HÍREK
A Rovatból

Lemondott Klaus Iohannis román államfő

A lépésre azután szánta el magát, miután a parlament jóváhagyta az elnök felfüggesztéséről szóló ellenzéki kezdeményezést. Az államfői tisztséget ideiglenesen Ilie Bolojan szenátusi elnök veszi át.


Bejelentette lemondását hétfőn Klaus Iohannis román államfő, miután a parlament jóváhagyta az elnök felfüggesztéséről szóló ellenzéki kezdeményezést.

Iohannis rövid sajtónyilatkozatában úgy értékelte, hogy a felfüggesztési eljárás, illetve annak megszavazása esetén az elnök leváltásáról szervezendő népszavazás példátlan válságba sodorná az amúgy is elnökválasztásra készülő Romániát, az ország elveszítené szövetségesei bizalmát.

Hozzátette:

a felfüggesztési procedúra és a várható népszavazás megosztaná a társadalmat, és olyan negatív töltetet hordoz, amely beárnyékolná a közelgő elnökválasztást, és ilyen körülmények között az elnökjelöltek be sem tudnák mutatni programjukat, elképzeléseiket.

Iohannis közölte: lemondása szerdán lép hatályba.

Az elnök nem sokkal azt követően jelentette be távozását, hogy a kétkamarás bukaresti parlament egyesített házbizottsága keddre összehívta a két ház együttes ülését, hogy a törvényhozás megvitassa 178 ellenzéki törvényhozó kezdeményezését Klaus Iohannis tisztségéből történő felfüggesztéséről

Az alkotmány szerint a felfüggesztési eljárást a törvényhozók legkevesebb egyharmadának (155 képviselőnek és szenátornak) a kezdeményezésére indítja el a parlament. Amennyiben az erről rendezendő parlamenti szavazáson a törvényhozók több mint fele támogatja a kezdeményezést, az elnököt felfüggesztik hivatalából, és 30 napon belül népszavazást írnak ki leváltásáról.

Klaus Iohannis azért maradt hivatalban második ötéves mandátuma december 21-i lejárta után, mert az alkotmánybíróság – nemzetbiztonságot veszélyeztető választási csalásokra hivatkozva – érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-i első fordulójának eredményét, és elrendelte az elnökválasztás megismétlését. Az alkotmánybíróság december 6-i döntésében rámutatott: az alaptörvény szerint az államfő addig marad hivatalban, amíg az újonnan választott elnök leteszi a hivatali esküt.

Ezt az értelmezést az ellenzéki pártok nem fogadták el, arra az alkotmányos előírásra hivatkozva, hogy az elnöki mandátum ötéves. Szerintük ideiglenes államfőnek kellene vezetnie Romániát, amíg megválasztott utódja hivatalba nem lép.

Bár Iohannis hivatalban maradásának alkotmányos voltát a kormánypártok nem vitatták, az utóbbi időben egyre több jelét adták annak, hogy politikai szempontból terhet jelent számukra, hiszen támadási felületet biztosít az ellenzéknek, amely azt hangoztatja: a választók hiába adtak egyértelmű jelzést, hogy változást akarnak, a voksolás után is ugyanaz az államfő és ugyanaz a miniszterelnök vezeti Romániát.

A román alkotmány szerint az államelnök lemondása esetén a szenátus (vagy ha ő nem vállalja, akkor a képviselőház) elnöke veszi át némileg korlátozott jogkörökkel az ideiglenes államfői tisztséget, és három hónapon belül ki kell írni a választást az új elnök megválasztásáról.

A bukaresti kormány – már az elnökválasztás megismétlését elrendelő alkotmánybírósági határozat alapján – május 4-re és 18-ra írta ki a megismételt elnökválasztást.

Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a lemondás egyoldalú döntés, nem ismerte Iohannis szándékait, és nem tudhatja, hogyan befolyásolja Iohannis lemondása a kormánypártok államfőjelöltjének választási esélyeit, de az biztos, hogy a – Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) közösen alakított – koalíció kitart közös államfőjelöltje, Crin Antonescu volt PNL-elnök mellett.

