Közel 900 gyereket eltűntként tartanak nyilván a magyar gyerekvédelemben – a szakemberek szerint tragikus a helyzet
Összesen 891 gyermekvédelmi gondoskodásban élő kiskorú eltűnését jelentették be idén január közepéig a rendőrségnél – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Az eltűnt gyerekek száma összesen több mint 1300, de nem minden esetben tudni, hogy közülük hányan szökhettek meg a gyermekvédelmi rendszerből.
A rendőrség tájékoztatása szerint az eltűnések bejelentése az illetékes gondozó hatóságoktól érkezett. Az adatok között azok a gyerekek szerepelnek, akik gyermek- vagy lakásotthonból, nevelőszülőktől tűntek el, vagy ideiglenes elhelyezésük ellenére még nem kerültek lakásotthonba. A rendőrségi körözési nyilvántartásban nem kötelező megadni, hogy az eltűnt kiskorú családból vagy gyermekvédelmi intézményből tűnt-e el. A legtöbb eltűnt fiatalt ugyanakkor nem keresik hagyományos értelemben, mert általában tudják, hol tartózkodnak.
A gyermekvédelmi szakellátásban tavaly közel 24 ezer gyerek élt, és a férőhelyhiány egyre nagyobb problémát okoz. A kormány januártól törvényi szintre emelte, hogy az engedély nélkül távol lévő fiatalok helyére másokat helyezhetnek el. Ha a távollét három hónapnál hosszabb, a gyámhatóság más gyermeket helyezhet az érintett ágyába ideiglenes jelleggel.
Egy gyermekvédelemben dolgozó szakember szerint ez a szabályozás a szökött gyerekekkel történő foglalkozást gyakorlatilag ellehetetleníti.
– mondta.
A szakemberhiány és a zsúfoltság tovább rontja a helyzetet. Egy intézményvezető elmondta, hogy az eltűnt gyerekekkel senki nem beszélget, amikor visszakerülnek, mert alig van pszichológus, és a gyermekfelügyelők gyakran 15-20 gyerekre egyedül vigyáznak. A megelőzés szinte lehetetlen: kevés a zárt intézmény, és a meglévőket sem lehet bezárni.
A gyermekfelügyelők szerint a kisebbeknél a szökések még csak rövidebbek, a nagyobbaknál viszont már komolyabb problémák merülnek fel. „A nagyobbaknál a prostitúció a legnagyobb veszély, sok esetben ebben a család is támogató közeg” – árulta el egy szakember, hozzátéve, hogy a programokra és a megelőző felvilágosításra szinte egyáltalán nincs pénz.
(via Népszava)