Legyőzte az ebolát az orvostudomány
Bár az ebola összességében jóval kevesebb áldozatot szed, mint mondjuk a malária, mégis legrettegettebb trópusi betegségek között tartják számon. Az 1976-ban felfedezett vírus ugyanis nagyon gyors lefolyású, túlzás nélkül brutális betegséget okoz.
A tünetek elképesztően durvák: az utolsó szakaszban a beteg gyakorlatilag minden testnyílásából vérzik, mielőtt kínok között meghal.
A valaha volt legpusztítóbb ebolajárvány 2014-ben tört ki, ez már nagyvárosokban is tömegesen pusztított. Nyugat-Afrika mellett szórványosan Európába és Amerikába is eljutott. Végül 11 ezer áldozatot követelt, mire sikerült megállítani.

A fentiek gyorsították fel igazán a védőoltás kutatását, és szerencsére a tudósok munkája mostanra teljes sikerrel zárult. Guineában 11 ezer alannyal folytattak le egy tesztet, amelyen a vakcina 100%-os hatékonyságot mutatott, vagyis mindenkit megvédett a fertőzéstől.
Bár hivatalos engedélyt még nem kaptak a hatóságoktól,
a WHO azt tervezi, 300 ezres készletet halmoz fel arra az esetre, ha váratlanul új járvány jelenne meg a világban.
Az oltóanyag hátránya annyi, hogy 10 nap alatt építi ki a védelmet a vírus ellen a szervezetben, és időnként meg kell újítani a hatást egy újabb adag beadásával. Ráadásul az ebolavírus két törzse közül egyelőre csak az egyik ellen nyújt védelmet. Az viszont biztató, hogy a majmokon végzett kísérletek során a szer egyes esetekben a megfertőződés után beadva is hatásosnak bizonyult.
Ha örülsz a hírnek, oszd meg ismerőseiddel!