Jöhet a magyar EP-képviselők vagyonnyilatkozata? – A Fidesz és a KDNP közös javaslata a brüsszeli átláthatóság hiányára hivatkozik
Hidvéghi Balázs, a Fideszes és Juhász Hajnalka, a KDNP országgyűlési képviselője benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely előírná, hogy a magyar európai parlamenti képviselőknek is nyilvánosságra kellene hozniuk a vagyonnyilatkozataikat – hasonlóan az országgyűlési képviselőkhöz.
A benyújtott törvényjavaslat célja, hogy a magyar EP-képviselőkre is ugyanazok az átláthatósági szabályok vonatkozzanak, mint a hazai politikusokra - mondta előzőleg a fideszes politikus.
A javaslat értelmében az EP-képviselőknek ugyanazt a tartalmú vagyonnyilatkozatot kellene benyújtaniuk, mint a magyar parlamenti képviselőknek. A szabály szerint ezt „az európai parlamenti választásokat követően az Európai Parlament első plenáris ülésének végéig, vagy – amennyiben az európai parlamenti képviselő a munkáját ezt követően kezdi meg – a képviselő mandátumának Európai Parlament általi igazolását követő 30 napon belül, majd évente és a megbízatás megszűnését követően” kellene megtenni.
A törvény azt is kimondja, hogy
A törvénytervezet arra is kitér, hogy az EP-képviselők családtagjainak vagyonnyilatkozatait is fel kellene tölteni a Nemzeti Választási Iroda honlapjára. Ezeket az adatokat azonban nem hoznák nyilvánosságra, csak a Nemzeti Választási Bizottság tagjai tekinthetnék meg, ha az adott képviselő vagyonnyilatkozata kapcsán eljárás indulna.
A javaslat alapján az európai parlamenti képviselő megbízatása megszűnik, ha megsérti a vagyonnyilatkozat-tételi szabályokat. Az eljárást bárki kezdeményezheti, ha pontosan megjelöli, melyik részét és miért kifogásolja a képviselő nyilatkozatának. Az EP-képviselő köteles írásban igazolni a saját és a családtagjai vagyonnyilatkozatában szereplő adatokat, ha erre felszólítják.
Orbán Viktor a februári évértékelő beszédében már jelezte, hogy várható egy ilyen tartalmú törvényjavaslat. A miniszterelnök ezt azután jelentette be, hogy Magyar Péter az Út a börtönbe nevű programja keretében vagyonosodási vizsgálatokat helyezett kilátásba a jelenlegi politikai vezetőkkel és oligarchákkal szemben.
Magyar Péter 2024 júliusában közzétette, hogy az elmúlt három évben mennyi jövedelemre tett szert és hol dolgozott. A közzétett információk azonban nem minősülnek hagyományos vagyonnyilatkozatnak, mivel nem tartalmaznak adatokat például ingatlanokról, állampapírokról vagy részvényekről.
A törvény hatálybalépését követő 60 napon belül az EP-képviselőknek vagyonnyilatkozatot kell leadniuk, a családtagjaik nyilatkozatával együtt. Az eljárások csak a hatálybalépés utáni 61. naptól kezdődhetnek. Ha az NVB megállapítja, hogy a képviselő szándékosan mulasztott vagy valótlan adatot közölt, akkor dönthet a megbízatás megszűnéséről. A képviselő ezt a döntést megtámadhatja a Kúrián. Az NVB elnöke köteles azonnal értesíteni az Európai Parlament elnökét, ha egy képviselő mandátuma ilyen okból megszűnik.
A javaslat benyújtása előtt a fideszes Hidvéghi Balázs egy videóban arról beszélt, hogy szerinte Magyar Péter kérésére az Európai Parlament meg fogja támadni ezt a törvényjavaslatot. A politikus szerint a TISZA Párt vezetője félhet attól, hogy kiderülhetnek róla dolgok.
Forrás: MTI, Telex