HÍREK
A Rovatból

The Telegraph: Starmer mentette meg a helyzetet a Zelenszkij-Trump találkozó után – Így békítette ki a két vezetőt

A brit kormányfő közvetítőként lépett fel Zelenszkij és Trump között, miután a washingtoni tárgyalásuk feszült helyzetbe torkollott. Starmernek sikerült elérnie, hogy mindkét fél engedjen.


Keir Starmer brit miniszterelnök közvetítő szerepet vállalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Trump amerikai elnök között – írja a Telegraph. A lap értesülései szerint a washingtoni találkozójuk feszült légkörben zajlott, és kis híján botrányba fulladt.

Starmer először Zelenszkijt próbálta meggyőzni arról, hogy békülékenyebb hangnemben tárgyaljon Trumppal. Ezt követően Trumpot is arra ösztönözte, hogy ne mondja fel az ukrán-amerikai nyersanyag-megállapodást.

A Fehér Ház tanácsadói megosztottak voltak az ügyben. Egyesek a kapcsolat fenntartását szorgalmazták Ukrajnával, míg mások a támogatás teljes megszüntetését javasolták.

A találkozó után Zelenszkij egy bejegyzésben méltatta Trumpot, aki erre pozitívan reagált.

Forrás: Telex, The Telegraph


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Ennek nem örül Rogán: Trump a magyar korrupcióval is magyarázza a kivetett vámokat, 19 alkalommal szereplünk a panaszlistán
Az erről szóló jelentésben minden más uniós államnál többször említik az amerikaiak hazánkat, nem épp pozitív kontextusban. A jelentésben aggódnak többek között az átláthatatlan magyar közbeszerzések, de a kínai kapcsolatok miatt is.


Korábban mi is írtunk róla, hogy több, Magyarországon jelen lévő cégnek, többek között a győri Audinak is gondot okoz Donald Trump súlyos mértékű, az Unióra vonatkoztatva 20%-os vámbejelentése.

Az USA kormánya egy 397 oldalas dokumentumban részletezte, miért döntöttek így – és ebben a szövegben meglepően sokszor kerül szóba Magyarország.

A Válasz Online átnézte a jelentést, amelyből kiderül, hogy Magyarország összesen 19 alkalommal szerepel a panaszlistában, míg például Szlovákiát csak négyszer, Lengyelországot és Romániát tizenkétszer, Németországot pedig tizenhatszor említik. A dokumentumban konkrét példákkal mutatják be, hogy az európai országok – köztük Magyarország – milyen bürokratikus akadályokat gördítenek az amerikai vállalatok elé.

Magyarország neve szinte minden amerikai panasz mellett felbukkan a részletes kormányzati jelentésben, különösen azoknál, amelyek az uniós szabályoknál is szigorúbb előírásokat kifogásolják. Ez azért is érdekes, mert Szijjártó Péter szerint „Brüsszel alkalmatlansága” miatt döntött az USA a vámemelés mellett, és ha az EU jobb feltételeket ajánlott volna, elkerülhetőek lettek volna az új terhek.

A dokumentum viszont éppen a tagállami túlszabályozásokat bírálja, és ezek között Magyarországot sokszor negatív példaként említi. Előkerül a gyógyszerek támogatási rendszere, a kötelező ügyvédi kamarai tagság, és több más magyar gyakorlat is, amit az amerikaiak problémásnak tartanak.

Külön kitérnek a közbeszerzésekre is. A Trump kereskedelmi főképviselője által jegyzett dokumentumban ez olvasható:

„Az USA cégei komoly aggodalmukat fejezték ki a magyar közbeszerzéseket illetően, mert azok nem mindig átláthatók, és rendre helyi és más EU-n kívüli szereplőknek kedveznek, például még Kínának is. A korrupció a magyar közbeszerzési eljárások esetében mély aggodalmakra ad okot Magyarországon, annak ellenére is, hogy számos intézkedés történt az ügyben az elmúlt években.”

Bár Magyarország nem köthet külön megállapodást az USA-val az uniós vámtarifáktól eltérően, a panaszok egy részét – például a közbeszerzések korrupciós kockázatát – akár csökkenthetné is.

A jelentés részletei azért is érdekesek, mert korábban, még Joe Biden elnöksége alatt az Egyesült Államok szankciós listára tette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét korrupció miatt. A magyar kormány ezt úgy értékelte, hogy a lépés csak „a távozó, sikertelen amerikai nagykövet utolsó, pitiáner bosszúja”. Gulyás Gergely szerint ráadásul, ha hónapok alatt is, de Rogán le is kerülhet a listáról.

A Válasz Onlie megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodát és a Miniszterelnöki Kormányirodát is a jelentéssel kapcsolatban, de egyelőre nem kaptak választ.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Milliárdokból építettek díszletet Rákay Philip Most vagy soha! filmjéhez, így néz ki most a terület
Az Átlátszó drónfelvételt közölt a fóti helyszínről. A képek alapján nem úgy tűnik, hogy a producer álmai szerint használnák ki azóta is a díszletvárost.


Sok minden eszébe juthat az embernek akkor, ha meghallja a Most vagy soha! filmcímet, ami a legtöbb számítás szerint több mint 7 milliárd forintos, állami támogatású költségvetésével a legdrágább magyar film lett, ennek ellenére fogadtatása vegyes volt. A mozipénztáraknál 164 ezren váltottak rá jegyet (és ebben benne vannak a dísz-, ingyenes és kötelező vetítések is), míg a tavalyi év (és egyben minden idők) legsikeresebb magyar filmjei, a Futni mentem és a Hogyan tudnék élni nélküled? egyaránt átlépte a 660 ezres nézőszámot – a „Demjén-film” jelenleg is fut a mozikban, és immár 740 ezer felett jár.

Rákay Philip művét sokan történelmi hitelessége és pontossága miatt is kritizálták. Igaz, azt a kritikusok is elismerték, hogy a látványban, elsősorban a monumentális díszletekben sikerült hitelesen megidézni 1848. március 15-ét. Érdemes azonban képzeletben visszaugrani a film bemutatása előtti időszakra is: az már akkor látszott, hogy a környezetre nagyon adnak a film készítői, és egy komplett várost húztak fel Fóton. Ezt büszkén meg is mutatták a sajtónak, Rákay maga pedig akkor azt nyilatkozta:

„A Most vagy soha! költségvetésének majdnem felét egy 8 hektáros, XIX. századi díszletváros felépítésére fordítottuk, ami a forgatás befejeztével 100%-os állami tulajdonba került, és évtizedekig bérelhető lesz.”

Az Átlátszó szerint ugyanakkor nem pontosan ezt történt. Az oknyomozó portál drónfelvételeken mutatta meg, hogy néz most ki a 8 hektáron megálmodott díszletváros. Mint írják, „kérdéses, miért került több milliárdba a díszletváros felépítése, ami valójában nagyrészt faszádokból és az azokat tartó faszerkezetekből áll. Ehhez tartozik még egy belső díszlet, a Pilvax kávézó replikája és egy mini-pontonhíd, ami a filmben a pesti hídfőhöz tartozott. Utóbbit, ahogy a felvételen látható, már kikezdte az idő, az egyik pillért tartó csónak mostanra nagyrészt elsüllyedt”.

A film látványvilágának nagy részét digitálisan alkották meg, ezek az utómunkák mintegy másfél évig tartottak – mint ismeretes, a nagyszabású művet nem is sikerült bemutatni Petőfi Sándor szültetésének 200. évfordulóján, 2023-ban.

A portál szerint egyetlen angol felirat utal arra, hogy a díszletet azóta használták egy amerikai produkció felvételeihez. Márciusban egy közelben lakó úgy nyilatkozott: „Amikor a Most vagy sohá!-t forgatták, akkor nagy volt a kiabálás, mostanában csend van, nem zavar minket, hogy itt van a stúdió”.

Az Átlátszó azt is megmutatta ugyanakkor, hogy a díszletváros a Rákay által emlegetett 8 (de számítások szerint inkább 8 és fél) hektáros területnek mindössze kis részét töltötte ki.

Egy 2022-es adásvételi szerződés szerint a Filmintézet 983 629 000 forintos vételárat fizetett a területért a fóti önkormányzatnak és egy Antal Ernő nevű milliárdos üzletembernek. Annak ellenére, hogy 2020 januárjában két szakértő cég a telek értékét 282 000 000 forintban határozta meg.

A Most vagy soha! díszletei napjainkban

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Teljes a káosz: elterjedt a pletyka, hogy Trump 90 napra felfüggeszti a vámokat, aztán cáfolták – fel-le ugrálnak a világ tőzsdéi
A nyitáskor még pánikhangulat volt, mindenhol zuhantak a tőzsdék, majd a pletyka nyomán felpattantak. De az öröm nem tartott sokáig, a Fehér Ház cáfolt.


Szinte példátlan, ami a világ tőzsdéin történt néhány perc alatt: először vadul kilőttek a részvényárfolyamok az egész napos zuhanás után, majd nem sokkal később ismét lefordultak. Az amerikai S&P 500 például először a mélypontról 8 százalékot ugrott, majd villámygorsan 2,3 százalékos mínuszba került.

Az egész őrület hátterében egy pletyka állt. Ugyanis elterjedt a hír, hogy Donald Trump 90 napra felfüggesztené a vámokat minden országgal szemben, Kínát kivéve.

A CNN szerint az egész hullámvasút abból az interjúból indult, amit az elnök legfőbb gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett adott a Fox Newsnak. Megkérdezték, van-e rá esély, hogy Trump 90 napra felfüggeszti a vámokat, mire ő így válaszolt: „Az elnök úgy dönt, ahogy dönt.”

Számos hírhálózat ezt úgy értelmezte, hogy Trump 90 napos vámszünetet fontolgat. A CNBC rendkívüli hírként tálalta a dolgot, a befektetők pedig világszerte fellélegeztek.

Csakhogy nem sokkal később Steven Cheung, a Fehér Ház kommunikációs igazgatója cáfolta a hírt, fake news-nak nevezte a pletykát. Hasset maga is megerősítette, hogy soha nem mondott ilyet.

A piac erre is azonnal reagált, és a részvények világszerte ismét zuhanórepülésbe kezdtek. Az őrült fel-le ugrálás miatt a Varsói Értéktőzsde több mint egy órára felfüggesztette a kereskedést.

A CNN szerint mindez annak a jele, mennyire szeretnék a befektetők, ha Trump meggondolná magát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Egy éve nyomoznak a kegyelmi botrány főszereplője ellen – még mindig sehol egy gyanúsított
Hangfelvétel bizonyítja, hogy K. Endre hazugságra próbált rávenni egy korábban molesztált áldozatot. Az ügyben a rendőrség tavaly március óta nyomoz, de még senkit sem gyanúsítottak meg.
Szerző: GJ - szmo.hu
2025. április 07.



A Budapesti Rendőr-főkapitányság 2024 márciusa óta folytat nyomozást K. Endre ügyében, amiről az RTL egy évvel ezelőtt készített riportot. A műsorban bemutatott hangfelvétel szerint K. Endre egy bicskei gyermekotthonban molesztált áldozatot próbált rávenni arra, hogy változtassa meg a korábbi vallomását. A BRFK hivatalból rendelt el nyomozást az RTL Házon kívül című műsorának riportja nyomán.

Az eljárás hamis tanúzásra felhívás miatt indult, és azóta is felderítési szakaszban van. Erről Polt Péter legfőbb ügyész írt Kálmán Olgának, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjének, aki kérdéseket tett fel neki azzal kapcsolatban, hogy haladt-e a nyomozás az elmúlt egy év alatt.

A politikus több kérdést is feltett a legfőbb ügyésznek, például hogy „meggyanúsították-e már K. Endrét”, illetve ha nem, akkor miért nem.

Kíváncsi volt arra is, hogy „józan ésszel gyanúsítható-e más is ebben az ügyben a hamis tanúzásra felhívás bűntettével”, valamint hogy történt-e már gyanúsítotti kihallgatás vagy vádemelés. A 24.hu beszámolója szerint Polt közölte: „az ügy továbbra is felderítési szakaszban van, a Budapesti Rendőr-főkapitányság még mindig nyomoz.”

Gyanúsítottat pedig mindeddig nem hallgattak ki.

K. Endrét - aki a pedofil intézményvezető áldozatait vette rá hamis vallomásra - korábban jogerősen elítélték kényszerítés miatt. 2019-ben első fokon, majd 2021-ben másodfokon is 3 év 4 hónap börtönt kapott, míg V. Jánost, a pedofil igazgatót, akinek K. Endre falazott, nyolc év szabadságvesztésre ítélték. K. Endre 2023 áprilisában államfői kegyelemben részesült, ami később Novák Katalin köztársasági elnök lemondásához vezetett. A botrányban érintett kegyelmi döntés miatt lemondott Varga Judit igazságügyi miniszter is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk