HÍREK
A Rovatból

Katonai szakértő Prigozsinról: megüzenték neki, hogy ne menjen fel az első emeletre, mert kieshet az ablakon

Jevgenyij Prigozsin tartózkodási helyéről nincs ismert információ a puccs óta. Kaiser Ferenc szerint azonban a Wagnerre továbbra szükséges van Oroszországnak.


Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense interjút adott az Inforádiónak, amelyben elmondta, hogy Oroszországnak szüksége van a Wagner csoport egységeire, mert csak így őrizheti meg a világban betöltött nagyhatalmi szerepét.

A szakértő szerint Oroszországban nagyjából 30-40 katonai magánvállalat létezik, bár az országban a törvények tiltják az ilyen jellegű vállalatok működését.

„Nagyságrendileg a katonai magánvállalatok piacán éves szinten 100-150 milliárd dollárnyi megbízást kötnek, tehát ez egy iszonyatosan nagy piac rengeteg résztvevővel”

– mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

A szakértő szerint ahhoz viszont speciális helyzet, a háború és a különleges belbiztonsági helyzet is kellett, hogy a Wagner csoport a szombati puccskísérlet idején akadálytalanul meg tudja közelíteni Moszkvát.

Kaiser azt is elmondta, hogy Jevgenyij Prigozsin tartózkodási helyéről nincs ismert információ a puccs óta.

„Meg is üzenték neki, hogy az első emeletre már ne menjen föl, mert lehet, hogy kiesik az ablakon”

– mondta Kaiser Ferenc az interjúban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombor: A 180 cm-es, 115 kg-os betegek is hiába várnak majd csípőprotézis-műtétre, még akkor is kizárják őket az ellátásból, ha balesetet szenvedtek
A szakember szerint az új, „nagyon veszélyes és ostoba protokollal valószínűleg Takács Péter magát is, de Orbán Viktort is kizárja az állami ellátásból”.


A csípőprotézisek műtéti listájának módosítása miatt Dr. Kunetz Zsombor a közösségi oldalán reagált.

A szakorvos, egészségügyi elemző, -rendszerfejlesztő azt írja:

„Na még egy szó a csípőprotézis protokollról, ami azt szabályozza, hogy ki kerülhet fel a várólistára és ki nem, azaz ki operálható meg, vagy ki nem. Várólistára az akut betegeket is felteszik, így ez nemcsak a krónikus, hanem az akut ellátást is érinti.

Az egy dolog, hogy krónikus panasz esetén túlsúlyos (pl. már 180 cm-es 115 kg-os beteget sem), vagy csak túl izmos betegeket nem lehet addig feltenni a várólistára, így megoperálni sem, amíg le nem fogynak el nem dobják izomzatukat. Na de ennél sokkal, de sokkal durvább az, hogy az akut baleseti ellátásban sem lehet csípőprotézissel megoperálni a combnyaktörést szenvedett betegeket,

ha

- a túlsúlyos, túl izmos, ahogyan

- azt sem, akinek együttműködésének, szociális helyzetének elégtelensége zárja ki a műtétet,

vagy

- azt sem, akinél a kooperáló képességének a posztoperatív együttműködés képességének a hiánya áll fent,

vagy

- azt sem, aki bármely olyan betegségben szenved ami miatt a beteg várható élet kilátása kevesebb, mint 3-6 hónap”.

A szakember szerint ezzel az állam megtagadja ezektől a betegektől az akut, azaz a baleseti ellátásnak ezt a formáját. Ami miatt viszont ezek a betegek az ágyhoz lesznek kötve életük végéig, „vagy amíg le nem fogynak, vagy majd ki nem gyógyulnak a pszichés betegségeikből, vagy bátorkodnak nem 3-6 hónap alatt meghalni” - írja az orvos.

Magyarázata szerint „az akut, azaz a közúti, vagy bármilyen más balesetet szenvedett combnyak törött beteget fel kell tenni a várólistára a műtétet megelőzően, majd a műtétet követően másnap levenni. Azaz eddig amikor elcsúszott a jégen özv. Zitkovicsné és combnyak törést szenvedett, akkor a mentő beszállította a kórházba, ahol aznap, vagy másnap megoperálták, de előtte szigorúan feltették a várólistára, majd másnap levették onnan”.

Úgy véli, hogy erre „a statisztikával való játék miatt van valószínűleg szükség, mert így az egynapos várakozások szignifikánsan javítják az átlagos várakozási időt”.

Szintén ezen a példán vezette le, hogy mit okozna az új szabályozás: „most özv. Zitkovicsné ha elcsúszik a jégen és a fenti kondíciók valamelyike fennáll, akkor nem operálható meg, és élete további részébe valószínűleg fekvőbeteg lesz, ezzel nemcsak a saját, de környezete életminőségét is rendesen lenullázva.

Ez a nagyon veszélyes és ostoba ebben a protokollban, amit egy rendőrtábornok, és egy szakvizsgát letenni nem képes államtitkár Takács Péter hagyott jóvá. Ezzel valószínűleg Takács magát is, de Orbán Viktort is kizárva az állami ellátásból”.

A szakember a bejegyzéshez kommentben még odaírta:

„A csípőprotézis az, amely bizonyos esetekben kielégítő eredményt adó megoldás, hiszen ezekben az esetekben elhal a combcsont feje, így azt csak protézissel lehet helyettesíteni. Ehelyett van a konzervatív kezelés, ami hagyja, hogy valahogy összeforrjon, de ez sajnos nem fog a esetek jelentős részében járóképességet adni, míg csípőprotézissel a maratont is le lehet futni. Csavarozni a combnyaktörést akkor lehet és érdemes, ha az elmozdulás kicsi, és a törés valószínűleg nem nyírta el a combfejet ellátó artériát, ha nagy az elmozdulás, és sérült az artéria, akkor a combfej el fog halni, nekrotizálni fog, a beteg komoly eséllyel járásképtelen marad, azaz ágyhoz kötött, hacsak nem kap csípőprotézist”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Komáromi Zoltán: A testtömegindex alapján Orbán Viktoron sem végeznék el a térd- vagy csipőprotézis-műtétet ezentúl az állami ellátásban
A NEAK döntése embertelen és szakmaiatlan is - mondta. Magyarázata szerint a túlsúlyosoknak pont a több mozgásra lenne szükségük, de ebben akadályozottak, miközben nagy fájdalmaik vannak.


Dr. Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, egészségügyi szakember is megszólalt a kormány térd- és csípőprotézis műtétekre vonatkozó új szabályozása miatt. Ennek egyik eleme, hogy a jövőben a súlyosan elhízott betegek nem kerülhetnek fel a várólistára.

A szakember egy sajtótájékoztatón beszélt erről. A posztban azt írták hozzá:

"Orbánt már fel sem vennék a térdprotézis várólistára? A túlsúllyal élők sem lehetnek másodrendű állampolgárok!"

Komáromi többek között arról beszélt, hogy az új protokoll szerint a túlsúlyos betegeket fel sem veszik a várólistára, azaz így a magyar miniszterelnök sem kerülhetne fel erre. "Mi jól tudjuk, hogy Orbán Viktor a leggazdagabb magyar, így valószínűleg ő a fizetős magánkórházat választaná, ahol nincs ilyen korlátozás" - mondta.

A DK szerint nem lehet másodrendű állampolgárként kezelni a túlsúlyos embereket sem, így nem lehet őket kizárni rendőri, bürokratikus módszerekkel az állami ellátásból.

Úgy vélte, hogy szakmai alapon kellene jó döntéseket hozni, ez azonban most hiányzik. Nem a túlsúlyosok miatt kevés a műtét, hanem azért, mert az állam szándékosan alulfinanszírozza az ilyen műtéteket - mondta Komáromi. Az egészségügyben mindent a valós árán kellene finanszírozni - tette hozzá.

A NEAK döntése embertelen és szakmaiatlan is - mondta. Magyarázata szerint a túlsúlyosoknak pont a több mozgásra lenne szükségük, de ebben akadályozottak, miközben nagy fájdalmaik vannak. A fogyást pedig nem támogatja az állam.

VIDEÓ: Komáromi Zoltán tájékoztatója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
A módosítás módosításai a Parlamentben: mégsem lesz örökös veszélyhelyzet Magyarországon?
A kormány nem hirdethet örökké veszélyhelyzetet, és rendeletekkel sem írhatja felül a törvényeket. Átírják azt is, ki dönthet az állampolgárság felfüggesztéséről.


A parlament törvényalkotási bizottsága csütörtök délután tárgyalja a 15. Alaptörvény-módosítás javaslatát, amelyhez a kormánypárti képviselők nem sokkal az ülés előtt több módosítást is benyújtottak – írta meg a Telex.

A módosítások értelmében bekerülhet az Alaptörvénybe a települések önvédelemhez való joga.

A tervezet szerint a helyi közösségek korlátozhatnák az ingatlan adásvételét a nem helyben élők számára,

kiterjeszthetnék az elővásárlási jogot, feltételekhez köthetnék az ingatlanvásárlást és a lakcímbejelentést, valamint helyi adózási kötelezettségeket is meghatározhatnának. A javaslat szövege szerint: „A tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog gyakorlása nem járhat Magyarország helyi közösségei önazonossághoz való alapvető jogának sérelmével.”

A veszélyhelyzeti szabályozás is változna.

A mostani javaslat szerint a kormány továbbra is harminc napra hirdethet veszélyhelyzetet, és az Országgyűlés kétharmados többsége legfeljebb 180 napra hosszabbíthatja meg azt.

Ez eltér a három hete benyújtott verziótól, amely korlátlan idejű hosszabbítást tett volna lehetővé.

Az új javaslat rögzíti azt is, hogy a jövőben a kormány nem függeszthet fel törvényeket rendeleti úton, és nem térhet el törvényi rendelkezésektől az Országgyűlés kétharmados felhatalmazása nélkül.

A köztársasági elnök továbbra is dönthet arról, ki szerezhet magyar állampolgárságot, és kitől vehetik el azt, ugyanakkor a tervezett felfüggesztés nem fog hozzá tartozni. Az új szöveg így fogalmaz: „a felfüggesztés kivételével dönt az állampolgárság megszerzésével és megszűnésével kapcsolatos ügyekben”.

A három héttel ezelőtt benyújtott módosításban még az a sorrend szerepelt, hogy „az apa férfi, az anya nő”, ez most megváltozik: a javaslat visszatér a korábbi sorrendre, amely szerint „az anya nő, az apa férfi”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Tilos a szerelem: az Egyesült Államok betiltotta a randizást a kínaiakkal
Az amerikai diplomatáknak mostantól szakítaniuk kell kínai párjukkal, különben repülőjegyet kapnak hazafelé. A tiltás a családtagokra és alvállalkozókra is vonatkozik.


Az Egyesült Államok új szabályt vezetett be a Kínában szolgáló kormánytisztviselőinek: mostantól tilos számukra romantikus vagy szexuális kapcsolatot létesíteni kínai állampolgárokkal. A tiltás nemcsak a külügyminisztériumi dolgozókra, hanem a biztonsági engedéllyel rendelkező családtagokra és alvállalkozókra is vonatkozik, írta a Time.

A döntést Nicholas Burns nagykövet hozta meg 2025 januárjában, közvetlenül azelőtt, hogy elhagyta Pekinget.

A szabály az amerikai külképviseletek teljes kínai hálózatára érvényes, beleértve a pekingi nagykövetséget és a nagyvárosokban működő konzulátusokat is.

Korábban az amerikai alkalmazottaknak csupán jelentési kötelezettségük volt, ha kínai állampolgárral léptek kapcsolatba. Most viszont teljes körű tiltás lépett életbe. A szabályozást nem tették közzé hivatalos formában, csupán belső körlevélben és szóbeli tájékoztatásban ismertették az érintettekkel.

Mentességet csak azok kérhetnek, akik még az új szabály életbe lépése előtt létesítettek kapcsolatot kínai partnerrel. Elutasítás esetén az érintetteknek választaniuk kell: vagy megszakítják a kapcsolatot, vagy elhagyják a pozíciójukat. Aki megszegi a szabályt, azt azonnal kiutasítják Kínából.

A Time szerint

a háttérben hírszerzési aggályok húzódhatnak meg.

Az amerikai hatóságok korábban is figyelmeztettek arra, hogy a kínai hírszerzés gyakran alkalmazza az úgynevezett „mézesmadzag technikát”, vagyis vonzó külsejű embereken keresztül próbálnak információt szerezni amerikai diplomatáktól. Burns nagykövet döntése vélhetően válasz volt azoknak a kongresszusi képviselőknek az aggodalmaira, akik szerint korábban nem kezelték megfelelően ezeket a kockázatokat.

A kínai külügyminisztérium nem kívánta kommentálni az amerikai lépést. Kínában egyébként régóta léteznek hasonló szabályok: az állami szervek dolgozói nem létesíthetnek kapcsolatot külföldiekkel, a katonai és rendőri személyzet pedig csak külön engedéllyel utazhat külföldre.

A Time szerint a mostani döntés újabb jele annak, hogy romlanak az amerikai–kínai kapcsolatok, amelyek az elmúlt években egyre feszültebbé váltak a kereskedelmi, technológiai és geopolitikai nézeteltérések miatt.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: