Jane Goodall: Vége az emberiségnek, ha nem vagyunk hajlandók változtatni az életmódunkon
A világhírű brit primatológus az elmúlt hónapokban már többször is a természet kizsákmányolását tette felelőssé a járványért, azzal érvelve, hogy a vírusok azért terjednek könnyebben állatról emberre, mert esztelenül irtjuk az erdőket, sok állatfaj kipusztul vagy elveszti természetes élőhelyét. Így a vírusok, baktériumok egyre közelebb kerülnek az emberekhez.
Goodall, aki két európai bizottsági taggal közösen vett részt az Együttérzés a világ mezőgazdaságában (Compassion in World Farming) nevű szervezet on-line eseményén, kifejtette, hogy az intenzív mezőgazdaság is az olyan állati eredetű betegségek melegágya, amely súlyos károkat okozhat az emberiségnek.
„Mindezt magunknak köszönhetjük, mert semmi tiszteletet nem tanúsítunk sem a vadon élő, sem a háziasított állatok, sem a környezetünk iránt” – hangsúlyozta Dame Jane, és úgy vélekedett: az embereknek sürgősen le kell állniuk a nagyipari mezőgazdaságról és nem szabad tovább pusztítani a természetes élőhelyeket.
Megemlítette, hogy éppen ennek a fajta gazdálkodásnak köszönhető az antibiotikum-ellenálló szuperbaktériumok elszaporodása is, amelyek szintén fenyegetést jelentenek az emberi egészségre.
„Ha nem cselekszünk másként, végünk van. Nem folytathatjuk így sokáig” – idézte a Guardian.
Jane Goodall szerint ki kell az embereket emelni a szegénységből, mert azok, akiknek nincs más választásuk, ha enni akarnak adni családjuknak, mint kivágni a fákat, a városokban pedig a legolcsóbb élelmiszert fogják választani, függetlenül attól, hogy milyen károkat okoz az előállítása. A természet pusztulását okozzák a háborúk, végtelen fogyasztási és felhalmozási mániánk, és étrendünk is. Éppen ezért, mondta, a gazdagoknak kellene példát mutatniuk abban, hogy nem vásárolnak olyan cégektől, amelyek kifosztják a természetet.
Fordulóponthoz értünk a természettel való kapcsolatunkban, ez a válság egyik tanulsága – tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy számos tudós szerint a jövendő krízisek elkerülése végett gyökeresen változtatni kell étrendünkön, a növényi táplálkozás felé kell fordulnunk, az állatok, gyermekeink egészsége és a bolygó érdekében.
Sztella Kiriakidész, az Európai Unió egészségügyi és élelmiszerbiztonsági biztosa elmondta, hogy a European Green Deal keretében csökkenteni kívánják a rovarirtó szerek használatát és támogatják a biosokféleség fenntartására való törekvéseket. Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztos is megerősítette, hogy az Unió támogatja a fenntartható mezőgazdasági és állattenyésztési kísérleteket.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!