleg hozzám legközelebb a Momentum áll, de ismétlem: nem veszek részt a többi demokratikus ellenzéki párt pocskondiázásában sem. Remélem fenti válaszaimmal sikerült egyértelműsíteni:

Liberális értékrendem nem változott, de most az a minket közvetlenül fenyegető legnagyobb történelmi tragédia, hogy a Fidesz hazánkat újra a világ rosszabbik fele irányába kormányozza. Ez ellen pedig Magyar Péter hatékony szövetségesnek látszik, ezért szívesen szorítom most háttérbe ideológiai különbségeinket"

- írta az üzeltember.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Kiderült, hol nyit az orosz Mere diszkontlánc első boltja, azt ígérik, 20-30%-kal olcsóbb lesz az Aldinál és a Lidl-nél is
Oroszországban és több európai városban is jelen van az üzletlánc. Már azt is tudni, hogy milyen fizetésre számíthatnak a budapesti boltban dolgozó menedzserek.


Megnyitja első boltját az orosz Mere Budapesten - derült ki az Újpesti Hírmondó cikkéből. Írásuk szerint

már szinte biztos, hogy a káposztásmegyeri bezárt Spar helyén nyit az áruház.

Az elsősorban alacsony árairól ismert Mere Oroszországban és több európai városban is jelen van. A magyar üzlettel a cég célja, hogy tovább terjeszkedjen, és kedvező árakat nyújtson a helyi vásárlóknak - írják.

A lap szerint a bezárt Spar üzlet már egy ideje üresen áll. Az új bolt a vásárlóknak is kedvezhet, és új munkahelyet teremthet. Várhatóan az év második felében nyitnak meg.

A Telex emlékeztet rá, hogy Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára tavasszal, mikor az orosz üzlet érkezését bejelentették, úgy nyilatkozott: azt hitte, csak áprilisi tréfa.

A Mere azt ígéri, hogy 20–30 százalékkal olcsóbb lesz az Aldinál és a Lidlnél.

Az üzlethálózat a Torgservis nevű orosz vállalaté. 2009-ben indult, egy befektető-testvérpár, a német származású orosz Szergej és Andrej Schneider tulajdona. Nem szeretik a nyilvánosságot, interjúkat sem szoktak adni. A cég Oroszországban (Svetofor, vagyis közlekedési lámpa néven fut) mintegy háromezer boltot üzemeltet, elsősorban kisebb orosz városokban Szibériában és azon kívül.

A magyar boltba nettó félmillió forintos fizetésért és eladási mennyiségtől függő jutalékért kerestek magyarországi beszerzési menedzsereket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Egy csomó hatáskört tett át Rogán Antalhoz egy éjszaka megjelent kormányrendelet
A kormányfő alaposan átrendezte a miniszterek feladatköreit, ami várhatóan személycserékkel is jár majd. Rogán hivatala lesz a közlekedési előéleti pontrendszert nyilvántartó szerv is.


Kedd este jelent meg egy kormányrendelet, ami olyan hagyományos belügyi feladatokat csoportosított át Pintér Sándor belügyminisztertől Rogán Antalhoz, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjéhez, mint a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, valamint a magyar állampolgárok külföldre utazásának és útlevélkiadásának szabályozása.

Emellett Rogán irodája lesz felelős a közlekedési előéleti pontrendszer nyilvántartásáért is – szúrta ki a frissen megjelent rendeletben foglaltakat a hvg.hu.

Rogán hivatala lesz a közlekedési előéleti pontrendszert nyilvántartó szerv is.

A hvg.hu cikke emlékeztet rá, hogy a kormányrendeletek többségéhez nem szoktak indoklást adni, és amelyikhez mégis, az általában egy-két nappal a jogszabály után jelenik meg. Ezért egyelőre nem lehet ismerni a feladat-átcsoportosítások okát, amelyek bizonyára jelentős személyi mozgásokkal járnak majd az érintett minisztériumok között.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Zelenszkij elutasította Orbán Viktor tűzszünetre tett javaslatát
Az ukrán elnök meghallgatta a magyar miniszterelnök gondolatait, de válaszul kifejtette Ukrajna álláspontját, amely világos, érthető és széles körben ismert.


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemet mondott Orbán Viktor magyar miniszterelnök javaslatára, miszerint Ukrajnának érdemes lenne fontolóra vennie a tűzszünetet a béketárgyalások gyorsítása érdekében – derült ki az Index cikkéből, amely a The Kyiv Independent írására hivatkozik.

Ihor Zsovka, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője a találkozó után elmondta, hogy Orbán Viktor Kijevben lehetőséget kapott a véleménye kifejtésére.

"Zelenszkij elnök meghallgatta a magyar miniszterelnök gondolatait, de válaszul kifejtette Ukrajna álláspontját, amely világos, érthető és széles körben ismert"

– tette hozzá Zsovka.

A The Kyiv Independent emlékeztetett arra, hogy az ukrán vezetés korábban már elutasította a tűzszünet ötletét, mivel az szerintük csak Oroszországnak kedvezne az erőik átcsoportosításában. Ezzel szemben az ukrán vezetés saját béketervük mentén akar tárgyalni a fegyvernyugvásról, amelyet már a júniusi svájci békekonferencián is megvitattak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: