Migráns rovarok inváziója teszi még elviselhetetlenebbé a klímaváltozást
Nem ez az egyetlen gond a rovarinvázióval. Magyarországon évek óta problémát okoz az, hogy egyre jobban elszaporodnak a poloskák. Milyen konkrét károkat okoznak ezek a rovarok? Például összeszúrják a gyümölcsöket, puhább zöldségeket, és ezzel kellemetlen ízűvé teszik; berepülnek a mustba, elbújnak a szőlőszemek között, és ha nem veszik őket időben észre, tönkreteszik a készülő bort.
Az elmúlt években három idegenhonos poloskafaj jelent meg Magyarországon: a nyugati levéllábú poloska, a másik az Afrikából érkezett, zöld színű vándorpoloska, a harmadik a márványos poloska.
Idén szokatlanul korán és szokatlanul nagy tömegben kezdtek megjelenni ezek a rovarok. Mint arról márciusban beszámoltunk az RTL Klub híradója nyomán, tele volt poloskákkal az a csapda, amit Bodorics Pál helyezett ki, amikor az árpavetést készítette elő. A riportban elmondta, hogy máskor csak tavasz közepén van a csapdában annyi rovar, mint most, március elején. A gazdálkodó arról is beszélt a stábnak, hogy nem örül a korán jött melegnek, mert emiatt sokkal korábban érkeznek a kártevők.
A meleg idő, az enyhébb telek, az időjárás változása miatt számítani lehet arra, hogy nagy számban jelennek meg Magyarországon az inváziós rovarok, például az ázsiai márványpoloska vagy a harlekin-katica.
Az éghajlatváltozás és a globalizáció a rovarok világában is elindította a vándorlást, vagyis a migrációt, és eddig ismeretlen kártevők bukkannak fel és pusztítanak. Az éghajlatváltozás, az enyhébb telek, a felmelegedés nyomán elszaporodó idegenhonos rovarok kárt okozhatnak a gyümölcsösökben, a szántóföldi növénykultúrákban és a kiskertekben is. Az egyik gond az, hogy természetes ellenségük még nincsen. A másik az, hogy nehéz hatékonyan és természetes, a környezetet kímélő módszerekkel védekezni ellenük.
Az éghajlatváltozás nem csupán generálja, hanem fel is gyorsítja a rovarok vándorlását. A kilencvenes években volt egy kisebb invázió Magyarországon, amikor Tatárszentgyörgy határában bukkant fel egy marokkói sáskaraj, és lezabálták a szántóföldi növényeket. De ha az éghajlat tovább melegszik, és a telek egyre enyhébbekké válnak, könnyen előfordulhat, hogy rendszeressé válhat az, amikor nagyobb területen mérnek súlyos csapást a termésre az idegenhonos rovarok.