Crin Antonescu bölcs döntésnek minősítette Iohannis lemondását, amelyet szerinte nem kell túldramatizálni: a kormány stabil, a helyzetet az alkotmányos előírások szerint kezelik, Ilie Bolojan szenátusi elnök átveszi az ideiglenes államfői tisztséget.

Az egykori fasiszta Vasgárda ideológiáját nyíltan hirdető Calin Georgescu volt független államfőjelölt, és George Simion, a kormánypártok által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke saját győzelmükként ünnepelték Iohannis lemondását, és „a jogállamisághoz történő visszatérést”, az alkotmánybírósági döntés által félbeszakított elnökválasztás folytatását követelték.

(MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Szájról olvasó leplezte le, mit mondott Melania Trump Donald Trumpnak Ferenc pápa temetésén
Az amerikai elnök először habozott, de végül kezet fogott más vezetőkkel, miután felesége erre biztatta a pápa temetésén.


Donald Trump és felesége, Melania Trump is részt vett Ferenc pápa temetésén a vatikáni Szent Péter téren. A búcsúztatásra több százezer ember érkezett, köztük világvezetők is, például Emmanuel Macron francia elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Vilmos herceg.

A kétórás szertartás során a résztvevők a béke jeleként kezet fogtak egymással.

Egy szájról olvasó szakértő, Nicola Hickling szerint Melania Trump ekkor a férjéhez fordult, és azt mondta neki: „Menj, tedd meg!” - írja az unilad.com. A szakértő szerint Melania kétszer is megismételte ezt, mire Donald Trump így válaszolt: „Jó, rendben.” Ezt követően Trump kezet fogott Alexander Stubb finn elnökkel és Emmanuel Macronnal is.

A temetés előtt Trump az újságíróknak nyilatkozva így emlékezett Ferenc pápára: „Szerette a világot, és igazán jó ember volt. Úgy gondolom, fantasztikus fickó volt.” Azt is elmondta, hogy a szertartás jó lehetőség lesz arra, hogy „sok másik világvezetővel találkozzon”.

Az MSNBC-nek adott interjújában hozzátette: „Nagyon érdekes lesz. Sok külföldi vezetővel találkozunk majd, ők is találkozni akarnak. A kereskedelmi megállapodások jól haladnak. Oroszország és Ukrajna, úgy gondolom, jó úton haladnak, reméljük, bár még nagyon törékeny a helyzet. Iránnal is jól haladunk. Meglátjuk, mi lesz. Dolgozunk sok mindenen.”

Ahogy már beszámoltunk róla,

többen bírálták Trumpot, mert kék öltönyt viselt a temetésen, noha a gyásznak hagyományosan a fekete a színe.

Egy kommentelő így reagált: „Te jó ég. Mondja valaki, hogy Donald Trump nem fog kereskedelmi megállapodásokat kötni Ferenc pápa temetésén.” Mások rövidebben fogalmaztak: „Tiszteletlen.” Volt olyan hozzászóló is, aki azt írta: „Ki kellene közösíteni” - írja a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Tudod mi a különbség Ferenc pápa és Orbán Viktor között?
A miniszterelnök egy interjúban a barátjának nevezte a húsvéthétfőn elhunyt katolikus egyházfőt, a Tisza Párt elnöke szerint Ferenc pápa sosem tett ilyet fordítva.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Magyar Péter a Facebookon reagált arra, amit Orbán Viktor Ferenc pápa temetése után a TV2-nek nyilatkozott. A kormányfő azt mondta:

„A szentatya a személyes ismerősöm is volt, mondhatom hogy fölbujtóm, bátorítóm, biztatóm minden békekezdeményezésben. Tehát nagyon sokat köszönhetek neki, egy barátot vesztettem el, és Magyarország is elvesztette egy barátját, mert a szentatya szeretett bennünket, ezért a gyász kétszeres volt a mai napon a vállunkon”

– majd hozzátette: „Miután most háború van, ezért az egyházfő szellemi-lelki örökségének a békére vonatkozó része az ami körülölel bennünket”.

A miniszterelnök azt is elmondta, mi volt szerinte a nap üzenete:

„Legyetek bátrak és kössetek békét, legyetek bátrak és szeressétek egymást, legyetek bátrak és ne gyűlöljétek egymást, és végre kössetek békét. Ez volt a mai nap üzenete.”

