A katolikus egyházhoz kerül a budapesti állami nevelőszülői hálózat, Kiss-Rigó Lászlóék veszik át
Júliustól az állam átadja a katolikus egyháznak a budapesti TEGYESZ (Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat) nevelőszülőit — írja a 444.hu.
A minisztérium döntése szerint onnantól a Szeged-Csanádi Egyházmegyéhez, illetve a fenntartásában levő Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatóhoz tartoznak majd. Erről nemrégiben értesítették a nevelőszülőket.
A lap információja szerint mintegy 130 nevelőszülőt és 300 gyereket érint a változás. Van rá lehetőség, hogy egy másik szolgáltatót válasszanak, ehhez azonban kormányhivatali jóváhagyás kell, aminek átfutási ideje 60 nap. Aki pedig maradna, annak május közepéig kellett kitölteniük egy szándéknyilatkozatot, hogy „foglalkoztatási jogviszonyuk 2021. június 30-at követően is folyamatos legyen”. A portál szerint aki valamiért nem szeretne az új fenntartóhoz kerülni, az kénytelen kockáztatni, hogy kicsúszik a határidőből, elveszíti a munkáját és a gondozásában levő gyerekeket, ami egyszerre óriási anyagi és érzelmi teher. A nevelőszülők többsége a Szent Ágotánál folytatja – írják.
A budapesti TEGYESZ-nek megmaradnak a gyermekotthonai, és folytatják a gyámsággal, örökbefogadással, kríziskezeléssel kapcsolatos szolgáltatásaikat.
A lap megjegyzi, hogy
2012-ben Kothencz János főigazgató például azt mondta: „Eljött az ideje, hogy az egyházak nagyobb szerepet vállaljanak a gyermekvédelemben, és úgy tűnik, mintha a polgári kormány ebben együttműködőbb lenne”. Ezt követően ő volt a Fidesz szegedi polgármesterjelöltje is – tették hozzá.
A szervezethez állami fenntartású intézmények kerülnek, elsősorban nevelőszülői hálózatok, de lakásotthonok is. Az itt élő gyerekek nagyobb része a gyermekvédelmi rendszerben nő fel, kisebb részük visszakerül a családjához. A szakma szerint is jobb, ha családszerű környezetben nőnek fel, nevelőszülőknél. Egyházi hálózatban 2010-ben 7 százalék élt, 2019-ben 50, mostanra vélhetőleg még több.
Vas, Somogy és Zala megyében a nevelőszülői hálózatokat a reformátusok kapták meg áprilisban.
A lap írása szereint az egyházaknak járó kiegészítő állami normatíva is segíti az átrendeződést, mert a civil fenntartóknak csak az alapnormatíva jár, emiatt sokan annyira nehéz helyzetbe kerültek, hogy kénytelenek voltak összefogni valamelyik egyházzal.