Legalább 230-an meghaltak Gázában, miután Izrael folytatta a légicsapásokat két hónappal a tűzszünet életbe lépése után
Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre:
Izrael a tűzszünet kihirdetése után mintegy két hónappal folytatta a bombázásokat.
A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint Benjámín Netanjáhú miniszterelnök és Jiszrael Kac védelmi miniszter arra utasította az IDF-et, hogy határozottan lépjen fel a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben.
A közlemény szerint „a Hamász ismételten megtagadta túszaink szabadon bocsátását, valamint elutasította az összes javaslatot, amelyet Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízottól és a közvetítőktől kapott.”
„Az IDF jelenleg a Hamász terrorszervezet célpontjait támadja szerte a Gázai övezetben annak érdekében, hogy elérje a háború céljait, ahogyan azokat a politikai szint meghatározta, benne az összes túszunk, az élők és a halottak szabadon bocsátását. Izrael ezentúl növekvő katonai erővel lép fel a Hamász ellen. A hadműveleti tervet a hétvégén ismertette az IDF, és jóváhagyta a politikai vezetés.”
Az IDF bejelentette a tanítás felfüggesztését kedden a gázai övezet szomszédságában, és leállították a vasúti közlekedést is Askelon és Szderot között a biztonsági előírások alapján.
A Hamász Izrael lépéseinek következményeire figyelmeztetett a támadás után.
– írták közleményükben.
„Izraelnek meg kell értenie, hogy a támadások folytatása halálos ítéletet jelent a Gázai övezetben lévő izraeli túszokra” – mondta az Al-Arabi csatornán a Hamász szóvivője, Szami Abu Zuhri.
A jemeni húszik bejelentették, hogy visszatérnek az „aktív tevékenységhez, Gáza és a palesztin nép támogatásához, amíg az agresszió meg nem szűnik”.
Izrael és a Hamász között január 15-én jött létre, majd néhány nap múlva lépett életbe a tűzszünet. A megállapodásnak két szakasza volt, az elsőben szabadon engedtek harminchárom izraeli túszt hét hét alatt, cserébe több száz palesztin fogolyért. Eközben az IDF leállította a Gázai övezet támadását, és kivonult az ellenőrzése alatt álló területekről. A megállapodás 16. napján a feleknek meg kellett volna kezdniük a tárgyalásokat a tűzszünet második szakaszáról, amelynek végén a megmaradt túszokat is szabadon engedték volna.
(MTI)