Szombat este erre reagált Magyar Péter a közösségi oldalán:

„Orbán ma már Ferenc pápához hasonlította magát. Tudod mi a különbség Ferenc pàpa és Orbán Viktor között?”

- kezdte a bejegyzést a Tisza Párt vezetője, majd felsorolással adott választ a saját kérdésére:

„Ferenc pápa valóban tett a népek közötti megbékélésért, Orbán Viktor csak papol a béke fontosságáról. Ferenc pápa egész életében a szegények megsegítéséért dolgozott és a teljes megtakarítását jótékony célra ajánlotta fel, Orbán Viktor a honfitársai pénzén uradalmi birtokot épített. Ferenc pápa mindenkiben az embert látta és kiállt az emberi méltóság fontossága mellett. Orbán Viktor eltaposandó rovarnak és balsorsnak nevezi a honfitársait. Ferenc pápa jézusi értelemben vett keresztény volt. Orbán Viktor pedig egy szimpla farizeus. Orbán Viktor a barátjának nevezte a pápát, a Szentatya sosem tett ilyet fordítva” - írta a politikus, aki a végén hozzátette, hogy „a sor tetszőlegesen folytatható”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza
A döntések Gulyás Gergely javaslatára születtek meg, az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg állampolgárságukat.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 26.



Csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlönyben több köztársasági elnöki határozat is helyet kapott. Ezek alapján Sulyok Tamás öt ember magyar állampolgárságát vonta vissza, vette észre az mfor.hu.

A határozatok mindegyike Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatára született meg. Az április 15-ével ellenjegyzett döntések rövid indoklása szerint

az érintettek jogszabályok megsértésével szerezték meg a magyar állampolgárságot.

Az érintettek között van Román László, aki korábban Román Vaszily Jurijovics néven szerepelt, és 1974. január 20-án született Dolhában, a Szovjetunióban. Szintén visszavonták Román Natália született Lóga Natália állampolgárságát, aki korábban Román Natália Iványivna néven volt ismert, és 1974. június 12-én született ugyancsak Dolhában.

Kálin János, korábbi nevén Kálin Iván Ivánovics, 1970. december 23-án született Herincsemonostoron, a Szovjetunióban. Az ő magyar állampolgárságát is visszavonták. Ugyanez történt Timkó Natália született Picskár Natáliával is, aki Timkó Natália Ivanivna néven, 1982. szeptember 30-án született Újdávidházán.

Az ötödik érintett Bogdán Mihály, korábbi nevén Bogdan Mihalj, aki 1970. február 11-én született Gomboson, Jugoszláviában.

A Magyar Közlöny szerint mind az öt esetben a magyar állampolgárság megszerzése jogszabályok megsértésével történt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az év minden napján fizetős lesz a parkolás az egyik legnépszerűbb balatoni városban
Május 1-től bővülnek a fizetős zónák Balatonföldváron. A parkolásért minden nap reggel 8 és este 9 között kell majd fizetni, még a téli hónapokban is.


Május 1-jétől Balatonföldváron minden parkolózónában fizetni kell a parkolásért. Az új szabályozás értelmében a díjfizetés egész évben kötelező lesz, naponta 8 és 21 óra között, írja a Sonline.

A fizetős területek köre is bővül: a Gábor Áron utcában is díjköteles lett a parkolás. Az önkormányzat döntése alapján

a díjszabás egységes, nem tesznek különbséget a helyi lakosok, az üdülőtulajdonosok és az egyéb kategóriák között.

A Városkártya díja csökken. A felnőttek számára egységesen 10 000 forintba, a 14 éven aluliak számára pedig 5 000 forintba kerül majd a kártya.

Balatonföldváron a fizető parkolási rendszert 2017. május 1-jétől vezették be több lépcsőben. Az önkormányzat célja a közlekedés biztonságának növelése és a városrészek parkolási rendjének szabályozása volt. A rendszer bevezetése óta több módosítást hajtottak végre, például 2023. június 1-jétől a II. Belvárosi parkolási övezetet bővítették, és bizonyos területeken megszüntették a díjköteles parkolást, derül ki a város honlapjáról.

A változásokról a helyi turisztikai iroda is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: