ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Kinek a 7-es buszon, kinek egy szórakozóhelyen, kinek a temetőben lopták el a pénztárcáját

Veled történt már hasonló? Megelőzhető, hogy ne bukjunk egy vagyont, ha lába kél a pénztárcánknak? És mi köze ennek a bankkártya-terminálokhoz? Következzen négy tanulságos történet!


Ha velünk nem is, ismerőseinkkel biztosan megtörtént már, hogy valaki elvesztette az értékeit, vagy ellopták a pénztárcáját. Ilyenkor a kezdeti pánikreakciót hamar felváltja az ésszerű gondolkodás: keresés, feljelentés, kártyaletiltás. A most következő négy történet között akad, ahol nagyobb volt a kár, de van olyan eset is, amikor valaki egy okos húzással meg tudta menteni a pénzét.

Amikor egy havi fizetés tűnik el

Sebestyén épp egy nyári munkából ment haza, vidékre egy távolsági busszal, és leszálláskor vette észre, hogy nincs nála a pénztárcája. A sok holmi cipelése között valószínűleg már felszálláskor kilopták a nadrágja oldalzsebéből. A kár több mint 70 ezer forint volt, a héten kapott fizetése, amit aznap vett fel a bankautomatából. Minden követ megmozgatott, hogy megtalálja a tárcáját, de nem került elő. Bankkártyáját nem tiltotta le, mert be volt állítva, hogy kapjon sms-t, ha valahol vásárolnak vele, és azt gondolta, hogy ha majd kap értesítést egy tranzakcióról, akkor elindul oda, ahol a vásárlás megtörtént, és elkapja a tolvajt. Ez nem történt meg, de a pénztárcáját sem kapta vissza, minden iratát újra kellett igényelnie. Amikor az utolsó iratát is kézhez kapta, felhívták, hogy megtalálták a pénztárcáját a következő megállóban a földön, sárosan.

Természetesen az összes pénzt kilopták belőle.

A kártya benne volt, azt nem vitték el – valószínűleg inkább biztosra mentek, hogy ne legyen lekövethető, merre járnak, ezért sem vásároltak vele. Sebestyén elmondása szerint azóta is főleg kártyával fizet, és nem hord magánál ennyi készpénzt. Akkor is csak azért volt nála ennyi, mert éppen levette a fizetését.

Egy szórakozóhely, ahol csak készpénzzel lehet fizetni…

Kata pár éve egy népszerű budapesti szórakozóhelyre ment a barátaival. Mivel tudták, hogy ott kártyával nem lehet fizetni, a társaság minden tagja levett készpénzt a buli előtt. Már jó ideje táncoltak, amikor hajnali 2-kor Kata elment a mosdóba, és meglepetten konstatálta, hogy nincs a kistáskájában a pénztárcája. Azonnal kiment az utcára, felhívta a bankját és letiltotta a kártyáját.

Félt, hogy ha nem is viszik el a tolvajok a bankkártyáját, könnyedén lefotózhatják mindkét oldalát, és utána bármikor használhatják.

A rendőrség felé is jelentette a lopást, hogy ha esetleg többen is bejelentenek hasonlót erről a helyről, akkor ki tudják vizsgálni az esetet. Ezután visszament a ruhatárba, és megkérdezte, hogy nem találtak-e esetleg egy tárcát. Szerencsére meglett, valaki leadta, de az összes készpénzt, több mint 10 ezer forintot elloptak belőle. Visszahívta a bankot, hogy meglett a kártya, ahol azt javasolták neki, hogy ilyenkor érdemes azért újat rendelni. Kata azóta nem megy erre a szórakozóhelyre, és senkinek sem ajánlja.

A klasszikus buszos lopás

Zsófi pénztárcáját Budapesten, a 7-es buszon lopták ki a hátizsákjából. Ketten voltak az elkövetők, az egyikőjük lefoglalta őt azzal, hogy megkérdezte hány óra, csevegett vele, addig pedig a másik belenyúlt a táskájába. Persze Zsófi csak utólag rakta össze, hogy így történt.

