Joe Biden életét személyes tragédiák árnyékolták be: egyéves kislányát is elveszítette
Az ír felmenőkkel rendelkező Joe Biden 30 évesen lett az Egyesült Államok szenátora, az egyik legfiatabb volt, akit ebbe a pozícióba választottak, 1972-ben, a Watergate botrány közepette. Beiktatása után néhány héttel azonban borzasztó tragédia érte a fiatal politikust,
egy autóbalesetben szörnyethalt felesége, Neilia, és alig egyéves kislánya, Amy.
Amikor 1972. december 18-án felesége a három gyerekkel vásárolni ment, egy utcakereszteződésnél egy teherkocsi rohant beléjük. Két fiuk, Beau és Hunter súlyosan megsérült, de mindketten felépültek.
Bár lelkileg rendkívül megviselte, Biden karrierjét mégsem törte meg a tragédia, hatszor választották újra. Elmondhatja magáról, hogy 36 éven át, az amerikai történelem összes eddigi szenátorának 15%-val szolgált a Szenátusban.

Biden és Jimmy Carter, forrás: Wikipédia
Mint az igazságügyi bizottság tagja, majd 1987-től 1995-ig a bizottság elnöke, szorgalmazta a kábítószerek és a bűnmegelőzés problémáinak megoldását, és az emberi jogok védelmét. Nevéhez fűződik például a családon belüli erőszakkal foglalkozó amerikai jogszabály kidolgozása. Később vezette a Szenátus külügyi bizottságát is. Ebben a minőségében és később alelnökként is komoly tapasztalatokra tett szert Irakkal és a Közel-Kelettel kapcsolatban, de a Balkánról is beható ismeretekkel rendelkezik.
Az elmúlt évtizedekben Amerika egyik legmegbecsültebb szenátorává vált, aki mindkét oldalon tiszteletet vívott ki magának konszenzuskereső politizálásával.
Mindezt úgy, hogy az első 5 évben egyedül nevelte két fiát. 1977-ben Biden összeházasodott Jill Tracy Jacobs tanítónővel. Később azt mondta, neki köszönheti, hogy újra visszanyerte hitét, és úgy általában, az élet szeretetét. Ashley Blazer névre keresztelt közös lányuk 1981-ben született meg.

Biden és második felesége, forrás: Wikipédia
A magánéletében később még egy tragikus eseménnyel kellett megbirkóznia, 2015-ben agydaganatban veszítette el az autóbalesetet túlélő nagyobbik fiát, az államügyészi posztig jutó Beau-t.
Magánemberként mindig kerülte a feltűnést. 36 éven át minden éjjel vonaton utazott haza Washingtonból a másfél órára fekvő Delaware-be, családjához, hogy láthassa fiait.
Politikai ambícióira és kitartására jellemző, hogy a demokrata elnökjelöltségért először 1987-ben indult.
Akkor azonban veszített. Az a vád merült fel vele szemben, hogy más politikusok beszédéből plagizált. "Lesznek még más elnöki kampányok is. És én ott leszek" - mondta mosolyogva a kampány utolsó sajtótákékoztatóján.
Húsz évvel később újra indult, de Barack Obamával szemben ismét alulmaradt. Obama azonban alelnökjelöltjévé tette a tapasztalt politikust. Két cikluson át töltötte be ezt a pozíciót.
A Washington Post szerint
egy apáca egyszer azt mesélte, Biden már 7 éves korában azt írta egy papírra, elnök akar lenni. 71 évet várt rá.
Trumppal szemben sokáig nem ő tűnt a legesélyesebb demokrata indulónak, ám végül mégis elnyerte pártja támogatását. A kampányban korrupciós vádakkal kellett szembenéznie, Trump ugyanis megpróbálta kisebbik fia, Hunter ukrajnai üzleti ügyei miatt támadni. Konkrét bizonyítékok azonban nem kerültek elő arról, hogy alelnökként bármilyen visszaélést követett volna el.
Kampányát a tisztességre és az empátiára építette. Tudatosan próbálta sugallni, hogy ő Trump mindent felforgatni vágyásával szemben egy régivágású, letűnt korokat idéző politikus.
A közvéleménykutatások végig az ő győzelmét vetítették előre, ezért is volt meglepetés, mennyire szoros lett a küzdelem.
Napokig nem hirdettek eredményt, végül azonban a levélszavazatok megszámlálása után kiderült, Biden előnye behozhatatlan, 4 millióval kapott több szavazatot, mint Donald Trump, és 290 elektori szavazatot szerzett, így 78 évesen ő lesz az Egyesült Államok 46. elnöke.
A legidősebb elnök, akit valaha megválasztottak.
Biden támogatja az éghajlatváltozás elleni küzdelmet, így visszaléptetné Amerikát a Párizsi Megállapodásba, szintén támogatja az Obama által elindított egészségügyi reformokat, szorosabb kapcsolatokra törekedne Európával és a NATO-val, és leállítaná a mexikói határra tervezett kerítés építését.
Ugyanakkor hatalmas kihívások várják, egyszerre kell kezelni a koronavírus-járvány okozta egészségügyi és gazdasági vészhelyzetet, valamint megpróbálnia csökkenteni az amerikai nemzet példátlan megosztottságát.