Leveszik a térd- és csípőprotézisre várók listájáról a túlsúlyos betegeket
Megjelent a csípő- és térdprotézis-műtétekre vonatkozó új protokoll, amely alapján
Azok a páciensek, akiknek a testtömegindexe (BMI) 35-40 fölött van, egyelőre nem regisztrálhatók a műtétekre. Az új szabályokat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) foglalta össze egy 29 oldalas dokumentumban, amelyet az egészségügyi szolgáltatók kaptak meg – írja a Blikk.
A NEAK célja, hogy a műtéti várólisták létszáma ismét a 2019-es szintre csökkenjen, amikor még 28 ezren várakoztak beavatkozásra. Jelenleg több mint 32 ezer beteg szerepel a listán. Ebből 8129-en csípő-, 15 237-en pedig térdprotézis-műtétre várnak. Az országos átlagos várakozási idő csípőprotézis esetén 122 nap, térdprotézis esetén pedig 262 nap, de régiónként jelentős eltérések tapasztalhatók. Nyíregyházán például 289 nap, Kaposváron viszont akár 700 nap is lehet a várakozási idő térdprotézisre.
Tóth Tamás obezitológus (túlsúllyal küzdő betegek specialistája) szerint minden altatásban végzett műtét kockázatosabb, ha a beteg jelentős túlsúllyal rendelkezik. A szakember kiemelte, hogy ezeknél a pácienseknél a gyógyulás is nehezebb, és a műtét utáni szövődmények gyakrabban fordulnak elő. Hozzátette, hogy a nagyobb testsúly miatt a beültetett protézisek könnyebben meglazulhatnak, és maga a műtét is bonyolultabb. Gyakran éppen a túlsúly vezet ahhoz, hogy a betegek ízületei annyira károsodnak, hogy protézisre van szükségük.
A döntés több betegnél is nehéz helyzetet teremt. A Blikk megemlíti, hogy Schobert Norbert egyik páciense sem kerülhet egyelőre műtőasztalra, mert túlsúlya miatt nem vállalják az operációt. Kiss Géza, a Heves vármegyei Sarud lakója már 100 kilót fogyott orvosi segítséggel, ám még mindig 240 kilót nyom. A gyomorszűkítő műtétjéhez további súlycsökkentésre van szüksége.