Készpénz szerencsére nemigen volt nála,

azt mondja, nem is hord magánál, csak minimális összegben. Jobban szereti a kártyás fizetést.

Már csak azért is, mert ha ilyen eset történik, a bankkártyáját egyből le tudja tiltani. Természetesen most is rögtön így tett. Zsófi pénztárcáját végül hetekkel később találták meg egy kukában, minden iratával együtt, csak a kevés készpénz hiányzott belőle.

Temetői krimi

Hanna táskáját jó pár éve lopták el egy temetőben, kora este, az autójának hátsó üléséről, ráadásul úgy, hogy a nagymamája is a kocsiban ült. A tolvajnak az az öt perc elegendőnek bizonyult, amíg Hanna távolabb volt. Elkezdték keresni a táskát, de persze már bottal üthették a nyomát. Letiltotta a bankkártyáját, és elment a rendőrségre feljelentést tenni.

A kár összesen több lett, mint a havi fizetése.

Nem tartott magánál sok készpénzt, de a táskában volt üdülési csekk, BKV bérlet, pendrive, egy vadonatúj okostelefon, és még a lakáskulcsa is. Egy héttel később, hatalmas hercehurca után, amikor Hanna már elkönyvelte, hogy az összes iratát újra kell készíttetnie, kapott egy telefonhívást, hogy leadták a táskáját a temető kapujánál. Az ott dolgozók azt mondták, hogy ez gyakran előfordul, mert a táskákat általában nem viszik magukkal a tolvajok. Végül a telefonját és a bankkártyáját érdekes módon nem vitték el, de akár sajnos még így is jelentős volt. Annak minden esetre örült, hogy a pénzéhez nem férhettek hozzá.

Kártyával egyszerűbb az élet

Ahogyan a fenti történetekből látszik, a főszereplők - pénztárcájuk ellopása óta mindenképp - az egyszerűbb használat és a biztonság miatt is a kártyás fizetést részesítik előnyben. Annak ellenére viszont, hogy egyre kevesebben hordanak magukkal készpénzt, még mindig vannak szolgáltatók, akik nem fogadnak el bankkártyát. Sok a tévhit mind a kereskedők, mind a vásárlók részéről az elektronikus fizetési megoldásokkal és a POS-terminálok igénylésével kapcsolatban, pedig ahogyan Hideg Noémi, az OTP Bank Kártyaelfogadás Szolgáltatás és ATM menedzsment területének vezetője rámutat, az elektronikus fizetés a vevők mellett a kereskedők számára is biztonságosabb megoldás, hiszen így csökkenthetik a készpénzkezelés költségeit és az ezzel járó kockázatokat is.

„A biztonságosság mellett tapasztalatunk alapján továbbra is alapvető szempont az elektronikus fizetés biztosításának költsége, azonban a kiegészítő szolgáltatások iránti igények is egyre meghatározóbbak a döntésben” – tette hozzá Hideg Noémi.

A szakértő szerint önmagában a készpénzhasználat sem ingyenes, emellett a terminálüzemeltetés költsége nagyban függ a kereskedő forgalmától és attól, hogy melyik pénzintézettel kötött szerződést.

Az elektronikus fizetés terjedésével egyre inkább alapszolgáltatássá válik a kártyaelfogadás, ezért felértékelődik a terminálok rövid határidős telepítése és beüzemelése, a folyamatos rendelkezésre állás, vagy az ütemezett karbantartás. Ezek a szolgáltatások biztosíthatják a kereskedők számára, hogy a hét minden napján, 24 órában rendelkezésre álljon az elektronikus fizetés. A terminálok költségei mellett, ezért is érdemes minden kártyaelfogadást fontolgató kereskedőnek tájékozódnia a piaci lehetőségeiről, hogy a legmegfelelőbb megoldást választhassa ki.

