HÍREK
A Rovatból

Két és félszeresére nőtt a szegénységben élő nyugdíjasok száma 12 év alatt

Tavaly több mint 430 ezren voltak azok, akiknek a havi ellátása 100 ezer forintot sem érte el.


Elképesztő folyamatokat indított el az Orbán-kormány azzal, hogy inflációkövetővé tette az időskori ellátások emelését - írja az mfor.hu

Orbánék a 2010-es hatalomra kerülésük után alakították át a nyugdíjak emelésének módját és inflációkövetővé tették azt. Ezzel akarták megoldani a nyugdíjak reálértékének megőrzését. Ezt gyakran mondogatták is, mint sikeres vállalást.

Ugyanakkor sokan bírálják a rendszert, mert az év eleji emelés nem fedezi a valódi áremelkedéseket, nem követi azok ütemét, és rendszeresen évközi korrekcióra van szükség. Amíg pedig nem kapják meg a nyugdíjasok a visszamenőleges pénzüket, addig is az állam használja azt.

A statisztikák évente egyszer közlik az adatokat, melyekből kiderül, milyen életszínvonalon él az ország. Ekkor derül ki, hogy hányan élnek szegénységben, vagy épp relatív jövedelmi szegények. Ők azok, akiknek a jövedelme nem éri el a szegénységi küszöböt. 2021-ben ez az összeg 125 570 forint volt, 8,1 százalékkal magasabb az előző évinél.

A friss adatok alapján ez a réteg egyre nagyobb csoporttá válik, tavaly már a nyugdíjasok 13 százaléka tartozott ide, azaz

259.610 nyugdíjas volt jövedelmi szegény.

Ahogy a 2010-ig visszatekintő adatokból látszik, a helyzet folyamatosan romlik. 12 éve 110.835 nyugdíjas volt jövedelmi szegény, ma már 134 százalékkal több.

A Magyar Államkincstár adatai alapján tavaly az öregségi nyugdíjasok között több mint 430 ezren voltak azok, akiknek a havi ellátása 100 ezer forint alatt van. A 100 és 150 ezer forint közötti ellátásban részesülők 782 ezeren vannak.

Az államkincstári és a KSH adatok közti eltérés is mutathatja, hogy több idős is kénytelen dolgozni, hogy meg tudjon élni.

A szegények aránya azért is nőhet, mert az inflációkövetés nem veszi figyelembe a bérek emelkedését.

Ráadásul a bérek egyre inkább elszakadnak a nyugdíjaktól, és képtelenek lekövetni az időskorú ellátások. Ezért egyre több nyugdíjas jövedelme fog a szegénységi küszöb alá csúszni. Ők pedig általában már régóta benne vannak a rendszerben.

Ezen a helyzeten és egyben a nyugdíjasok helyzetén is két dolog javíthatna - írja a lap. Ha a kormány visszatér a svájci indexálásra, amely figyelembe veszi a bérek növekedésének ütemét is az infláció mellett, vagy sávos nyugdíjemelésre térnek át, ahol az alacsonyabb nyugíjsávokban magasabb emelést hajtanak végre, mint a felsőbb, akár több százezres, milliós nyugdíjaknál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megszólaltak a kereskedők az árrésstopról: Ez így több mint izgalmas
Februárban az élelmiszerek ára 7,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kormány intézkedéseket vezet be az áremelkedések megfékezésére, de a kereskedelmi szövetség elnöke szerint nincs kellő idő ezek átgondolt bevezetésére.


Ahogy arról korábban írtunk, tovább fokozódott a brutális mértékű élelmiszerár-infláció februárban, majd nem sokkal később Orbán Viktor bejelentette: árrésstopot vezet be 30 alapvető élelmiszerre. Ezek listáját ebben a cikkünkben közöltük:

Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint az éves inflációs adat magas, de a havi összehasonlításban már látható némi javulás. Februárban az infláció 1,2 százalék volt januárhoz képest, miközben az év első hónapjában még 1,9 százalékos emelkedést mértek.

