Itt a nagy munkahelyi szlengszótár!
Új munkahelyen kezdtél, és csak kapkodod a fejed a rövidítések és félig angol, félig magyar mondatok közepette? Fél éve dolgozol együtt a kollégáddal, de még mindig nem érted miért írja a levél elejére, hogy "ASAP kellene"? Esetleg jobban szeretnéd érteni családtagod, ismerősöd munkahelyi beszámolóit, mert eddig sok minden kínainak tűnt? Ha nem érzed magad otthonosan a multivilág szlengjeiben, ez a cikkünk neked szól. Mutatjuk a legtipikusabb kifejezéseket és rövidítéseket.
Általános rövidítések:
- ASAP (as soon as possible): amilyen hamar lehetséges. Magyarul elég sürgős.
- bcc (blind carbon copy): titkos másolat az e-mailből. És mivel titkos, a többi címzett nem látja - például azt, hogy a főnök is megkapja az adott e-mailt.
- cc (carbon copy): másolat az e-mailből. Ez sima ügy, mintha egyszerre többekhez szólnánk.
- f.y.i. vagy FYI (for your information): tájékoztatásul. Gyakran írják egy mail elejére például, hogy ne kelljen körbemagyarázni, miért kapod az adott tartalmat.
- f.y.a. vagy FYA (for your action, de lehet for your attention is): intézkedést igényel tőled vagy az "attention” esetén: figyelmedbe ajánlom. Nem mindegy! Inkább kérdezzünk rá, ha ezzel találkozunk, hogy várnak-e tőlünk konkrét reakciót.
- TBD (To Be Discussed): megbeszélendő. Feladatlistáknál, naptárbejegyzéseknél gyakran előforduló bejegyzés. Igazából azt jelenti, hogy "még nem tudjuk, majd ki kell találnunk".

Angol-magyar összemixelt kifejezések:
- becécézlek: a cc (carbon copy) kifejezésből ered, vagyis másolatot küldök neked az e-mailemből
- belogolni: bejelentkezni a céges rendszerbe, levélfiókba.
- callban vagyok: telefonkonferenciázom, vagyis egyszerre több kollégával vagyok összekötve telefonon, hogy így egyeztessünk.
- feedbacket várok: visszajelzést várok.
- embedeljük a honlapba: beágyazzuk a honlapba.
- osztunk ki hand-outokat: hoztunk magunkkal háttéranyagot.
- rendeljük meg a cateringet: gondoskodjunk a vendéglátásról.
- gyártok hozzá template-eket: készítek hozzá sablonokat, mintákat.
Agilis munkakörben gyakran előforduló fogalmak:
- agilis coach: Agilis tréner, aki bevezeti, fejleszti és támogatja a szervezetben az agilis szemléletet és megközelítést, hozzájárul a csapatteljesítmény megvitatásához, és a csapattagok fejlődéséhez és értékeléséhez
- PO, product owner: Olyan csapattag, aki azért a termékért felel, melyen a csapata dolgozik. Felelős az ügyféligények tisztázásáért és az ügyféligénynek megfelelő termék lefejlesztéséért.
- squad: Egy általában legfeljebb 9 főből álló csapat, amely különböző kompetenciájú munkatársakból áll, fizikailag egy helyen dolgoznak és teljes körű felelősséggel tartozik egy adott végtermékért
- tribe: Az azonos projekten/célon dolgozó csapatok csoportja, rendszerint legfeljebb 150-200 fő.
- chapter: Csapatokon átívelő funkcionális szakemberek csoportja (kb. 5-10 fő), amelyek összekötik a hasonló képességű alkalmazottakat. Minden egyes squad-tag be van osztva egy adott chapterbe is.
- daily stand-up meeting: Az összes csapattag kb. 15 perces napi megbeszélése, melynek célja a napi munkaterv elkészítése és az akadályok azonosítása. Célja a szorosabb együttműködés és jobb átláthatóság kialakítása a csapatban.
- sprint: Egy fejlesztési ciklus, időtartama általában 2 hét, legfeljebb egy hónap.
„Az OTP Banknál 2019 januárjában vezettük be az agilis munkamódszert, első körben a Lakossági és az IT-divíziónkban.
Az átállás közvetlenül több mint 700, közvetve több mint 1500 munkatársunkat érintette. Ekkora mértékű agilis munkamódszerre váltás a hitelintézeti szektorban Európában is csak nagyon kevés volt. Az agilis szervezetben a korábbiaknál nagyobb jelentősége van a csapatmunkának és a decentralizációnak. Sokkal több személyes kontaktusra van szükség, a kisebb csapatok együtt, az agilis működést megkönnyítő környezetben dolgoznak.
A vezetői szerepek is átalakulnak, mivel az agilis működési modellben inkább támogató funkciót kell betölteniük, segíteniük kell a munkatársakat a célok megvalósításában. A csapatok számos kérdésben önállóan döntenek, nem kell mindig, minden lépéshez vezetői jóváhagyást kérniük, amit több lépcsős, transzparens, top-down tervezési folyamat támogat.
Az indulás óta rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk az agilis munkakultúra terén, ezeket felhasználva jelöltük ki a jövő mérföldköveit is” – mondta el Kisfalvi Bence, az OTP Bank agilis transzformációért felelős vezetője.