Lélegeztetőgépen van az agyhártyagyulladással kezelt fiú
Újabb fiatal került kórházba fertőző agyhártyagyulladással - hangzott el az M1 aktuális csatorna hétfő esti Híradójában.
A hirado.hu portálon azt írták, hogy a múlt héten újabb budapesti fiatalnál mutatták ki laborvizsgálatok a fertőző agyhártyagyulladást. A húszéves fiút az Egyesített Szent István és Szent László Kórház intenzív osztályán ápolják.
Bobek Ilona, az intézmény osztályvezető főorvosa a Híradónak elmondta, hogy a fiatal állapota súlyos, még nem tudni, hogy életben marad-e, vagy lesz-e maradandó károsodása. Jelenleg altatják és lélegeztetik, mivel még zajlik nála a gyulladásos folyamat, ezt a klinikai és laboreredményeken látják. De úgy látja, hogy egy picikét stabilabb. Azt még nem tudni, hogy milyen irányba változik a beteg állapota.
Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a Híradónak azt mondta, hogy a fiú nem tud mozdulni, a betegsége csillapíthatatlan fejfájással és hányással, valamint extrém magas lázzal jár.

Póta György a Híradónak azt mondta, hogy a legveszélyeztetettebbek a csecsemők és a tinédzserek, a 16-20 évesek és a fiatalok. A megelőzés a legfontosabb, ugyanis a fertőző agyhártyagyulladás B és C törzse ellen is van védőoltás.
A "C" törzs elleni vakcina kétéves kor alatt államilag részben támogatott, illetve várhatóan januártól teljesen ingyenessé válik, a "B" törzs elleni védőoltásért egyelőre teljes árat kell fizetni.
Magyarországon a baktérium "B" és "C" törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű.

Európa sok országában a kisgyermekek oltásán kívül a tinédzser korosztály meningococcus-fertőzés elleni ismételt oltását is ajánlják, ez azonban Magyarországon még nem elterjedt gyakorlat. Ez az oka annak, hogy ebben a korosztályban itthon megnövekedett az agyhártyagyulladásos esetek aránya - mondta az egyesület elnöke.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete.
Az ÁNTSZ honlapján adott ki tájékoztatást a meningococcus által okozott járványos agyhártyagyulladás megelőzéséről.