HÍREK
A Rovatból

Karácsony Gergelyt is fogadta Ferenc pápa

A főpolgármester Klösz György egy Lánchidat ábrázoló festményét ajándékozta az egyházfőnek, akinek hitvallása közel áll hozzá.


Ferenc pápa magánlátogatáson fogadta Karácsony Gergely főpolgármestert, akit az Apostoli Nunciatúrán tartott találkozóra elkísért családja: felesége, lánya és fia is.

A Főpolgármesteri Hivatal szombati közleménye szerint

a találkozón a pápa hangoztatta azt a meggyőződését, hogy „falak helyett hidakra van szükség”.

A tájékoztatás szerint Karácsony Gergely köszönetet mondott a pápának azért, hogy a válságok közepette a budapestiek erőt és bátorságot meríthetnek látogatásából és a városról is szóló szavaiból. Azt is felidézik, hogy a katolikus egyházfő magyarországi látogatásának első napján „Budapestet a történelem, a hidak és a szentek városának, a jelen és a jövő főszereplőjének nevezte”.

A főpolgármester arról beszélt Ferenc pápának, hogy „Budapest szabad, sokszínű és szolidáris városként kiemelt figyelmet fordít az elesettek, a szegények és a menekülők támogatására”.

Karácsony Gergely örömét fejezte ki, hogy a Vatikán a látogatás szimbólumának a megújuló Lánchidat választotta, utalva az emberek közötti hidak építésére, melyet a főpolgármester saját személyes küldetésének is tart.

A főpolgármester a budapestiek nevében egy 19. század végén készült Lánchíd-fényképet, Klösz György alkotását ajándékozta Ferenc pápának.

A közleményben azt is hozzátették, hogy a városvezető vasárnap részt vesz a Kossuth téren megrendezett szentmisén és a Regina Coeli imádságon.

Arra is kitértek, hogy Karácsony Gergelyhez közel áll Ferenc pápa emberséggel, a társadalmi igazságossággal, valamint a klímavédelemmel és a környezet védelmével kapcsolatos hitvallása. Idézik a főpolgármester korábbi állítását, miszerint Ferenc pápa a világ vezetői közül talán elsőként mondta ki a legfontosabbat: „a klímaváltozással és a környezet pusztulásával szemben csak akkor tudjuk hatékonyan felvenni a harcot, ha a szegénységgel és a szociális problémákkal is szembeszállunk”.

Karácsony Gergely a Facebook-oldalán azt írta a találkozóról:

„Óriási megtiszteltetés, hogy ma családommal találkozhattam a Szentatyával és átadhattam neki a budapestiek ajándékát, egy 19. századi fotót a város büszkeségéről, a Lánchídról.”

(Forrás: MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter kifakadt: Azonnal kirúgnám azt a nagykövetet, aki beleavatkozik más ország dolgaiba
A külügyminiszter azokra akadt ki, akik elítélték Magyarországot a gyülekezési törvény szigorításáért, amivel többek között a Pride-felvonulást is betiltanák.


Szijjártó Péter azzal kapcsolatban fogalmazta meg álláspontját, hogy csütörtökön 22 nagykövetség közösen tiltakozott egy olyan magyar jogszabály ellen, amely korlátozhatja a gyülekezési jogot, és lehetővé teheti a Pride betiltását – írja az ATV, ami pénteki sajtótájékoztatóján kérdezte a külügyminisztert.

A politikus leszögezte: Magyarország szuverén államként nem fogadja el, hogy külföldről próbálják megmondani, hogyan éljenek itt az emberek.

„Azt várjuk el a nálunk szolgálatot teljesítő nagykövetektől, hogy ők se szóljanak bele Magyarország dolgaiba”

– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a magyar nagykövetek sem avatkoznak bele más országok belügyeibe.

„Ha egy nagykövetem bármikor részt venne ilyen akcióban, azonnal kirúgnám. Ezt pontosan tudják, és soha nem is vesznek részt ilyen akcióban”

– jelentette ki Szijjártó Péter.

A miniszter szerint David Pressman korábbi amerikai nagykövet „árnya még kitart”, utalva arra, hogy Pressman rendszeresen részt vett a Budapest Pride rendezvényein. Szijjártó hangsúlyozta, hogy

Magyarország szuverenitását az Országgyűlés által megválasztott törvények biztosítják, és ezekről csak a magyar emberek által megválasztott képviselők dönthetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Závecz-kutatás: Már stabilan veri a Fideszt a TISZA Párt – Itt vannak a friss számok, az emberek 55 százaléka kormányváltást szeretne
A fiatalok és a diplomások körében különösen erős a TISZA Párt. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.


A Závecz Research legújabb felmérése szerint továbbra is a TISZA Párt vezeti a pártok versenyét.

A biztos szavazók és pártot választók körében a TISZÁT jelenleg 40 százalék támogatja, míg a Fidesz 35 százalékon áll.

A DK támogatottsága 7, a Mi Hazánké 6 százalék, a Momentum pedig 4 százalékon van, ezzel közel került a parlamenti küszöbhöz. A kutatásban 1000 embert kérdeztek meg március 16. és 25. között, a hibahatár 3,2 százalék.

A pártok tábora az utóbbi hónapokban mindkét oldalon nőtt. A választókorú népesség körében a TISZA Párt 26-ról 29 százalékra, a Fidesz 24-ről 26 százalékra erősödött. A Závecz becslése szerint a TISZA Pártnak nagyjából 2,3 millió, a Fidesznek pedig 2,1 millió szimpatizánsa lehet. A teljes népességet nézve a DK jelenleg 6, a Mi Hazánk pedig 5 százalékos támogatottságot mondhat magáénak.

A kutatás kitért arra is, hogy a pártok támogatottságát jelentősen befolyásolja az életkor és az iskolai végzettség. A 40 év alattiaknál a TISZA Párt kétszer akkora támogatottsággal rendelkezik, mint a Fidesz: előbbi 38, utóbbi 20 százalékon áll. A 60 év felettieknél viszont a Fidesz előnye látható, ebben a korosztályban 34 százalék támogatja őket, míg a Tiszát 21 százalék.

Az iskolai végzettség alapján is eltérések figyelhetők meg. Az alapfokú végzettségűek körében a Fidesz 35 százalékkal vezet, a Tisza itt 22 százalékot ér el. A szakmunkás végzettségűeknél már a TISZA áll jobban 27 százalékkal, a Fidesz pedig 23 százalékot kapna. Az érettségizettek és a diplomások körében is a TISZA vezet: az érettségizetteknél 31-24 százalék, a diplomásoknál pedig 30-22 százalék az arány a Tisza javára.

A felmérés szerint

a választók 55 százaléka kormányváltást szeretne 2026-ban, míg 38 százalék azok aránya, akik a jelenlegi kormánynak szavaznának újabb bizalmat.

A választók a várható győztest is megosztottan látják: 39 százalék szerint a TISZA Párt, 38 százalék szerint pedig a Fidesz szerezheti meg a legtöbb parlamenti helyet. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.

A Telex folyamatosan figyelemmel kíséri a közvélemény-kutatók méréseit, köztük a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz eredményeit is. Ezekből jól látható, hogyan alakult a pártok támogatottsága 2024 júniusa óta.

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem” – Trump alelnöke megérkezett Grönlandra
A grönlandiak nem kérnek az amerikaiakból, mégis Vance alelnök feleségével együtt érkezett a szigetre. Trump pedig továbbra is ragaszkodik a terület bekebelezéséhez.


J.D. Vance amerikai alelnök pénteken érkezett meg Grönlandra feleségével, Usha Vance-szel. Korábban már nagy figyelmet keltett, hogy a Fehér Ház bejelentette: Usha Vance és fiuk a szigetre látogat, később azonban az is kiderült, hogy maga az alelnök is csatlakozik hozzájuk.

Az alelnök megérkezése után rögtön az időjárást emlegette: „Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem.” Később az amerikai katonáknak is hasonlóan fogalmazott: „köszönöm a meleg fogadtatást ebben a hideg időben”.

Vance ezzel a látogatással lett a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki valaha járt Grönlandon. A katonáknak tartott beszédében kiemelte, hogy az amerikai bázis a szigeten kulcsszerepet játszik Észak-Amerikát érintő rakétaveszélyek megfigyelésében, és fontos lesz a jövőbeli sarkvidéki hajózási útvonalak és tengeri csatornák szempontjából is.

A látogatás előzménye, hogy Donald Trump tavaly decemberben vetette fel először hivatalosan: az Egyesült Államok szeretné megszerezni Grönlandot. A grönlandiak többsége azonban ezt elutasítja. Egy januári közvélemény-kutatás szerint

a helyiek 85 százaléka nem támogatja, hogy a sziget amerikai fennhatóság alá kerüljön. A márciusi választás előtti utolsó tévévitán pedig a hat pártelnök közül öten mondtak nemet arra a kérdésre, hogy megbízhatnak-e Donald Trumpban.

Vance beszédében arról is beszélt, hogy üzenetet küldenek Dániának, mert szerinte nem végeztek jó munkát a grönlandi emberek érdekében, és nem fektettek elegendő pénzt a sziget biztonságába. „Ezért olyan Trump politikája, amilyen” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a grönlandiak önrendelkezési jogát, a vitájuk nem a helyiekkel, hanem a dánokkal van.

Az alelnök hozzátette, hogy szerinte Kína és Oroszország jelenleg nagyobb érdeklődést mutat az Északi-sarkvidék iránt, mint az Egyesült Államok európai szövetségesei, és Dániát hibáztatta, amiért „alig fektetett be” a terület „biztonsági rendszerébe”.

Az alelnök azt is elmondta, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon, ugyanakkor szerinte Kína és Oroszország egyre nagyobb térnyerése miatt „fel kell ébredniük”.

Amikor arról kérdezték, van-e már katonai terve az Egyesült Államoknak a sziget elfoglalására, Vance azt mondta: „Mi úgy gondoljuk, hogy a grönlandiak a saját önrendelkezésük alapján fognak úgy dönteni, hogy függetlenednek Dániától, és ezután beszélünk majd a grönlandiakkal a sziget jövőjéről.” Azt is hozzátette: „Nem gondoljuk, hogy valaha is szükség lenne katonai erőre.”

Donald Trump egy héttel a grönlandi választások előtt, az amerikai kongresszus két házának összevont ülésén közölte: „nemzetbiztonsági okokból szükségünk van Grönlandra”, majd hozzátette: „így vagy úgy, de megszerezzük.” A választások után pedig úgy fogalmazott: „Szerintem Grönland annektálása meg fog történni.”

Forrás: Telex, BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Galéria: durva pusztítást végzett a délkelet-ázsiai földrengés
Thaiföld és Mianmar egyes részein 7,7-es erősségű földrengés történt pénteken, amelynek következtében összedőlt egy felhőkarcoló is.


Pénteken 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Bangkokot, amelynek epicentruma Mianmar középső részén, Monywa városától mintegy 50 kilométerre keletre volt – számolt be róla az AP hírügynökség. A földrengés következtében

összeomlott egy építés alatt álló felhőkarcoló, ott három ember életét vesztette, kilencvenen pedig eltűntek.

A rengés helyi idő szerint délután fél kettő körül történt. A helyi hatóságok megkezdték a mentési műveleteket, Mianmarban pedig nemzetközi segítséget kértek. Időközben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy az Európai Unió készen áll a segítségnyújtásra.

A legfrissebb hírek szerint összesen legalább húszan meghaltak a természeti katasztrófában, de mivel sok az eltűnt, ez a szám még drasztikusan nőhet.

Fotógaléria a helyszínről:


Link másolása
KÖVESS MINKET: