Januártól leáll a Barátság kőolajvezeték
Január 1-jétől leáll a Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát orosz kőolajjal ellátó Barátság kőolajvezeték működése, írja a hvg.hu Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadójának pénteki bejelentése alapján.
Ez a lépés az orosz földgáz tranzitjának leállításához kapcsolódik, amelyről korábban már beszámoltak: Ukrajna nem hosszabbítja meg a Gazprommal kötött szerződést, amelynek értelmében az orosz földgáz a Testvériség vezetéken keresztül jutott Közép-Európába.
Podoljak elmondta, hogy Ukrajna hajlandó továbbra is tranzitálni nem orosz eredetű földgázt a Testvériség vezetéken keresztül, azonban a Barátság olajvezetékkel kapcsolatban nem említett ilyen lehetőséget, így valószínűsíthető a teljes leállítás. Ez Magyarország számára kőolajellátási problémákat okozhat, mivel hazánk számára az Adria csővezeték marad az egyetlen lehetőség a kőolajimporthoz.
A Mol vezérigazgatója, Hernádi Zsolt korábban többször is kifejtette, hogy az orosz olajról való leválás üzletileg káros és logikátlan lenne, mivel Magyarország így teljesen kiszolgáltatottá válna Horvátországnak, amely az Adria csővezetéken keresztül biztosítaná a kőolajellátást. Hernádi szerint Horvátország helyzeti előnyét kihasználva tovább emelheti a tranzitdíjakat, ami Magyarország számára kedvezőtlen lenne.
A Barátság csővezeték tranzitdíját Ukrajna tavaly decemberben megemelte, de a vezeték idén nyáron azzal került a hírekbe, hogy Kijev leállította a Lukoil által betáplált olaj továbbítását, ami miatt Magyarország kőolajellátása veszélybe került.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter éppen a múlt héten közölte, hogy jól haladnak azok a tárgyalások, amelyek biztosítják Magyarország hosszú távú olajellátását a kijevi döntések ellenére.