Kiderült, hogy a CIA közel 50 évig figyeltette saját szövetségeseit is
Az írás rámutat arra is, hogy nem egyedül a CIA volt tulajdonosa a Cryptonak, hanem az NSZK is. De egy bizonyos "Öt Szem" említésével utalnak Nagy-Britannia, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland szerepére is.
Az 1980-as évek végéig a CIA által gyűjtött információk 40 százaléka a Crypto AG-n keresztül érkezett, míg az NSZK információinak 90 százalékát így szerezte.
A Washington Post konkrét példái között szerepel az egyiptomi elnök, Anvar Szadat elleni kémkedés a Camp David-i egyezmény idejéből, vagy az az eset, amikor Líbia felső vezetői 1986-ban gratuláltak egymásnak egy berlini diszkórobbantás után.

A gép egyébként viszonylag egyszerű elven működött: az üzeneteket látszólag random karakterekké alakította át, amit egy kódkönyv segítségével egy séma szerint vissza lehetett fejteni.
A történet egy fontos szereplője a svéd Kjell-Ove Widman matematikus is, aki hivatalosan tanácsadóként működött a cégnél. Az ő feladata volt, hogy meggyőzze a Crypto eszközeinek hasznáéatáról azokat az országokat, akiknek esetleg gyanússá vált a cég működése.
A WP cikke ír arról is, hogy Widman volt az, aki megnyugtatta Argentinát a Falkland-szigeteki háború alatt, így a dél-amerikai ország tovább küldte titkos üzeneteit - amit az ellenséges oldalon álló britek szinte azonnal megkaptak a CIA-tól.
A svájci védelmi minisztérium azonnal vizsgálatot indítottak az ügyben. A CIA (amely 2018-ban adta el a céget) és a német hírszerzőszolgálat egyelőre nem kommentálta a Washinton Post és a ZDF információit.