A 30 millió forint feletti éves árbevétellel rendelkező vállalkozásoknak az OTP Csoport POS-terminál igénylését, míg az alacsonyabb forgalmú, 30 millió forintos éves árbevétel alatti vállalkozások számára a SimpleBusiness mobilalkalmazás letöltését javasolja, amivel a kereskedő akár POS-terminálként is használhatja Androidos telefonját. Az applikációval többféle elektronikus fizetési lehetőség is felkínálható a vásárlók számára, így a bankkártyás mellett lehetővé teszi az azonnali átutalást is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Elképesztő! Letarolta a vihar Soltvadkertet éjjel – képeken a pusztítás
Virágoskertet tett tönkre a jégeső, hatalmas fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg Soltvadkerten. A helyiek összefogtak, hogy mentsék, ami még menthető a pusztítás után.


Óriási károkat okozott a vihar Soltvadkerten csütörtök éjjel. A helyiek virágmentéshez kértek segítséget, miután a felhőszakadás szétverte a Fejes Krizantém Kertészetet – számolt be róla a Blikk.

A településen több helyen is fák dőltek ki, ágak zuhantak a háztetőkre, fatörzsek törtek ketté. A MetFigyelő Facebook-oldalán képeket is közzétett a pusztításról.

„Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!”

– írták a fotók mellé.

Az éjszakai heves zivatar utáni viharkárok a Soltvadkert közelében lévő Vadkerti-tónál!⛈️

A fotókat köszönjük Csaszi Csaszinak!

Várjuk a képeket, videókat!

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek
„Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben! Felhívást tettek közzé: "Virágmentés! Sajnos az éjszakai orkán erejű szél hatalmas károkat okozott! Ezért a még kisebb sérülést kiheverő virágokra akciót hirdetek a kertészetben!!! Légy te is virágmentő!!!”

A hosszú hétvége heves időjárással indult. Csütörtök este egy kelet felé lassan mozgó csapadékrendszer érte el az országot, amely több helyen záporokat, zivatarokat hozott. Ezek közül az egyik Soltvadkert környékén csapott le.

Hatalmas károkat okozott az éjszakai vihar a soltvadkerti Fejes Krizantém Kertészetben!

Felhívást tettek...

Közzétette: MetFigyelő – 2025. április 18., péntek

Szerdán és csütörtök délelőtt még napos, nyárias idő volt, délután Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a napi melegrekord is. Az esti vihar azonban véget vetett a kellemes időnek, az ország szinte teljes területén zivatarok alakultak ki.

– fűzték hozzá a megdöbbentő képekhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Szívszorító: ezekre keresett rá Gene Hackman felesége a haláluk előtt segítséget remélve
A két holttestet csak napokkal később találták meg új-mexikói otthonukban. A vizsgálatok ritka fertőzést és krónikus betegségeket állapítottak meg.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Betsy Arakawa, Gene Hackman felesége 2025. február 10-én több egészségügyi problémára keresett rá az interneten. Többek között azt próbálta megtudni, hogy „okozhat-e a Covid szédülést?”, illetve utánanézett a megfázás és az orrvérzés kapcsolatának is, írja az Unilad. Másnap lemondta a masszázsidőpontját, mivel Hackman influenzaszerű tüneteket produkált, noha a Covid-tesztje negatív lett. Ugyanezen a napon

oxigénpalackokat rendelt az Amazonról, és többször is megpróbált elérni egy egészségügyi klinikát, de nem kapott ellátást.

Betsy Arakawa február 12-én hunyt el, halálát hantavírus okozta tüdőszindróma okozta. Gene Hackmant február 18-án érte a halál, nála súlyos szívbetegséget és Alzheimer-kórt állapítottak meg. A hatóságok mindkettőjüket február 26-án találták meg otthonukban, a Új-Mexikó állambeli Santa Féban.

A pár három kutyát tartott a házban. Az egyik állat, Zinna, elpusztult, feltehetően kiszáradás és éhezés miatt. A másik két kutya túlélte az eseményeket.

A ház körül több melléképületben rágcsálók jelenlétére utaló nyomokat találtak, a főépületben azonban nem észleltek aktivitást. A vizsgálat során kizárták, hogy szén-monoxid-mérgezés vagy gázszivárgás okozta volna a tragédiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET: