HÍREK
A Rovatból

Kötelező lett az oltás az 50 év felettieknek Olaszországban

Aki nem oltat, nem járhat munkába, és 100 eurós büntetéssel is számolnia kell.


Kötelezővé tették a védőoltást az 50 év felettieknek Olaszországban, és az egyhangúlag elfogadott új Covid-rendelet szerint az 50 felettiek ezentúl csak akkor dolgozhatnak, ha már beoltották őket vagy átestek a betegségen – írja az Ansa.it portálra hivatkozva a Telex.

A június 15-ig érvényben lévő törvény szerint az oltás beadatása kötelező mindazok számára, akik elmúltak 50 évesek, vagy akik ezen időpontig betöltik az 50. életévüket. A külön orvosi igazolással rendelkezők mentesülnek a rendelet alól, de a korábban fertőzötteket 6 hónap után be kell oltani.

Akik úgy döntenek, hogy nem oltatják be magukat, 100 eurós büntetésre számíthatnak

– írja a lap.

Február 15-től már csak azok vállalhatnak munkát, akik rendelkeznek ún. "szuperkártyával". A kártya nélküliek az igazolvány bemutatásáig igazolatlanul távolmaradónak minősülnek: nem veszítik el az állásukat, de se fizetést, se egyéb juttatást nem kapnak.

„Lassítani akarjuk a fertőzési görbe növekedését, és erre ösztönözzük azokat az olaszokat, akik még nem oltatták be magukat. A kórházakra nehezedő nyomás csökkentése és az életek megmentése érdekében különösen a kórházi kezelés szempontjából leginkább veszélyeztetett korcsoportok esetében avatkozunk be” – mondta az intézkedésről Mario Draghi miniszterelnök.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem” – Trump alelnöke megérkezett Grönlandra
A grönlandiak nem kérnek az amerikaiakból, mégis Vance alelnök feleségével együtt érkezett a szigetre. Trump pedig továbbra is ragaszkodik a terület bekebelezéséhez.


J.D. Vance amerikai alelnök pénteken érkezett meg Grönlandra feleségével, Usha Vance-szel. Korábban már nagy figyelmet keltett, hogy a Fehér Ház bejelentette: Usha Vance és fiuk a szigetre látogat, később azonban az is kiderült, hogy maga az alelnök is csatlakozik hozzájuk.

Az alelnök megérkezése után rögtön az időjárást emlegette: „Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem.” Később az amerikai katonáknak is hasonlóan fogalmazott: „köszönöm a meleg fogadtatást ebben a hideg időben”.

Vance ezzel a látogatással lett a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki valaha járt Grönlandon. A katonáknak tartott beszédében kiemelte, hogy az amerikai bázis a szigeten kulcsszerepet játszik Észak-Amerikát érintő rakétaveszélyek megfigyelésében, és fontos lesz a jövőbeli sarkvidéki hajózási útvonalak és tengeri csatornák szempontjából is.

A látogatás előzménye, hogy Donald Trump tavaly decemberben vetette fel először hivatalosan: az Egyesült Államok szeretné megszerezni Grönlandot. A grönlandiak többsége azonban ezt elutasítja. Egy januári közvélemény-kutatás szerint

a helyiek 85 százaléka nem támogatja, hogy a sziget amerikai fennhatóság alá kerüljön. A márciusi választás előtti utolsó tévévitán pedig a hat pártelnök közül öten mondtak nemet arra a kérdésre, hogy megbízhatnak-e Donald Trumpban.

Vance beszédében arról is beszélt, hogy üzenetet küldenek Dániának, mert szerinte nem végeztek jó munkát a grönlandi emberek érdekében, és nem fektettek elegendő pénzt a sziget biztonságába. „Ezért olyan Trump politikája, amilyen” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a grönlandiak önrendelkezési jogát, a vitájuk nem a helyiekkel, hanem a dánokkal van.

Az alelnök hozzátette, hogy szerinte Kína és Oroszország jelenleg nagyobb érdeklődést mutat az Északi-sarkvidék iránt, mint az Egyesült Államok európai szövetségesei, és Dániát hibáztatta, amiért „alig fektetett be” a terület „biztonsági rendszerébe”.

Az alelnök azt is elmondta, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon, ugyanakkor szerinte Kína és Oroszország egyre nagyobb térnyerése miatt „fel kell ébredniük”.

Amikor arról kérdezték, van-e már katonai terve az Egyesült Államoknak a sziget elfoglalására, Vance azt mondta: „Mi úgy gondoljuk, hogy a grönlandiak a saját önrendelkezésük alapján fognak úgy dönteni, hogy függetlenednek Dániától, és ezután beszélünk majd a grönlandiakkal a sziget jövőjéről.” Azt is hozzátette: „Nem gondoljuk, hogy valaha is szükség lenne katonai erőre.”

Donald Trump egy héttel a grönlandi választások előtt, az amerikai kongresszus két házának összevont ülésén közölte: „nemzetbiztonsági okokból szükségünk van Grönlandra”, majd hozzátette: „így vagy úgy, de megszerezzük.” A választások után pedig úgy fogalmazott: „Szerintem Grönland annektálása meg fog történni.”

Forrás: Telex, BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Závecz-kutatás: Már stabilan veri a Fideszt a TISZA Párt – Itt vannak a friss számok, az emberek 55 százaléka kormányváltást szeretne
A fiatalok és a diplomások körében különösen erős a TISZA Párt. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.


A Závecz Research legújabb felmérése szerint továbbra is a TISZA Párt vezeti a pártok versenyét.

A biztos szavazók és pártot választók körében a TISZÁT jelenleg 40 százalék támogatja, míg a Fidesz 35 százalékon áll.

A DK támogatottsága 7, a Mi Hazánké 6 százalék, a Momentum pedig 4 százalékon van, ezzel közel került a parlamenti küszöbhöz. A kutatásban 1000 embert kérdeztek meg március 16. és 25. között, a hibahatár 3,2 százalék.

A pártok tábora az utóbbi hónapokban mindkét oldalon nőtt. A választókorú népesség körében a TISZA Párt 26-ról 29 százalékra, a Fidesz 24-ről 26 százalékra erősödött. A Závecz becslése szerint a TISZA Pártnak nagyjából 2,3 millió, a Fidesznek pedig 2,1 millió szimpatizánsa lehet. A teljes népességet nézve a DK jelenleg 6, a Mi Hazánk pedig 5 százalékos támogatottságot mondhat magáénak.

A kutatás kitért arra is, hogy a pártok támogatottságát jelentősen befolyásolja az életkor és az iskolai végzettség. A 40 év alattiaknál a TISZA Párt kétszer akkora támogatottsággal rendelkezik, mint a Fidesz: előbbi 38, utóbbi 20 százalékon áll. A 60 év felettieknél viszont a Fidesz előnye látható, ebben a korosztályban 34 százalék támogatja őket, míg a Tiszát 21 százalék.

Az iskolai végzettség alapján is eltérések figyelhetők meg. Az alapfokú végzettségűek körében a Fidesz 35 százalékkal vezet, a Tisza itt 22 százalékot ér el. A szakmunkás végzettségűeknél már a TISZA áll jobban 27 százalékkal, a Fidesz pedig 23 százalékot kapna. Az érettségizettek és a diplomások körében is a TISZA vezet: az érettségizetteknél 31-24 százalék, a diplomásoknál pedig 30-22 százalék az arány a Tisza javára.

A felmérés szerint

a választók 55 százaléka kormányváltást szeretne 2026-ban, míg 38 százalék azok aránya, akik a jelenlegi kormánynak szavaznának újabb bizalmat.

A választók a várható győztest is megosztottan látják: 39 százalék szerint a TISZA Párt, 38 százalék szerint pedig a Fidesz szerezheti meg a legtöbb parlamenti helyet. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.

A Telex folyamatosan figyelemmel kíséri a közvélemény-kutatók méréseit, köztük a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz eredményeit is. Ezekből jól látható, hogyan alakult a pártok támogatottsága 2024 júniusa óta.

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter kifakadt: Azonnal kirúgnám azt a nagykövetet, aki beleavatkozik más ország dolgaiba
A külügyminiszter azokra akadt ki, akik elítélték Magyarországot a gyülekezési törvény szigorításáért, amivel többek között a Pride-felvonulást is betiltanák.


Szijjártó Péter azzal kapcsolatban fogalmazta meg álláspontját, hogy csütörtökön 22 nagykövetség közösen tiltakozott egy olyan magyar jogszabály ellen, amely korlátozhatja a gyülekezési jogot, és lehetővé teheti a Pride betiltását – írja az ATV, ami pénteki sajtótájékoztatóján kérdezte a külügyminisztert.

A politikus leszögezte: Magyarország szuverén államként nem fogadja el, hogy külföldről próbálják megmondani, hogyan éljenek itt az emberek.

„Azt várjuk el a nálunk szolgálatot teljesítő nagykövetektől, hogy ők se szóljanak bele Magyarország dolgaiba”

– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a magyar nagykövetek sem avatkoznak bele más országok belügyeibe.

„Ha egy nagykövetem bármikor részt venne ilyen akcióban, azonnal kirúgnám. Ezt pontosan tudják, és soha nem is vesznek részt ilyen akcióban”

– jelentette ki Szijjártó Péter.

A miniszter szerint David Pressman korábbi amerikai nagykövet „árnya még kitart”, utalva arra, hogy Pressman rendszeresen részt vett a Budapest Pride rendezvényein. Szijjártó hangsúlyozta, hogy

Magyarország szuverenitását az Országgyűlés által megválasztott törvények biztosítják, és ezekről csak a magyar emberek által megválasztott képviselők dönthetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Dráma Mianmarban: téglák temették maguk alá az anyát és kislányát – több mint száz halott, romokban a városok
A 7,7-es erősségű földrengés egész Mianmart megrázta. Több mint száz halott, kórházak omlottak össze, sokan a romok alá szorultak, a helyiek kétségbeesetten várják a segítséget.


Hatalmas földrengés rázta meg Mianmart és Thaiföld egyes részeit. A 7,7-es rengés nyomán házak dőltek össze, már most sok a halott és a sérült, és sokan a romok alá szorultak.

Pénteken Mianmar több részét is súlyos földrengések rázták meg. A legerősebb rengést 7,7-es erősségűnek mérte az amerikai földtani intézet (USGS), amit röviddel később egy 6,4-es utórengés követett. Az ország több városában jelentős károk keletkeztek, épületek, kórházak és hidak omlottak össze, sokan a romok alá szorultak. Az áldozatok száma hivatalosan eddig 144 halott és 732 sérült.

Mandalajban, a város egyik kórházában legalább 20 halottról és több száz sérültről számoltak be. A kórházak túlzsúfoltak, nincs elég orvos, ápoló és eszköz a sérültek ellátásához.

Egyes intézményekben víz és áram sincs, és már nem tudnak újabb betegeket fogadni. Az orvosok attól tartanak, hogy a helyzet tovább súlyosbodhat.

A földrengés miatt komoly károkat szenvedett Mandalaj híres, 19. századi királyi palotája is. A város utcáit törmelékek borítják, több épület összedőlt, köztük mecsetek is. A környékbeli utakat nehezen lehet megközelíteni a rengések után.

Daw Kyi Shwin hároméves kislányával ebédelt otthonában, a mianmari Mandalaj városában, amikor megmozdult a föld. Az édesanya próbált a gyermekéhez rohanni, de még mielőtt odaért volna, téglák zuhantak rá. A kislány nem élte túl a földrengést, az asszony pedig vérző sérülésekkel a kórház parkolójában mondta kétségbeesetten: „Nincs kormány, ami segítene, nincsen elég orvos, hogy ellásson minket. Meg fogok halni! Nem akarok meghalni! Kérem segítsenek!”

Egy Bangkokban élő magyar az AP amerikai hírügynökségnek mesélte, hogy korábban két rövid földrengést élt már át Mianmarban, de de „itt legalább egy percig tartott”. Egy skót turista pedig arról számolt be, hogy épp egy bangkoki bevásárlóközpontban volt, mikor „hirtelen az egész épület mozogni kezdett”. Előbb sétálva indult kifelé, de mikor az épület „igazán mozogni kezdett”, akkor mindenki rohanni kezdett. Voltak, akik a felfelé tartó mozgólépcsőn lefelé futottak. Több szállodában a vendégek fürdőruhában és fürdőköpenyben rohantak ki az utcára – írta a Reuters. Egy szemtanú beszámolója szerint többen egy összedőlt teaházban rekedtek, ahol nem tudják elérni őket. „A helyzet nagyon rossz” – mondta a hírügynökségnek.

A rengést a szomszédos országokban is lehetett érezni. Thaiföldön, Bangkokban egy építés alatt álló felhőkarcoló dőlt össze, amely alatt legalább hét ember vesztette életét. Az építkezésen mintegy négyszázan dolgoztak. A thaiföldi hatóságok országos vészhelyzetet hirdettek, több közlekedési vonalat és iskolát is lezártak.

A mianmari katonai vezetés nem sokkal a földrengés után nemzetközi segítséget kért.

A segélyszervezetek szerint a rengés sújtotta területeket nehéz megközelíteni, mert az utak is megrongálódtak. A Vöröskereszt különösen aggódik néhány nagyobb gát miatt, amelyek állapotát jelenleg is vizsgálják.

Mianmar fővárosában, Nepjidában is sok sérültet láttak el, de az egyik legnagyobb kórház sürgősségi bejárata is összeomlott, és az épületben súlyos károk keletkeztek. Az AFP jelentése szerint több száz sérült érkezett ide, és nagy forgalmi dugók alakultak ki a kórház környékén. A helyi kórházat a katonai junta vezetője is meglátogatta.

A földrengés következtében Taungooban és Aungpanban is többen meghaltak, amikor mecsetek és szállodák omlottak össze. A lázadók által irányított területeken is sok épület dőlt romba, de ott kevesebb halálos áldozatról számoltak be.

A rengést Kína több tartományában is érezni lehetett, de ott főként kisebb károkról és néhány sérültről szóltak a hírek.

A helyiek és a segélyszervezetek is attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma tovább emelkedhet, mert sokan még mindig a romok alatt lehetnek.

A magyar külügyminisztérium közlése szerint magyar áldozata nincs a földrengésnek. Az MTI beszámolója szerint: a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincsen magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek - nyilatkozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Paczolay Máté közölte, "a térségből összesen 240 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, akiket sorra megkerestünk telefonon, vagy elektronikus úton és az eddigi visszajelzések alapján valamennyien jól vannak. Konzuli szolgálatunkat emellett két Thaiföldön tartózkodó magyar állampolgár kereste fel, ők szintén jól vannak és telefonon keresztül kaptak segítséget a konzuljainktól" - mondta, majd hozzátette: "A bangkoki képviseletünk munkatársainak biztonsági okokból el kell hagyniuk a nagykövetség épületét, azonban a magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető +66631911234-es ügyeleti telefonszámon keresztül és kész segítséget nyújtani minden magyar állampolgárnak a térségben".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk