Keserű felismerés: padlóra küldték a magyar nyugdíjakat az elmúlt években
Az elmúlt másfél évtizedben jelentősen romlott az átlagnyugdíj és az átlagbérek aránya, amelynek következtében tovább nyílt az úgynevezett nyugdíjolló. Míg korábban a nyugdíjasok átlagosan a nettó átlagbér 75 százalékát kapták, mára ez az arány mindössze 50 százalékra csökkent. A jelenlegi strukturális trendek alapján valószínűsíthető, hogy ez a helyzet a jövőben tovább romlik – írja a Bankmonitor.hu.
Az elmúlt években jelentősen gyorsabban növekedtek a bérek mint a nyugdíjak. Ennek elődleges oka a magyar nyugdíjrendszer működése.
A lap számításai szerint 3 százalékos inflációval és ezzel azonos mértékű nyugdíjemelésekkel, valamint 6 százalékos éves bérnövekedéssel (ami 3 százalékos reálbéremelkedést jelent) könnyen előfordulhat, hogy valaki 65 éves korában még az átlagbér szintjének 80 százalékát kapja nyugdíjként, de 20 évvel később, 85 évesen, már az átlagbér felét sem.
Ennek oka, hogy a nyugdíjakat kizárólag az inflációhoz igazítják, miközben a bérek ennél nagyobb ütemben is nőhetnek Ez a jelenlegi magyar nyugdíjrendszer egyik alapvetése.
Az állami nyugdíjrendszerben a közeljövőben valószínűleg nem várható jelentős változás, még úgy sem, hogy a kormány korábban vállalta az Európai Bizottság felé, hogy 2025-re reformokat vezet be. Ezek a reformok azonban inkább a rendszer fenntarthatóságát célozzák, mintsem a nyugdíjasok anyagi helyzetének érdemi javítását.
Amennyiben a nyugdíjrendszer jelenlegi formája marad, az egyetlen reális megoldás a tudatos előre tervezés, a megoldást a megtakarítások jelenthetik – állapítja meg a bankmonitor.hu.
via 24.hu