Az Árfigyelő adatai alapján egyes termékeknél már elindult az árcsökkenés. „Ha az Árfigyelő adatait nézzük, akkor néhány terméknél már csökkentést is láthatunk, így például a tojásnál. Pedig ott huszadika környékén volt egy nagy szállítói áremelés, de azóta az utolsó napokban megkezdődött a csökkenés. A tejnél és a cukornál ugyanez figyelhető meg. Az étolaj kapcsán sajnos nem beszélhetünk erről, de az egy speciális dolog, mert csak egy beszállító van és ugye sok minden a beszállító árazásától függ” – mondta a főtitkár az Economxnak.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter korábban arra figyelmeztetett, hogy ha a kereskedelmi láncok nem kezdenek jelentős árcsökkentésbe, akkor a kormány újra bevezetheti az árstopot. Kozák Tamás ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a vállalatok folyamatosan vizsgálják az árcsökkentés lehetőségét, és több alapterméknél már el is indították az árak mérséklését.

A szakember szerint egy újabb hatósági beavatkozás komoly problémát jelentene a kiskereskedelemben

„Semmiképp nem lenne jó egy újabb adminisztratív beavatkozás, hiszen ha az árréskorlátozás után is folytatódik a beszállítói árak emelkedése, akkor ez további veszteségforrást jelent a kereskedőnél. De újból el kell mondanom, hogy rengeteg minden függ a beszállítóktól is. Ha maradnak ezek a beszállítói árak, és a kormány újból beavatkozna, azt már nem tudnák benyelni a kereskedők, ugyanis nincs ennyi tartalékuk”

– tette hozzá.

Kozák Tamás Orbán Viktor árrésstopról szóló bejelentésére reagálva azt mondta: „Amennyiben a hatályba lépés valóban a bejelentett március közepi időszakban kezdődik, a kereskedőknek nem marad elég idejük a felkészülésre. Egyelőre semmi hivatalosat nem látok ezzel kapcsolatban a Magyar Közlönyben. A hó közepéig 4 nap van, addig mindent újra kell kalkulálni, át kell címkézni az összes érintett terméket.”

„Tekintettel arra, hogy a hó közepe ráadásul ünnepnap is, erre vonatkozóan kaptam hívásokat a láncoktól, hogy ez így több mint izgalmas.”

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a kormány célja a családok anyagi helyzetének javítása. A tárca szerint februárban az élelmiszerek ára több mint 7 százalékkal emelkedett, ami komoly terhet ró a magyar lakosságra.

Az NGM tájékoztatása szerint a kormány egy háromlépcsős akciótervet dolgozott ki az élelmiszerárak emelkedésének megfékezésére. Az első lépés az önkéntes árcsökkentés, a második a haszonkulcsok hatósági korlátozása, míg a harmadik esetben hatósági árak bevezetése is szóba jöhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Nem minden élelmiszerboltra vonatkozik majd az árrésstop – Nagy Márton ismertette a részleteket
A miniszter szerint a cél, hogy ne kelljen hatósági árakat bevezetni. Az ideiglenes szabályozás csak a 2023-ban legalább 1 milliárdos árbevételt elérő boltokra érvényes.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kormány március közepétől árrésstopot vezet be 30 alapvető élelmiszerre. Orbán Viktor a korábban már belengetett intézkedésről úgy fogalmazott: „Az indokolatlan és túlzó áremelések megfékezése érdekében tárgyalásokat folytattunk az elmúlt napokban a kereskedelmi láncok képviselőivel. Sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemre”.

A listát ebben a cikkünkben közöltük:

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden egy háttérbeszélgetésen ismertette az árrésstop részleteit, amely március 17-én lép életbe, és jelen állás szerint május 31-ig tart. A kormány ezzel az intézkedéssel az élelmiszerinfláció csökkentését célozza meg, amely márciusban már 9-10% körüli volt. A miniszter szerint az intézkedés hatására 2 százalékponttal mérséklődhet az élelmiszerárak emelkedése – írja a Portfolio.hu.

A kormány korábban háromlépcsős tervet dolgozott ki az élelmiszerinfláció mérséklésére. Az első lépésben a nagyobb kiskereskedelmi láncok önkéntes árcsökkentésére számítottak, de a hat kiskereskedelmi láncból csak kettő tett értékelhető ajánlatot. Ezért döntöttek az árrésstop bevezetése mellett.

A szabályozás szerint az érintett termékek esetében az árrés nem növekedhet, és ha meghaladja a 10%-ot, akkor az alá kell csökkennie. A miniszter elmondta, hogy az intézkedés az élelmiszerek egynegyedére vonatkozik, és több mint 30 terméket érint.

Az érintett élelmiszerkosár ára várhatóan 10-15%-kal csökkenhet, ami az élelmiszerinflációt 2 százalékponttal mérsékelheti.

A minisztérium az árrésstop számításánál az alacsonyabb beszerzési árat veszi figyelembe, vagyis a kiskereskedők által kapott háttérkedvezményeket és egyedi megállapodásokat is ellenőrzi. Gerlaki Bence államtitkár elmondta: „A tényleges árat veszi figyelembe a kormány, amikor a termék beérkezik a boltba.”

A beszállítók árcsökkentésére is számítanak, ezért további egyeztetések várhatók. A miniszter ismertette az NGM által számított árréseket is: csirkecomb 20%, csirkeszárny 40%, sertészsír 40%, tehéntúró 70%, joghurt 70-80%, párizsi 20%. A kormány szerint főként a márkázott termékeknél várható jelentősebb árcsökkenés, mert ezeknél jellemzően magasabb az árrés.

A szabályozás kiterjed a saját márkás és brandtermékek bolti elhelyezésére is, hogy a kereskedők ne csökkenthessék veszteségeiket azzal, hogy a brandtermékeket kevésbé teszik láthatóvá. „Lesznek készletezési szabályok is” – tette hozzá Nagy Márton.

Az árrésstop nem vonatkozik a kisebb boltokra.

Csak azokra az üzletekre érvényes, amelyek 2023-ban legalább 1 milliárd forint árbevételt értek el, és fő tevékenységként élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkoznak a 4711-es TEÁOR besorolás alatt. A szabályozás szerint az árrést a januári átlagárak alapján számolják, és az érintett termékek esetében legfeljebb 10% lehet.

Márciusban a teljes infláció várhatóan 5% körül alakul, az élelmiszerinfláció pedig áprilistól kezdhet mérséklődni. A kormány év végére 4%-os éves inflációval számol. Hasonló árrés-korlátozási intézkedésekre már több országban is volt példa, például Romániában és Észak-Macedóniában.

Nagy Márton szerint a cél az, hogy elkerüljék a hatósági árak bevezetését. „Együttműködni akarunk a piaccal az árrés-korlátozási lépéssel, és adtunk időt a kereskedőknek, ezért nem tettünk egy brutális lépést már most” – mondta. Az online árfigyelő rendszerben már jövő hétfőn látható lesz az érintett termékek árának alakulása, és a NAV hetente friss adatokat szolgáltat majd.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Élelmiszerhiányhoz is vezethetnek a kormány ma bejelentett látszatintézkedései
A Tisza Párt elnöke szerint az elszálló élelmiszerárak megfékezésére a radikális áfacsökkentés és az Orbán által bevezetett kiskereskedelmi különadó eltörlése a megoldás.
F. O. - szmo.hu
2025. március 11.



A kormány ma bejelentett látszat intézkedései az Orbán-infláció további emelkedéséhez és akár élelmiszerhiányhoz is vezethetnek a megjelölt termékeknél – írta legfrissebb Facebok-posztjában Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke arra reagált, hogy Orbán Viktor miniszterelnök keddi bejelentése alapján a kormány 10 százalékos árrésstopot vezet be 30 alapvető élelmiszer esetében. Ahogy arról már beszámoltunk, az intézkedéseket március közepén vezetik be, és május végéig tartják hatályban. A miniszterelnök közlése szerint akkor felülvizsgálják majd, és, ha szükséges folytatják is.

„Elég a hazudozásból! Az elszálló élelmiszerárak megfékezésére a radikális áfacsökkentés és az Orbán által bevezetett kiskereskedelmi különadó eltörlése a megoldás.

Ha nem lép azonnal a kormány, márciusban már 10 % felett lesz az élelmiszerek drágulása és tovább mélyül az Orbánék által okozott megélhetési válság!” – fogalmazott az ellenzéki politikus, majd hozzátette: elég volt abból, hogy az Orbán-kormány a legrászorultabbakon nyerészkedik.

„A TISZA azonnal 5 %-ra csökkenti az egészséges élelmiszerek áfakulcsát és megfékezi az Orbán-inflációt” – zárult a bejegyzés .


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Közölte velem a hölgy, hogy ők nem költöztető cég” – Nem akarta elvinni a betegszállító a kerekesszékes beteg kerekesszékét
A férfihoz csak másfél nap elteltével jöttek ki a betegszállítók, akik arra hivatkoztak, hogy őket előzetesen nem értesítették, hogy kerekesszéket is kell szállítani. A beteg végül 40 ezer forintért jutott haza.


Egy hónapos kórházi kezelés után kellett volna hazaszállítani egy 28 éves, kerekesszékes férfit a fővárosi Uzsoki Utcai Kórházból, de a betegszállítók nem akarták elvinni sem a kerekesszékét, sem a csomagjait. A férfi végül magánúton, 40 ezer forintért jutott haza – számolt be az RTL Híradója.

Simon Krisztián 2018 óta él egy gerincét érintő betegséggel, és orvosai sclerosis multiplexre is gyanakodnak. Egy hónapja még saját lábán ment be a kórházba, de múlt pénteken már kerekesszékben kellett távoznia. Mivel a lakóhelye, a Pest megyei Bugyi közel 50 kilométerre van, a kórház az Országos Mentőszolgálat közreműködésével egy állami feladatokat is ellátó magán-betegszállítót rendelt ki számára.

A betegszállítók azonban csak másfél nap elteltével érkeztek meg, és közölték, hogy őt elviszik, de a kerekesszéket és a csomagjait nem. Azt javasolták, hogy ezeket oldja meg a család, ám a kórház nem vállalt felelősséget a csomagokért. Simon szerint a betegszállítók arra hivatkoztak, hogy a megrendelőlapon nem szerepelt, hogy kerekesszéket is vinniük kellene, csakhogy ilyen jelölési lehetőség eleve nem is létezik a dokumentumon.

„Ezen nincs egy olyan rubrika sem, ahol be lehetne jelölni, hogy kerekesszék vagy bármilyen csomag van”

– mondta Krisztián.

A betegszállítók végül egyszerűen otthagyták, a kórház dolgozói próbáltak segíteni neki. „Egy jó órán keresztül ment a huza-vona az AMS-sel, hogy és miként legyen, hogy akkor visszajönnek értem, de akkor is csak engem tudnak elvinni. Így elmegyek-e velük, mondtam, hogy nem, egyáltalán.”

A fiatalember később maga beszélt a betegszállító diszpécserével, aki azt mondta neki:

„Mi nem költöztető cég vagyunk.”

Végül nem várt tovább, hanem a kórház segítségével egy fizetős magánbetegszállítót hívott, amely 40 ezer forintért vitte haza. A számlát csatolva panaszt tett az eredetileg kirendelt betegszállítónál. A cég közölte, hogy vizsgálják az esetet, de szerintük nem kaptak előzetes jelzést arról, hogy a beteg saját kerekesszékét is szállítani kellene. Azt is hozzátették, hogy az autóban több utas is volt, ezért nem tudták volna biztonságosan rögzíteni a kerekesszéket.

A kórház az ügyben egyelőre nem reagált.


Link másolása
KÖVESS MINKET: