HÍREK
A Rovatból

Kaltenbach Jenő a kegyelmi ügyről: „Ez egy velejéig romlott a rendszer”

A kormány mindent a hatalom megtartásának rendel alá, mert tudják, ha buknak, mehetnek a börtönbe. Az utcán már rég százezreknek kellene tüntetni - mondja a volt ombudsman.


Hosszú interjút közölt a Párbeszéd köztársasági elnök-jelöltjével a Népszava. Kaltenbach Jenő szerint – ellentétben Schmitt Pál botrányával –, most egyértelműen látszik, hogy nemcsak az ellenzékiek, de a kormánypártiak többsége is felháborodott, mert

a pedofília sokkal jobban sokkol egy társadalmat, mint egy plágiumügy.

Ezzel a botránnyal fény derült arra, hogy ez egy „velejéig romlott a rendszer. Olyan, mint a közállapotok. Pontosan beleillik az országról kialakult képbe: erkölcstelenség, amoralitás, uram-bátyám világ.” Bármilyen változáshooz mély erkölcsi megtisztulás kellene, de a jelenlegi, hatalommal „semmi esélye a tisztességes, demokratikus értékrend kialakulásának, amit az ország mindenkori vezetői is elfogadnak, mint minimumot”. Ellenpéldának hozza fel Németországot, ahol százezrek, milliók tüntetnek az AfD ellen (Alternative für Deutschland, német szélsőjobboldali párt), mivel az a demigrációs tervével átlépett egy vonalat.

Bár az influenszerek szerveztek egy nagy tüntetést, de még csak közepes politikai aktivitást sem tapasztal Kaltenbach az emberek részéről.

Nem látja a százezreket az utcán, ahogyan egy normálisan működő demokráciában ilyenkor lenni szokott.

Pedig szerinte csak ez lenne az egyetlen megoldás, és nem egyszer, hanem rendszeresen tüntetni kellene, míg nem lesz változás.

Kaltenbach szerint az elképzelhetetlen, hogy ne a lojalitás alapján válasszon jelöltet Orbán. Az államfői posztra mindenképpen eszerint jelöl, hiszen egy valamivel önállóbb politikus idővel még riválisává is válhat.

Az ellenzéki pártok a közvetlen elnökválasztást támogatják, bár erre kevés a reális esély. De ha mégis közvetlen voksolás lenne, akkor magát a köztársasági elnöki jogkört is újra kell értelmezni, hiszen sokkal erősebb felhatalmazást kap az államfő. Azonban ebben az esetben is a pártok akarata dönt, hiszen az elnökválasztáson mindenki a saját jelöltje mellett kampányolna. Ha ezen kívül nem változik semmi, akkor ugyanúgy érvényesülne a hatalom médiafölénye, mint egy országgyűlési voksoláson. De ettől függetlenül, ha nem is az amerikai, vagy a francia példa alapján, de bővíteni kellene a jogkört.

Amikor Magyar Péterről kérdezték, Kaltenbach világossá tette, hogy nem hisz az ilyen hirtelen erkölcsi megtisztulásban. Magyar múlt szombatig a rendszer kiemelten dotált, kényeztetett haszonélvezője volt rengeteg privilégiummal, pontosan egykori felesége kényszerű lemondásáig.

Szóba került a mai évértékelő is. A politikus szerint egy évértékelőn normális országban a miniszterelnöknek valamit kellene mondania egy ekkora botrányról. Azonban megtörténhet, hogy a Fidesz kommunikációs agytrösztje úgy dönt, inkább nem beszél senki erről. „Lemondatta Novákékat, neki ennyi volt a szerepe, ez is a háttérből, a többit megoldja a propaganda”. Az pedig, hogy Orbán az alaptörvénybe emeli a kegyelmi tilalmat,

„jogi szempontból elég amatőr megoldás, egy fércmű további erodálása zajlik.”

A kegyelmi jogkör ilyen módosítása amúgy sem old meg semmit, sőt, akadályává válhat annak, ha indokolt esetekben élne az államfő a kegyelemmel. Ellenben „Orbán Viktor demonstrálhatja, ő a bölcs vezér.

Kaltenbach szerint teljesen új alkotmányra lenne szükség, annak felügyeletére pedig egy tisztességes Alkotmánybíróság, amely nem pártkatonákból áll.

A jelenlegi állapotokra visszatérve,

a rendszer lényege, hogy mindent a hatalom megtartásának rendel alá.

De most már nem is tehet mást, hiszen ha buknak, mennek a börtönbe. A kormány felmérései majd eldöntik, mindent azok határoznak meg. Nem az erkölcs, az értelem, a humánum. A rendszert a folyamatos felmérések és az innen érkező eredményekre reagáló agytröszt működteti. Máshogy nem is tud létezni, különben összeomlik” - zárta gondolatait a Párbeszéd elnökjelöltje.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Rendőrsorfal áll a Kossuth Lajos utca zebrájánál – azt sem engedik át, akinek csak arra lenne dolga
A tüntetők a gyalogátkelőn bénították volna meg a forgalmas utcát, amit azonban a nagyszámú rendőr folyamatosan akadályoz.


Ahogy arról korábban írtunk, Hadházy Ákos egy-kétszáz tüntetővel együtt megjelent a Ferenciek terénél annak ellenére, hogy a rendőrség korábban nem engedte újabb, hídfoglalással együtt tervezett demonstrációját.

A megjelentek ennek ellenére megpróbálták lezárni a Kossuth Lajos utcát a Ferenciek terénél, mégpedig úgy, hogy minden zöldnél tömegesen indultak el az úttestre.

A rendőrök azonban mindenkit visszatereltek a járdára, sőt:

háromnegyed hat körül egy jelentős méretű rendőrsorfal elállta a gyalogátkelőt, így ezután senkit nem engednek át, azt sem, akinek csak arra lenne dolga.

Az átkelni vágyókat a rendőrség az aluljárók felé tereli. Így az a helyzet állt elő, hogy nagyon régen lehetett a hétköznap koradélutáni órákban ennyire gördülékenyen közlekedni az Erzsébet híd-Szabad sajtó út-Kossuth Lajos utca útvonalon, hisz most akkor is haladhatnak az autók, amikor éppen zöld volna a gyalogosoknak.

A forgalom egyébként folyamatos rendőri irányítás mellett zajlik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
„Totálisan szétverhetik a meglévő ingatlanok értékét” – Vakmajom durván beleszállt Navracsics törvénytervezetébe
A befektetési szakember szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény óriási veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak. Gyakorlatilag azonnal negatív hatással járna.


Faragó Ferenc, Facebookon ismertebb nevén „Vakmajom”, befektetési szakember keményen bírálta a Navracsics Tibor által jegyzett Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet tartalmát a Facebook-oldalán.

A Hold Alapkezelő blogjának szerzője szerint a javaslat a budapesti agglomerációt, a Balaton környékét és a nyugati határ menti településeket érinti, vagyis azokat a helyeket, ahol az országos népességcsökkenés ellenére is nőtt a lakosság. Úgy fogalmazott: ha valaki azt szeretné, hogy a százmilliós ingatlanja értékét „szétverjék és zuhanjon 30-50%-ot”, illetve tízmilliókat bukjon el azonnal, akkor ezt a törvénytervezetet neki találták ki.

A szakember azt írta, a javaslat „településvédelem” címszó alatt lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok megtiltsák a tulajdonszerzést, a beköltözést és még a lakcímbejelentést is. Szerinte ez oda vezet, hogy az ingatlanokat nem lehet majd szabadon eladni vagy kiadni. Azt írta:

„Vissza a kommunizmusba. Tehát totálisan szétverhetik vele a meglévő ingatlanok értékét.”

Faragó szerint ott, ahol nem lehet szabadon adni-venni, az ingatlan „tán a felét” éri annak, mint ahol lehet. Úgy látja, már az is leértékelő hatással bír, ha csak lehetőség van a tiltásra, mert elriasztja a vevőket.

Azt írta: „Ha volna Magyarországon jogállam, az Alkotmánybíróság csírájában megsemmisítené az egészet.”

A bejegyzésben azt is kijelentette: „Igazi kommunista tempó. A legalapvetőbb jog, a tulajdonjog full korlátozása ez a tervezet. És a szabad költözés jogáé is.” Úgy véli, a helyi lakosoknak azonnal el kellene zavarni az ilyen szabályozást bevezető önkormányzatokat, mert különben az ingatlanjaik semmit sem fognak érni.

A posztban megemlítette, hogy Európában – például Tallinnban, Mallorcán, Bécsben vagy a Kanári-szigeteken – szabadon lehet ingatlant vásárolni EU-polgárként, de „az agglomerációs/balatonparti Mucsaröcsögén nem, mert megtiltják?”

A szakember kiemelte: nem is kell tényleges tiltás, már a lehetősége is elegendő ahhoz, hogy az ingatlanpiacon bizonytalanságot okozzon. Úgy fogalmazott: „Akinek pallosjogot adnak, attól sem akkor kell megijedni, amikor már lesújt a pallos: ahol nem szabad az ingatlanpiac, nem szabad az adásvétel, ott nem szabad ingatlant tulajdonolni.”

A bejegyzés végén szerepelt a törvénytervezet két pontja is. Az egyik szerint a „jogvédelmi eszköz” irányulhat az ingatlannal kapcsolatos jogügyletekre és a beköltözésre. A másik pont arról szól, hogy az önkormányzat megtilthatja a betelepülők ingatlanszerzését, ha az adott ingatlanra az elmúlt tíz évben nem vezettek be építési tilalmat. Ilyenkor csak azok szerezhetnek ingatlant, akik már rendelkeznek ott lakcímmel vagy tulajdonnal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Lassan, de biztosan feloszlatta a rendőrség a demonstrációt a Szabadság hídon
Volt, akit ölben kellett levinni a híd úttestjéről. Ide vonultak a tüntetők, miután a Ferenciek terén megakadályozták, hogy akadályozzák a forgalmat.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, párszáz ember jelent meg Hadházy Ákos mellett a kedden a Ferenciek terén. Mivel a tüntetést a rendőrség nem engedélyezte, az egybegyűltek sokáig tanácstalanok voltak, majd megpróbálták lezárni a Kossuth Lajos utcát. Mikor a rendőrség ezt nem engedélyezte, a kisebb tömeg a Szabadság hídra vonult, amit sikerült is elfoglalniuk.

A tüntetők és a rendőrség létszámát elnézve azonban csak idő kérdése volt, ami nem sokkal hét óra előtt történt:

készenlétisek elkezdték leszorítani az embereket az úttestről.

Bár ez nem ment zökkenőmentesen, mert sokan ellenálltak az intézkedésnek, a demonstrálók le is ültek a földre. Többeket a rendőrök vittek a járdára. Végül negyed 8 után nem sokkal sikerült az utolsó embert is eltávolítani az útról.

Azt nem tudni, a tüntetőknek vannak-e további terveik, a rendőrök mindenesetre egy ideig senkit nem engedtek le a hídról. Fél 8 előtt nem sokkal azonban megindult a forgalom a hídon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: