Kémkedéssel vádolták, és kivégezték a volt miniszter-helyettest Iránban
Szombat délelőtt kivégezték a brit-iráni kettős állampolgárságú egykori védelmiminiszter-helyettest Iránban, írja a The Guardian. Alireza Akbarit azzal vádolták 2019-es letartóztatása óta, hogy a brit titkosszolgálatnak kémkedett, amit a politikus családja végig tagadott.
Az iráni hírügynökség Akbari kivégzését indokoló hosszadalmas nyilatkozatában közölte, hogy bűnösnek találták korrupcióban, valamint az ország belső és külső biztonságának veszélyeztetésében, ami a brit kormány hírszerző ügynöksége javára végzett kémkedés révén valósult meg. Állításuk szerint Akbari 1,8 millió eurót, 265 ezer fontot és 50 ezer dollárt kapott az Egyesült Királyság biztonsági szolgálataitól az Ausztriában, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban vezetett bankszámláira.
Akbari hozzátartozói szerint a volt politikus csak kínzás hatására tett vallomást. A férfit 3000 órán keresztül hallgatták ki, folyamatosan tudatmódosító szereket kapott, és állandóan azzal hitegették, hogy hamarosan viszontláthatja hozzátartozóit.
Akbarit több mint három éve, egy teheráni látogatás során tartóztatták le, de csak tavaly nyáron ítélték halálra. Az iráni kormány a napokban hagyta jóvá a kivégzést. A férfi családjának szerdán jelezték, hogy menjenek be hozzá egy búcsúlátogatásra.
Felesége szerint Akbari egy iráni „belső hatalmi harc áldozata” lett. Egy teheráni emberi jogi ügyvéd szerint a kivégzés „példa nélküli” egy kettős állampolgár esetében, és egyértelműen politikai indíttatású.
Rishi Sunak brit miniszterelnök szerint a kivégzés „durva és gyáva cselekedet volt, amelyet egy barbár rezsim hajtott végre”.
Az iráni rezsim egyébként az utóbbi hónapokban több embert is kivégeztetett az iszlamista diktatúra ellen tüntetők közül. Az Iráni Emberjogi szervezet szerint általában kényszerrel vették rá a beismerő vallomásra őket, nem zajlott jogszerűen a tárgyalásuk sem. Az Amnesty International szerint még 17 embert ítéltek halálra, amiért részt vettek a tüntetésekben.
Az Ali Hamenei ajatollah (képünkön) vezette vallási alapú elnyomás elleni megmozdulások akkor kezdődtek el Iránban, amikor a 22 éves Mahsza Aminit előállította az erkölcsrendészet azért, mert nem az előírásnak megfelelően viselte a fejkendőt, azaz a hidzsábot. Szemtanúk szerint a fiatal nőt már a rendőrautóban megverték, majd három nappal később meghalt egy teheráni kórházban.
A tüntetéshullám elérte az ország összes tartományát: az 1979-es forradalom óta nem volt hasonló nagyságú ellenállás Iránban. A kormány szerint a "zavargókat" az ország külföldi ellenségei bujtották fel, de a legtöbben békésen tüntetnek.
I am appalled by the execution of British-Iranian citizen Alireza Akbari in Iran.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) January 14, 2023
This was a callous and cowardly act, carried out by a barbaric regime with no respect for the human rights of their own people. My thoughts are with Alireza’s friends and family.